HKDU završio u stečaju, slijedi brisanje iz registra stranaka

Foto: fah

rgovački sud u Osijeku donio je rješenje kojim se istovremeno otvara i zaključuje skraćeni stečajni postupak nad Hrvatskom kršćanskom demokratskom unijom (HKDU), izvanparlamentarnom strankom sa sjedištem u Zagrebu pa bi se nakon pravomoćnosti tog rješenja ta stranka s više od 36.000 kuna utvrđenog duga trebala brisati iz registra političkih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudsko rješenje uslijedilo je nakon oglasa objavljenog sredinom siječnja kojim su se pozivali zastupnici HKDU da u roku od petnaest dana predaju popis imovina i obaveza te stranke, ali i vjerovnici HKDU-a da u roku od 45 dana predlože otvaranje stečajnog postupka.

Budući da se zastupnici i vjerovnici nisu odazvali u zakonski predviđenim rokovima, sud je zbog nesposobnosti za plaćanje HKDU-a donio odluku o otvaranju i zaključenju skraćenog stečajnog postupka.

Najnovija sudska odluka uslijedila je nakon što je lani u siječnju bio obustavljen postupak za otvaranje skraćenog stečaja nad HKDU što je bio prijedlog Financijske agencije (Fine) i to zbog do tada utvrđenog duga nešto većeg od 13.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, tada su zastupnici te stranke sudu dostavili dokaz da računi HKDU nisu blokirani, a što je sud utvrdio uvidom u potvrdom Fine te je obustavljen prvi postupak otvaranja skraćenog stečaja.

Kako se navodi u registru političkih stranaka, stranka na koju se odnosi ovo sudsko rješenje, upisana je u registar u listopadu 2009., a predsjednik i zastupnik joj je Dean Golubić.

Kako njezini članovi kažu HKDU je demokršćanska politička stranka nacionalno i desno usmjerena. Nastala je krajem 1992. spajanjem Hrvatske demokratske stranke, koja je htjela više naglasiti svoje demokršćanstvo i dijela Hrvatske kršćanske demokratske stranke, koji je htio više naglasiti svoj nacionalizam. Prvi predsjednik bio je Marko Veselica, a naslijedio ga je Anto Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.