“Adris grupa prihvatila je pravila koja je odredio prodavatelj (RH) i sudjelovala na međunarodnom natječaju za privatizaciju CO. U međunarodnoj konkurenciji dala je najbolju ponudu za kupnju 38,6 posto dionica vodeće osiguravateljne nacionalne tvrtke”, istaknuli su iz Adrisa u svom priopćenju nakon što je Vijeće za praćenje provedbe Strategije borbe protiv korupcije u utorak većinom glasova odlučilo Saboru predložiti da Državni ured za reviziju obveže na provođenje revizije privatizacije Croatia osiguranja.
“Nakon nedavne inicijative za osnivanje saborskog istražnog povjerenstva koje bi, tobože, utvrdilo okolnosti privatizacije Croatia osiguranja i jučerašnjeg prijedloga Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije koje predlaže Saboru da zatraži reviziju privatizacije Croatia osiguranja, Adris grupa – ne ulazeći u legitimnost i oportunost ovakvih političkih inicijativa, poglavito u predizborno vrijeme – drži potrebnim skrenuti pozornost javnosti na sljedeće činjenice:
Adris grupa prihvatila je pravila koja je odredio prodavatelj (RH) i sudjelovala na međunarodnom natječaju za privatizaciju CO. U međunarodnoj konkurenciji dala je najbolju ponudu za kupnju 38,6 posto dionica vodeće osiguravateljne nacionalne tvrtke”, pojasnili su.
“Istodobno, Adris se obvezao dokapitalizirati CO s dodatnih 840 milijuna kuna, što je i učinio. Od tada, Adris čini sve kako bi, na otvorenom tržištu osiguranja i u konkurenciji globalnih kompanija, CO ojačao svoju tržišnu poziciju u Hrvatskoj i regiji. Cilj nam je da ova stara hrvatska tvrtka postane regionalnim liderom”, ustvrdili su rekavši kako time bi kao gospodarstvenici na najbolji način pridonijeli svojoj domovini, konačnom izlasku Hrvatske iz krize i daljnjem jačanju hrvatskog gospodarstva.
“Ali, čini se da to nije dovoljno. Da su ambicije onih koji su od politike i, nažalost, od domoljublja napravili vlastito zanimanje, uvijek ispred razuma i šireg nacionalnog interesa. Da se u želji za osvajanjem ili pak zadržavanjem vlasti, ne biraju sredstva, kadšto i na vrlo suspektan način, te da uvijek u tom poslu stradava pamet, a u slučaju CO održivost i, moguće, radna mjesta!”, zaključili su.
Vijeće za praćenje provedbe Strategije borbe protiv korupcije u utorak je većinom glasova odlučilo Saboru predložiti da Državni ured za reviziju obveže na provođenje revizije privatizacije Croatia osiguranja.
Privatizaciju te tvrtke državni su revizori analizirali u sklopu revizije izvršenja prošlogodišnjeg državnog proračuna, kao najznačajniji prihod u prošloj godini.
Zaključili su da odluku o privatizaciji Vlada nije smjela donijeti bez odobrenja Sabora, upozorili da je 2013. bitno smanjena vrijednost nekretnina CO-a, te ocijenili da je s 27 milijuna kuna plaćena previsoka cijena za konzultantske usluge, koje su, drže revizori, mogli napraviti državni službenici.
Tekst se nastavlja ispod oglasa