Prvi mandat Ive Sanadera kao predsjednika vlade započeo je 23. prosinca 2003., prije 15 godina, a završio u siječnju 2008. U drugom mandatu Sanader je bio premijer samo godinu i pol dana- od siječnja 2008. do srpnja 2009., kada je podnio ostavku, a premijersko mjesto preuzela Jadranka Kosor.
Sanader je odlukom Vrhovnog suda RH osuđen na osam i pol godina zatvora zbog primanja mita u slučaju INA-MOL.
Za sastavljanje 9. vlade RH, koja je trajala od 2003. do 2008., HDZ je dobio podršku koalicije HSLS-DC, HSU-a, HSS-a i nekoliko manjinskih zastupnika.
Potpredsjednica 9. vlade bila je Jadranka Kosor, koja je ujedno obnašala funkciju ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Drugi potpredsjednik bio je Damir Polančec, a treći Andrija Hebrang, koji je u vremenu od 2003. do 2005. bio i ministar zdravstva i socijalne skrbi, dok je od 2005. do 2008. tu dužnost preuzeo Miomir Žužul.
Neki od članova Sanaderove prve vlade i danas su aktivni u politici.
Među njima je i predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović koja je u Sanaderovoj vladi bila ministrica vanjskih poslova i europskih integracija. Ivan Šuker, danas saborski zastupnik HDZ-a, obnašao je funkciju ministra financija.
Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva bio je Branko Vukelić, ministar kulture Božo Biškupić, a ministar mora, turizma, prometa i razvitka- Božidar Kalmeta.
Funkciju ministrice pravosuđa obnašala je Vesna Škare Ožbolt u razdoblju od prosinca 2003. do veljače 2006., a od 2006. do 2008. tu je dužnost obnašala Ana Lovrin.
Ministar obrane bio je Berislav Rončević, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković, sok se na funkciji ministra unutarnjih poslova od 2003. do 2005. nalazio se Marijan Mlinarić, a od 2005. do 2008. Ivica Kirin.
Dragan Primorac bio je ministar znanosti, obrazovanja i športa, Marina Matulović-Dropulić ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva dok je funkciju tajnice Vlade obnašala Jagoda Premužić.
Sanaderova ostavka i uhićenje
Pod geslom „Idemo dalje“ HDZ je ostvario relativnu pobjedu na izborima 2007. te je Sanader postao predsjednik i 10. vlade RH, formirajući ju uz podršku HSS-a, HSLS-a, SDSS-a, manjinskih zastupnika i HSU-a. Korupcijske afere zbog kojih je kasnije provođen sudski postupak protiv njega nisu bile poznate u javnosti dok je bio na vlasti pa je njegova ostavka 1. srpnja 2009. mnogima djelovala iznenađujuće. Sam je svoju ostavku objasnio „osobnim razlozima“.
Optužbe i pravni postupak protiv Sanadera započeo je 2010. Uhićen je u listopadu 2010. u Austriji.
Njegove posljednje postupke kao premijera obilježili su mnogi kompromisi tijekom pristupnih pregovora s Europskom unijom, poput onog s izbjegavanjem proglašenja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa na moru (ZERP).
Tada je također bio aktualan granični spor sa Slovenijom, zbog kojega je Slovenija Hrvatskoj blokirala pristupne pregovore.
U kasnijim je izjavama Sanader je tvrdio kako su ga upravo slovenski pritisci u graničnom sporu, na koje nije želio pristati, natjerali na podnošenje ostavke.
Dolaskom Jadranke Kosor potpisan je arbitražni sporazum sa Slovenijom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa