Niti jedan hrvatski premijer nije bio toliko ucijenjen kao HDZ-ov Andrej Plenković, a razlog tome svakako bi se mogao potražiti u šarolikim koalicijskim partnerima koje je okupio oko sebe.
HNS, Bandićev klub zastupnika te manjine partneri su čije apetite treba zadovoljiti, a koje su njihove ucjene premijeru zagorčale 2018. godinu donosimo u nastavku teksta.
Istanbulska konvencija
Početak 2018. godine svakako je obilježila Istanbulska konvencija čija je ratifikacija bila jedan od ultimatuma HNS-a koji je postavljen pred Plenkovića i HDZ. Podsjetimo, HNS je prijetio da će napustiti Vladu ukoliko ne dođe do ratifikacije Istanbulske konvencije, a sve pod krinkom zaštite žena od nasilja.
>(VIDEO, FOTO) Danas na snagu stupa Istanbulska konvencija – Plenkovićev udar na demokraciju
Unatoč prijeporima u vlastitoj stranci, Plenković je pod ucjenom popustio te na taj način širom otvorio vrata rodnoj ideologiji. Istanbulska konvencija je ratificirana, kao i rodna ideologija koja je servirana u ovoj konvenciji, a kako možemo vidjeti i u najsvježijim primjerima – po pitanju nasilja nad ženama ništa se značajno nije dogodilo.
Milorad Pupovac i Furio Radin – referendum
Građanska inicijativa Narod odlučuje o promjeni izbornog sustava poprilično je uzdrmala usahlu političku scenu. Promjena izbornog sustava te onemogućavanje manjinskim zastupnicima da trguju svojim glasovima nešto je što nikako ne odgovara zastupnicima srpske i talijanske nacionalne manjine – Miloradu Pupovcu i Furiju Radinu, a višem stupnju demokracije nisu sklone ni dvije najveće stranke SDP i HDZ što se i pokazalo na ujedinjavanju ove dvije, formalno oprečne, političke opcije protiv građanske incijative.
SDP- ovci su tako odlučili predložiti ustavne promjene kojima bi bitno ograničili teme o kojima bi se građani mogli izjašnjavati na referendumu, a Pupovac i Radin trenutak su iskoristili kako bi zatražili od Plenkovića da podrži prijedlog SDP-a. Iako ovaj prijedlog još uvijek nije došao na dnevni red, ova ucjena manjinskih zastupnika, ujedno i Plenkovićevih koalicijskih partnera, svakako je obilježila 2018. godinu. Ovdje također vrijedi podsjetiti kako je upravo Pupovac za Nacional potvrdio kako je njegova stranka uvjetovala podršku Vladi i koaliciji Andreja Plenkovića odlaskom tadašnje Potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić.
>Kako 8 predstavnika nacionalnih manjina odlučuje o ministrici Dalić i Hrvatskoj?
Milan Bandić
Milan Bandić sa svoja dva mandata u početku se činio kao najbezazleniji politički partner. No, oni upućeni u Bandićevu političku taktiku znaju da su njegovi apetiti veliki, dok su mu potezi daleko od bezazlenog, a što zorno dokazuje naglo bujanje njegovog saborskog kluba. Da planira ojačati svoju moć kao koalicijskog partnera dao je zagrebački gradonačelnik naslutiti još u lipnju 2018. na raspravi u Gradskoj skupštini o održavanju rasvjete u Zagrebu.
U tom trenutku Bandić je u svom saborskom klubu imao jednog zastupnika svoje stranke, četiri manjinska te dva neovisna, odnosno ukupno sedam zastupnika, a u Gradskoj skupštini njegov koalicijski partner – HDZ – blokirao je Bandićeva nastojanja da posao održavanja rasvjete dodijeli tvrtki Elicom.
>‘Bandićev’ Klub: Ne prihvati li se naš zahtjev, zakon o udžbenicima bez “12 glasova” i kvoruma
“Morat ćemo preispitati tko su partneri u koaliciji u Zagrebu, ali i na nacionalnoj razini”, upozorio je tada Bandić koji je od tada do danas u svoj klub namamio još šestero zastupnika te Plenkovića doveo u poziciju da klekne pred svakim njegovim zahtjevom. Jedan od takvih je onaj o besplatnim udžbenicima, a koji je premijer prihvatio, unatoč prethodnim najavama kako nema sredstava za takav pothvat. No, tu Bandić ne misli stati te već sad najavljuje mjeru majki odgajateljica koju će sa Zagreba “preslikati” na cijelu Hrvatsku.
Zakon o udomiteljstvu – HNS
Zakon o udomiteljstvu ministrice Murganić u prvom je čitanju prošao bez puno pompe. HNS – ovi zastupnici složno su podržali prijedlog ovog zakona, a prigovora nisu imali niti HNS-ovi ministri na sjednici Vlade. Nije jasno jesu li pritom doista i pročitali spomenuti prijedlog zakona budući da su tek pri drugom čitanju uočili da on ne uključuje i homoseksualne parove te su ipak odlučili ne podržati Zakon o udomiteljstvu. Usput su napravili i pravu malu medijsku hajku, ističući kako je nužno u Zakon ugraditi i istospolne zajednice, a za što se oni čvrsto zalažu, no kada su shvatili da u ovom slučaju Plenković ipak ne može popustiti s obzirom na ostale članove HDZ-a – nisu posegnuli za prijetnjom izlaskom iz Vlade.
Međutim, HNS-u je ustupak učinjen po pitanju Obiteljskog zakona iz kojeg je maknuta rečenica prema kojoj roditelji imaju pravo da se njihovoj djeci osigura odgoj i obrazovanje u skladu s njihovim vjerskim i filozofskim uvjerenjima, zbog inzistiranja ove stranke.
>HDZ odgoj djece prema vjeri izbacio iz Zakona – jer je to tražio HNS
Zakon o udžbenicima – HNS
Pred sam kraj godine još jednom se oglasio HNS s novim ultimatumom već ionako ucijenjenom Plenkoviću – ako premijer Andrej Plenković u srijedu ne stavi na dnevni red Vlade Zakon o udžbenicima za drugo saborsko čitanje, HNS više neće biti dio vladajuće koalicije.
>Divjak ponovno o odlasku iz Vlade ukoliko Zakon o udžbenicima ne prođe
Informacija je ovo koju je pustio “neimenovani izvor” u petak, 30. studenog (petak) preko Jutarnjeg lista, a očekivano, iz Vlade su odgovorili kako je Zakon o udžbenicima i planiran za srijedu.
Ovdje vrijedi podsjetiti da se od prvog dana HNS-ove ministrice Divjak trguje položajima. Iako se klela da će jedini kriterij biti – stručnost, rezolutno je odbila mogućnost da ERS vodi Matko Glunčić, iako je on na natječaju za voditelja Ekspertne skupine dobio daleko najviše bodova. Umjesto njega izabran je Radovan Fuchs koji se nije niti kandidirao na spomenutom natječaju.
>Štromar: ‘HNS više neće biti u Vladi ako se ove godine ne donese Zakon o udžbenicima’
>Politička trgovina: Kako će biti imenovan voditelj ERS-a za kurikulnu reformu?
Tekst se nastavlja ispod oglasa