Ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić predstavila je danas pregled provedbe dugoročnih reformskih mjera fiskalne konsolidacije za razdoblje 2014.-2020. godine ističući kako je riječ o opsežnim reformama koje se inače rade u cijelom mandatu, a oni su ih odlučili napraviti u ovoj godini.
„Ovo su opsežne reforme koje se drugdje rade u cijelom mandatu, a mi smo ih sa skučenim kapacitetima odlučili napraviti u ovoj godini“, istaknula je ministrica Opačić na konferenciji za novinare.
„Prva mjera je vezana uz integraciju računovodstva u kojoj jedan dio posla odrađuje APIS, a drugi FINA. Osmislili smo kompletan koncept objedinjavanja IT-a. Čeka nas još krajnja odluka za integraciju računovodstva u kojem je FINA nositelj“, rekla je Opačić, naglasivši kako će se FINA morati transformirati i pokrenuti kako bi se sve odradilo u rokovima, kao što je slučaj s APIS-om.
“Što se tiče izdvajanje pratećih djelatnost, kasnimo zbog problema u radnoj skupini gdje imamo određene kapacitete. U ovom trenutku smo morali zbog dodatnih kapaciteta potražiti novu voditeljicu radne skupine. Obavljeni su razgovori s dvama partnerima, Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP) i sindikatima koje smo od početka pozvali da budu partneri. Nadamo se da ćemo potpisati tripartitni sporazum“, naglasila je Opačić.
„Outsourcing kod nas već živi. U pojedinim ministarstvima već iznajmljujemo uslugu i to plaćamo. Riječ je o tome da se prepusti tržištu da se bavi onime što smatramo da nije glavni posao djelatnosti“, rekla je Opačić.
„Vodit ćemo računa o direktivi Europske unije, znači da ćemo poštivati sva prava radnika koji će biti prebačeni u realni sektor i u tom dijelu pokušati dobiti suglasnost od sindikata i HUP-a“, naglasila je Opačić te dodala kako sektori koji već imaju outsourcing plaćaju čišćenje 40 kuna po metru kvadratnom, dok oni koji imaju vlastite servise plaćaju od 80 do 100 kn/m2, što raste i do 250 kn/m2 u sustavu tercijarne zdravstvene zaštite.
Naglasila je i kako je poslano 2300 upitnika čiji bi odgovori trebali ukazati na stanje te se time opravdala zbog nedostatka točnih brojki o ljudima koji će otići iz sektora zbog outsourcinga, tvrdeći kako one postoje, ali se još čeka njihova obrada kako bi podaci mogli biti prezentirani ‘probavljivo’.
Dodala je i kako su svjesni da se opsežnim Masterplanom vrši velik pritisak na menadžment bolnica, zbog čega će se tu s time još pričekati.Sam plan nije htjela detaljno komentirati, budući da je još u javnoj raspravi.
Predstavljena je i mjera objedinjavanja javnih nabavi:“ Bio je razgovor s 11 tvrtki za softver koje su pokazale što nude. Mi smo zbog toga formirali tijelo od 8 stručnjaka koji će napraviti tender za softver koji bi od jeseni trebao biti u punoj funkciji“, kazala je Opačić.
“Do kraja 2014. važno nam je da osnujemo novo središnje tijelo koje bi radilo na potpuno drugačijim principima od Ureda za javnu nabavu. Ne bi bilo dio proračuna, već bi se naplaćivali iz pruženih usluga. To su modeli koji vani funkcioniraju“, istaknula je Opačić, dodavši kako obuhvaća 650 institucija za 4 nabavne kategorije.
Osniva se i novi jedinstveni novčani centar u kojem bi se isplaćivale naknade, a uključivao bi 126 lokacija i zasebnu, 127. lokaciju, Zagreb koji je izdvojen zbog veličine.
“Građani će moći na jednom mjestu dobivati sva svoja novčana prava, a mi ćemo na jednom mjestu kontrolirati bolje sva davanja“, rekla je Opačić te dodala kako bi se projekt mogao ostvariti do rujna, naglašavajući dosadašnju kompliciranost i neučinkovitost sustava.
“Neke zakone moramo pojednostaviti. Promijenit će se Zakon o dječjem doplatku i porodiljnim naknadama. Napominjem, ne ukidamo prava, nego pojednostavljujemo kako bi građani mogli dobiti prava koja ih po zakonu pripadaju“, istaknula je Opačić, dodavši kako će isto biti i sa Zakonom o posredovanju pri zapošljavanju.
Naglasila je kako se reforma socijalnog ugovaranja bazira na izmjeni pravilnika i podzakonskih akata.
“Teško je dobiti podatke za državni sektor pa bi ovaj sustav trebao biti pravedniji i lakše dostupan“, naglasila je Opačić te dodala kako je dobar dio pravilnika prošao javnu rasprave, što znači da je mišljenje dala struka.
Napomenula je da je oformljena skupina koja promatra što se može isfinancirati iz EU fondova te kako se na tržištu za sve zna točna cijena, dok u državno sektoru svatko ima svoju priču.
„Planira se i restrukturiranje mreže škola kao dugoročna mjera. Riječ je o racionalnijem ponašanju. Svake godine sve manje djece i nije racionalno da plaćamo prazne i poluprazne zgrade“, najavila je Opačić, napomenuvši kako su već provedene analize te da su u izradi smjernice za racionalizaciju.
Rečeno je i kako je osiguran zajam Svjetske banke kako bi se opremili novčani centri, ali bez konkretnih brojki. Opačić je naglasila i kako je na temelju predstavljenih reformi Hrvatska dobila 3 godine za smanjenje proračunskog manjka.
Komentirala je i projekt centralnog obračuna plaća (COP), naglasivši kako se prvo radi Mup za koji se očekuju podaci za ožujak i to u travnju.
„Konkretne podatke ćemo dati kasnije kada prikupimo dokumentaciju i podatke koje obrađuje Carnet. COP ide dalje. Mup je kompliciran i nakon njega će sve biti lakše“, rekla je Opačić, zaključivši kako je ovaj pregled zapravo podcrtavanje dosad učinjenog.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: narod.hr