(FOTO) Pogledajte kako je bilo na Noći muzeja u Hrvatskoj

Zagreb, 26.01.2018. - 13. Noæ muzeja u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU). foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Noć muzeja, kulturna manifestacija koja besplatnim ulazom i posebnim programima jednom godišnje do kasno u noć u muzeje tradicionalno privuče veliki broj građana, u petak se održala na više od 200 lokacija diljem Hrvatske, a službeno je otvorena u Zagrebu, u Domu Zagrebačkog tjelovježbenog društva Hrvatski sokol. Na otvorenju je izveden kratki sportski program mladih gimnastičara i gimnastičarki Hrvatskog sokola, a nastupio je i aktualni svjetski prvak na preči Tin Srbić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizator Noći muzeja, Hrvatsko muzejsko društvo je s Hrvatskim športskim muzejem odabralo tu lokaciju za otvorenje, u skladu s ovogodišnjom temom – sportom, s obzirom da je ta dvorana simbol zagrebačke i hrvatske tjelovježbe, kao i sportske gimnastike.

Tom prigodom ondje je otvorena izložba “Hrvatski sokol”, koja uz pomoć plakata, fotografija i novinskih isječaka podsjeća na 140. obljetnicu izlaska prvog broja najstarijeg hrvatskog časopisa posvećenog tjelovježbi i sportu “Sokol” te 135. obljetnicu izgradnje prve tjelovježbene i sportske dvorane.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) sudjelovala je u petak u tradicionalnoj manifestaciji Noć muzeja sa svoje četiri jedinice – s tri muzejsko-galerijske ustanove i s Knjižnicom Akademije, a u Knjižnici HAZU za posjetitelje je pripremljen niz raznovrsnih programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igrači Hrvatskog akademskog hokejskog kluba Mladost predstavili su hokej na travi kao najstariji momčadski olimpijski sport koji se igra na olimpijskim igrama od 1904., a u Hrvatskoj od 1903. kad ga je donio Franjo Bučar, priopćeno je iz HAZU.

Posjetitelji su mogli razgledati muzejske eksponate Lavoslava Ružičke i Vladimira Preloga u Memorijalnoj sobi hrvatskih nobelovaca, kao i izložbu Povijest Društva hrvatskih književnika 1900.-1971. – iz arhiva Odsjeka za povijest hrvatske književnosti HAZU.

Bile su izložene i glagoljske tiskane knjige iz Knjižnice HAZU (izvornici i faksimilni pretisci) te bibliofilsko faksimilno izdanje Gutenbergove Biblije u 42 retka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prezentirana je i virtualna izložba Salon Ullrich – prva zagrebačka privatna galerija te digitalne preslike izvornika u Digitalnoj zbirci HAZU (knjige, rukopisi, kazališne cedulje, note, slike, plakati, predmeti itd.).

Noć muzeja ove je godine održana i u Muzejima i galerijama Konavala.

U Zavičajnom muzeju Konavala u Čilipima moglo se doznati što je bulin, što boća, a što je precizno izbijanje, gost Muzeja, maestro od boća, Luko Hendić upoznao je nazočne sa tim starim sportom, doznali su i kad se počeo igrati te gdje je Hrvatska u svjetskom boćarskom svijetu. Pod vodstvom Anite Arbulić u Muzeju je održana radionica boća od kaširanog papira za djecu i one koji se tako osjećaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu Noći muzeja u petak navečer je u Splitu, na Mosoru, u Saloni, na Visu, to jest na 22 mjesta organiziran bogat kulturni program, od otvaranja novih izložaba, razgledavanja stalnog postava i glazbenog programa do radionica za djecu.

Na splitskoj tvrđavi Gripama u Hrvatskome pomorskom muzeju otvorena je izložba Roberta Kučića, Mladena Cukrova i Ljubomira Radića “Počeci pomorskih športova u Splitu”. Izložbu je organizirao Hrvatski pomorski muzej u suradnji s Udrugom za osnivanje muzeja športa u Splitu.

Prvi put u Noći muzeja sudjeluje i Javna ustanova Park-šuma Marjan, koja je s Muzejom hrvatskih arheoloških spomenika otvorila izložbu “Otkrivanje Marjana”.

U suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika HNK Hajduk otvorio je vrata građanima koji mogu razgledati Hajdukovu trofejnu dvoranu te na kraju pogledati dokumentarni film Mate Prlića “1950”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineska četvrt u SC-u u Noći muzeja

Drugu godinu zaredom Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu pretvorio je predvorje Studentskog centra u malu Kinesku četvrt, a tematska poveznica Noći muzeja 2018. – Muzeji i sport: brže, više, jače, uvela je posjetitelje u priču o razvoju sporta u Kini i povijesnim uspjesima kineskih sportaša kroz živopisnu izložbu fotografija.

Posjetitelji su se u velikom broju pridružili radionicama kineskih borilačkih vještina – taijija i wushua – a ljubitelji društvenih igara nisu propustili priliku zaigrati weiqi, misaonu igru staru 4000 godina, priopćeno je iz Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu.

Počasni gost večeri bio je Dragutin Šurbek, legendarni igrač stolnog tenisa. Njegova ga je sportska karijera trajno povezala sa zemljom u kojoj stolni tenis ima status nacionalnog sporta. Kinezi su mu svoje poštovanje kao čovjeku i sportašu iskazali posebnim nadimkom, zvali su ga Kineski tigar.

Kineska sportska večer u Noći muzeja završila je projekcijom filma „U zmajevom gnijezdu“, a na neki način, Bruce Lee zaokružio je priču o kineskom sportu i postao dijelom Noći muzeja u Zagrebu, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.