Agencija za znanost i Poslovna inteligencija nagrađeni Mamforce Standardom za rodno odgovornu politiku upravljanja

Foto: fah

Agencija za znanost i visoko obrazovanje i tvrtka Poslovna inteligencija prvi su nositelji Mamforce Standard priznanja za obiteljski i rodno odgovornu politiku upravljanja koje se dodjeljuje u okviru EU financiranog projekta “Prema stvarnoj ravnopravnosti muškaraca i žena: usklađivanje privatnog i poslovnog života”, a koje im je svečano uručeno u srijedu u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu tog projekta, Mamforce Standard se dodjeljuje javnim institucijama, državnim tijelima i javnim poduzećima te malim i srednjim poduzećima koje su uspješno prošle neovisnu procjenu uvjeta rada i postojećih praksi upravljanja ljudima te koje će u sljedećem razdoblju, temeljem dobivenih preporuka, implementirati nove prakse u domeni odgovornosti prema obiteljskim obavezama zaposlenih i omogućavanja ravnopravne rodne zastupljenosti na upravljačkim pozicijama.

Ukupna vrijednost projekta čiji je nositelj Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova s projektnim partnerima HNK Splitom, udrugom Riječi/Prave/Predstave i Sponom je oko 440.000 eura.

“Dobro znamo da u našem društvu još uvijek većinu tereta, gotovo dvostrukog, nose žene – i vezano za kućanske poslove i skrb o djeci i za starije osobe. Imamo poslodavce koji provode lošu, diskriminatornu praksu prema ženama, trudnicama i koje su otišle na rodiljni dopust te prema onima koje se zapošljavaju i žele zasnovati obitelj i ostvariti majčinstvo”, kazala je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se radi o pritužbama građana i građanki koje pristignu u njezin Ured, više od 52 posto njih odnosi se na područje rada i zapošljavanja, a u više od 75 posto takvih slučajeva diskriminatornu praksu trpe upravo žene, bilo da se radi o zapošljavanju, uvjetima rada koji su neprimjereni ili različiti u odnosu na muške zaposlenike ili kandidate, jazu u plaćama, spolnom uznemiravanju, beskrajnim ugovorima na određeno vrijeme ili drugome.

Ljubičić je navela da danas u Hrvatskoj ima 60 posto visokoobrazovanih žena, a jednak postotak je, kako je istaknula, i u zemljama EU-a. U Hrvatskoj na ključnim upravljačkim pozicijama ima samo 24 posto žena, no mikrostatistika kaže da kada se radi o tvrtkama koje su veće tržišne moći tada je taj postotak samo 17 posto.

“Dokle god se ne koriste potencijali i različitosti, to ne može dovoditi do uspješnosti, demokratičnosti i benefita jednog društvenog, ekonomskog ili političkog prosperiteta”, poručila je Ljubićić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je da kroz projekt “Prema stvarnoj ravnopravnosti muškaraca i žena: usklađivanje privatnog i poslovnog života”, koji će se provoditi kroz dvije godine, žele senzibilizirati poslodavce te da uključuje i nove metode pristupačnosti i razumijevanje načela ravnopravnosti spolova široj javnosti, posebice populaciji mladih ljudi.

Voditeljica projekta Mamforce Standarda Dijana Kobas Dešković istaknula je da se u sklopu ovog projekta procjenjuju uvjeti rada koji omogućavaju usklađenje privatnog i poslovnog života te osiguravaju rodno ravnopravne mogućnosti napretka u javnim institucijama, državnim tijelima i tvrtkama u većinskom državnom vlasništvu te malim i srednjim poduzećima. Procjenjuju se radne prakse, osjetljivost za obiteljske potrebe, mogućnost korištenja fleksibilnih radnih aranžmana zbog privatnih potreba, upravljanje talentima, komunikacija, vodstvo i jednakost plaća.

“Posebno smo usmjereni na razvoj mjera koje će poticati očeve na korištenje roditeljskog dopusta kako bi i tate imale priliku više doprinijeti razvoju djece što ima znanstveno dokazane benefite, a ujedno se ravnopravnije dijele obiteljske partnerske obveze”, kazala je Kobas Dešković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U obrazloženju dodjele priznanja Mamforce Standard navodi se da je Agencija za znanost i visoko obrazovanje prva institucija iz javnog sektora koja se uključila u ovaj projekt. Većina zaposlenih su žene, njih 78 posto, pa je sukladno tome i na rukovodećim pozicija više žena. Agencija, istaknuto je, redovno provodi praćenje zadovoljstva i potreba zaposlenih uz poštivanje privatnog vremena zaposlenih.

Za tvrtku Poslovna inteligencija ističe se da “iako posluje unutar informacijske industrije koja je obilježena dominantno muškom populacijom, zapošljava nešto veći broj žena (52 posto žena i 48 posto muškaraca), a u tročlanoj upravi su dvije žene. “Zahvaljujući poslovnoj politici u kojoj je najvažniji kriterij postignuće i zalaganje te primjeni neutralnih selekcijskih postupaka, tvrtka je uspjela privući dovoljan broj ženskih talenata”, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.