Austrijski premijer ide na prijevremene izbore, a Plenković je uveo u koaliciju HNS i Pupovca

Foto: fah, Fotomontaža: narod.hr

U subotu je austrijski premijer Sebastian Kurz raspisao izbore zbog skandala njegovog glavnog partnera u Vladi Heinz-Christiana Strachea preko kojeg nije mogao preći. No, to nije jedini razlog zašto je austrijski premijer ekspresno raspisao prijevremene, izvanredne izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, mediji su objavili snimku Strachea., čelnika FPO-a na kojoj 2017. godine navodnoj nećakinji ruskog oligarha, nudi prednost na javnim natječajima ukoliko kupi jedan austrijski medij te pomogne njegovom dolasku na vlast. otkrivanje tog skandala bilo je dovoljno da Strache ponudi, a Kurz prihvati njegovu ostavku, no austrijski premijer ipak je imao opciju čuvanja “političke stabilnosti” koju nije iskoristio.

U izjavi za medije, Sebastian Kurz je istaknuo kako zamjena sadašnjeg koalicijskog partnera nekim drugim trenutno nije moguća ne samo zbog nedostatne većine već i zbog političkih razlika pa su stoga novi izbori jedini izlaz.

Šarolika neprirodna koalicija Andreja Plenkovića radi očuvanja “političke stabilnosti”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od mladog Austrijanca, hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću nije predstavljao problem ući u neprirodnu koaliciju s političkim oponentom HNS-om, ali i sa predstavnikom srpske manjine u Hrvatskom saboru Miloradom Pupovcem i njegovim SDSS-om.

Podsjetimo, kada je premijer Plenković smijenio Mostove ministre te je Božo Petrov razriješen dužnosti predsjednika Hrvatskoga sabora postavilo se pitanje kako će se HDZ održati na vlasti budući da nije imao potencijal stvaranja partnerstva s politički prirodnim saveznicima. Premijer je iz Vlade izbacio Most, a iz HDZ-ove koalicije izbačeni su ili izašli Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih.

Umjesto raspisivanja izbora poput austrijskog premijera, Plenković je pribjegao sklapanju neprirodnog pakta u ime “političke stabilnosti”, pa je na vlasti ostao zahvaljujući lideru HNS-a Ivanu Vrdoljaku i lideru SDSS-a Miloradu Pupovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Pregled političkih ucjena koje su Plenkoviću ‘zagorčale’ 2018. godinu

Vrdoljak je odlučio svoju stranku, inače posve suprotnog ideološkog predznaka, koju su ne tako davno vodili ljudi poput Radimira Čačića i Vesne Pusić, odvesti u okrilje Plenkovićevog novog, lijevo-liberalnog HDZ-a, što je dovelo do rascjepa u HNS-u i stvaranju stranke Glas. Rezultat toga je bio da se vladajućoj većini pridružilo malo poznatih pet zastupnika HNS-a koji su izabrani na listama u koaliciji s SDP-om – Milorad Batinić, Stjepan Čuraj, Božica Makar, Marija Puh i Bernarda Topolko.

Klubu zastupnika HNS-a kasnije se pridružio Tomislav Saucha koji je napustio SDP, dok je HNS-ovka Marija Puh prešla Milanu Bandiću, bivšem SDP-ovcu koji također “neformalno” podržava zakone Vlade Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz nabrojene, Plenković i šaroliku ekipu u vidu kluba zastupnika HDS-a i HSLS-a. Naime, HDS-ovi Goran Dodig i Branko Hrg u Sabor su ušli s HDZ-ove liste, jednako kao i HSLS-ov Darinko Kosor. Njima treba pribrojiti još i Kažimira Vardu iz Stranke međugeneracijske solidarnosti kojeg je Bandić preoteo HSU-u te Darinko Dumbović iz Čačićevih reformista, stranke nastale još jednom podjelom HNS-a, a koji je također član Bandićevog kluba zastupnika.

Cijena te i takve koalicije provedba je uglavnom lijevo-liberalnih strategija, poput prihvaćanja Istanbulske konvencije, Marakeškog sporazuma, Zakona o udžbenicima i progresivne kurikulne reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.