(VIDEO) Sabor raspravljao o imenovanju predsjednice i članova UV AZVO-a: Vesna Pusić obrušila se na Dijanu Vican

Foto: fah

Na sjednici Hrvatskog sabora zastupnici su raspravljali o razrješenju i imenovanju predsjednice i članova Upravnog vijeća Agencije za znanost i visoko obrazovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednika i sedam članova tog Upravnog vijeća na četiri godine imenuje Sabor i to predsjednika i dva člana na prijedlog hrvatske Vlade, a po jednog na prijedlog Rektorskog zbora, Vijeća veleučilišta i visokih škola, nacionalnih vijeća za znanost i za visoko obrazovanje te jednog člana iz reda studenata.

Za predsjednicu UV predložena je Dijana Vican, a za članove Drago Šubarić, Krešimir Rotim, Branko Matulić, Vlatko Cvrtila, Gordana Rusak, Marko Petrak i Nediljko Jerković.

Očekivano, na prijedlog Dijane Vican, obrušila se Vesna Pusić .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vican je višestruko, čisto politički pokušala neke progresivne ideje iz kurikularne reforme preformulirati u reakcionarne i na taj način ih staviti u provedbu u škole”, ustvrdila je Pusić.

Kaže i kako je bila “revoltirana” kad je vidjela imena za Upravno vijeće, mislila je da znanost i akademska zajednica zaslužuju bolje, no da je, gledajući to u kontekstu prijedloga da Bandić dobije počasni doktorat, zaključila: “Možda i ne zaslužuje”!

Treba napomenuti da su saborski zastupnici vrijeme predviđeno za raspravu o ovoj točki Dnevnog reda, gotovo 1 sat i 30 minuta, iskoristili kako bi se pozabavili jednom sasvim drugom temompočasnim doktoratom koji Sveučilište u Zagrebu namjerava dodijeliti Milanu Bandiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. sc. Dijana Vican za Narod.hr: S čelnog mjesta PSP-a povukla sam se jer mi nisu prihvatljive metode ultimatuma i isključivanja

Rektorica Vican Predsjednici: ‘Žao mi je da ste se pridružili glasu ulice, a ne kulturi rada onih koji argumentirane rasprave vode za stolom!’

>Prof. Dijana Vican za Narod.hr o ERS-u: ‘Zanimljive su mi promjene mišljenja i stavova kojima svjedočimo’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednog člana Vijeća Agencija imenuje iz reda svojih zaposlenika.

Sjednicu pogledajte u videu:

Na Dnevnom redu Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon prošlotjednog, maratonskog zasjedanja, zastupnici Hrvatskog sabora u srijedu su se vratili u sabornicu, a jedna od tema o kojoj će raspravljati jesu konačne izmjene Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma.

Cilj tog zakona, kako je objasnio resorni ministar financija Zdravko Marić, usklađivanje je preventivnog zakonodavstva s odredbama 5. EU Direktive koja propisuje niz mjera za djelotvornije sprečavanje financiranja terorizma te veću transparentnost financijskih transakcija.

Marić izdvaja najvažnija pitanja koja se uređuju zakonom: uvode se novi obveznici provedbe mjera sprečavanja pranja novca i financiranja terorizma, uređuje Registar stvarnih vlasnika pravnih subjekata, i to segment koji se odnosi na javni pristup. Uz već propisanu dostupnost podataka o stvarnim vlasnicima, javnosti će biti dostupni i podaci o fizičkim osobama koje su stvarni vlasnici pravnih subjekata te će se nalaziti u Registru.

“Sukladno 5. Direktivi, države članice mogu odlučiti da se informacije koje se čuvaju u registrima stvarnih vlasnika stave na raspolaganje javnosti, uz uvjet registracije putem Interneta i plaćanja naknade koja ne smije premašivati administrativne troškove stavljanja informacija na raspolaganje, uključujući troškove održavanja i daljnjeg razvoja registra”, pojasnio je ministar.

Konačnim izmjenama zakona, iz popisa pravnih subjekata koji su dužni dostaviti podatak o stvarnom vlasniku u Registar izostavljene su fundacije te pravni subjekti kojima je osnivač država ili lokalna jedinica.

U popis članova obitelji politički izložene osobe dodane su, za potrebe provođenja mjera pojačane dubinske analize, životni partner ili osoba s kojom je politički izložena osoba u neformalnom životnom partnerstvu.

Ministar se u siječnju, kod prvog čitanja predloženih izmjena, pohvalio kako je hrvatski sustav sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma prepoznat u svijetu, pa je Hrvatska ušla u top 10 zemalja s najmanjim rizikom od pranja novca.

Po izvješću Međunarodnog centra za povrat sredstava iz Basela iz listopada prošle godine, Hrvatska je napravila dodatni napredak te ušla među top 10 ili u sam vrh država s najmanjim rizikom od pranja novca i financiranja terorizma, od 129 procjenjivanih zemalja, pohvalio se ministar.

Sabor će u srijedu raspraviti izmjene Zakona o građevnim proizvodima, slijedom kojih će inspekcijski nadzor koji se odnosi na primjenu tog Zakona od 1. travnja preuzeti Državni inspektorat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.