15 godina od početka 9. Vlade RH- tko se sve nalazio u vladi danas osuđenog Ive Sanadera?

Foto: Roberta F., wikipedia.org

Prvi mandat Ive Sanadera kao predsjednika vlade započeo je 23. prosinca 2003., prije 15 godina, a završio u siječnju 2008. U drugom mandatu Sanader je bio premijer samo godinu i pol dana- od siječnja 2008. do srpnja 2009., kada je podnio ostavku, a premijersko mjesto preuzela Jadranka Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader je odlukom Vrhovnog suda RH osuđen na osam i pol godina zatvora zbog primanja mita u slučaju INA-MOL.

Za sastavljanje 9. vlade RH, koja je trajala od 2003. do 2008., HDZ je dobio podršku koalicije HSLS-DC, HSU-a, HSS-a i nekoliko manjinskih zastupnika.

Potpredsjednica 9. vlade bila je Jadranka Kosor, koja je ujedno obnašala funkciju ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Drugi potpredsjednik bio je Damir Polančec, a treći Andrija Hebrang, koji je u vremenu od 2003. do 2005. bio i ministar zdravstva i socijalne skrbi, dok je od 2005. do 2008. tu dužnost preuzeo Miomir Žužul.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki od članova Sanaderove prve vlade i danas su aktivni u politici.

Među njima je i predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović koja je u Sanaderovoj vladi bila ministrica vanjskih poslova i europskih integracija. Ivan Šuker, danas saborski zastupnik HDZ-a, obnašao je funkciju ministra financija.

Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva bio je Branko Vukelić, ministar kulture Božo Biškupić, a ministar mora, turizma, prometa i razvitka- Božidar Kalmeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knjige Generala Praljka – za vrijeme ministra Bože Biškupića, državna tajnica Obuljen Koržinek proglasila ih ‘šundom’

Funkciju ministrice pravosuđa obnašala je Vesna Škare Ožbolt u razdoblju od prosinca 2003. do veljače 2006., a od 2006. do 2008. tu je dužnost obnašala Ana Lovrin.

Ministar obrane bio je Berislav Rončević, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković, sok se na funkciji ministra unutarnjih poslova od 2003. do 2005. nalazio se Marijan Mlinarić, a od 2005. do 2008. Ivica Kirin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dragan Primorac bio je ministar znanosti, obrazovanja i športa, Marina Matulović-Dropulić ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva dok je funkciju tajnice Vlade obnašala Jagoda Premužić.

Sanaderova ostavka i uhićenje

Pod geslom „Idemo dalje“ HDZ je ostvario relativnu pobjedu na izborima 2007. te je Sanader postao predsjednik i 10. vlade RH, formirajući ju uz podršku HSS-a, HSLS-a, SDSS-a, manjinskih zastupnika i HSU-a. Korupcijske afere zbog kojih je kasnije provođen sudski postupak protiv njega nisu bile poznate u javnosti dok je bio na vlasti pa je njegova ostavka 1. srpnja 2009. mnogima djelovala iznenađujuće. Sam je svoju ostavku objasnio „osobnim razlozima“.

Optužbe i pravni postupak protiv Sanadera započeo je 2010. Uhićen je u listopadu 2010. u Austriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegove posljednje postupke kao premijera obilježili su mnogi kompromisi tijekom pristupnih pregovora s Europskom unijom, poput onog s izbjegavanjem proglašenja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa na moru (ZERP).

Tada je također bio aktualan granični spor sa Slovenijom, zbog kojega je Slovenija Hrvatskoj blokirala pristupne pregovore.

U kasnijim je izjavama Sanader je tvrdio kako su ga upravo slovenski pritisci u graničnom sporu, na koje nije želio pristati, natjerali na podnošenje ostavke.

Dolaskom Jadranke Kosor potpisan je arbitražni sporazum sa Slovenijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.