Ugljen se vraća na velika vrata, pišu u analitičkom tekstu poljske dnevne novine Rzeczpospolita . Naime, najnovije predviđanje Međunarodne agencije za energiju (IEA) pokazuju da se najprljavije od svih fosilnih goriva, i još uvijek dominantno u poljskom energetskom miksu, vraća na velika vrata i to u svjetskim razmjerima.
Izvješća o nestašicama ugljena nisu ograničena na Poljsku; potražnja za ugljenom na svjetskim tržištima uistinu je velika.
>Međunarodna agencija za energiju otkrila crne prognoze oko plina
Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), osam milijardi tona ugljena bit će potrošeno diljem svijeta 2022. godine, što je povećanje od 0,7 posto u odnosu na 2021. što će također biti jednako rekordnoj potrošnji iz 2013. Prema IEA-i, taj će rekord biti slomljen sljedeće godine.
Rekordna potrošnja uzrokovana je oporavkom nakon pandemije. Čak je i prošle godine količina energije proizvedene iz ugljena porasla u odnosu na 2018. Potražnja također raste kao rezultat odvikavanja Zapada od ruskog ugljena, koji je sada pod embargom u Europi i Sjevernoj Americi.
Dok bi u SAD-u potrošnja ugljena trebala pasti za četiri posto, u Europi se uvelike povećava. Predviđa se rast od sedam posto, budući da Njemačka, Austrija, Francuska, Nizozemska i Poljska odustaju od zatvaranja rudnika i zatvaranja elektrana na ugljen.
Rast cijene ugljena
Sve to znači poskupljenje. Još u veljači cijena ugljena bila je ispod 200 dolara po toni. Krajem srpnja cijena ugljena u ključnim europskim lukama dosegla je 340 dolara po toni. Nije ni čudo što poljski proizvođači ugljena traže načine kako zaraditi na potencijalno rastućem izvoznom tržištu.
Izvrsno je vrijeme za prodaju ugljena, iako nije tako dobro vrijeme za one koji ovise o njegovoj potrošnji, bilo za grijanje kućanstava ili za elektrane na ugljen. To je i loša vijest za ekološke aktiviste koji ugljen smatraju jednim od vodećih krivaca za emisiju emisija CO2 i potencijalno slabe napore za suzbijanje klimatskih promjena.
Cilj UN-a bio je smanjenje upotrebe ugljena za šest posto svake godine. Za 2022. ovaj cilj neće biti ispunjen.
Ugljen slavu duguje – Putinu
Autor teksta u poljskom dnevniku piše kako je ironično što ove vijesti stižu oko stote godišnjice odluke Winstona Churchilla, donesene dok je bio prvi lord Admiraliteta, da zamijeni ugljen naftom kao gorivom za britansku mornaricu.
Čak se i tada činilo da je ugljen gorivo bez budućnosti, manje učinkovito od ostalih.
Doista, činilo se da su nafta, obnovljivi izvori energije i plin nadmašili ugljen, ali ugljen je još uvijek kralj i ove godine svoju krunsku slavu duguje Putinu i njegovom ratu, poručuje se u tekstu Mariusza Janika u poljskim novinama Rzeczpospolita.