Automobili mjesecima ispod smeća na Jakuševcu: Holding se izvlači, a Sud ih demantirao

otpada
Foto: Fah

Odron na odlagalištu smeća Jakuševec – Prudinec u Zagrebu koji se dogodio u prosincu prošle godine zatrpao je i tri osobna automobila. Šteta na njima je ogromna, a Zagrebački holding još ih nije izvukao. Najveći problem je što o tome ovisi procjena štete i isplata osiguranja. Dok ljudi čekaju, Holding se pravda izvidima sudskih vještaka. Sud pak kaže kako je izvlačenje dozvolio još u veljači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo pola godine prošlo je od odrona na zagrebačkom odlagalištu Jakuševec. Šteta nije sanirana, a ispod otpada se još uvijek nalaze i tri osobna vozila. Kako Forbes Hrvatska doznaje, osiguranje neće platiti odštetu vlasnicima vozila dok god ne napravi procjenu štete. Nje pak nema dok se vozila ne izvuku.

>Tomaševićev koalicijski partner: Informacije o odronu na Jakuševcu skrivane su od javnosti

Iz Zagrebačkog holdinga na upit Forbesa Hrvatska o navedenoj situaciji odgovaraju kako se izvlačenje pokretne imovine i drugi radni procesi ne mogu provoditi dok traju izvidi sudskih vještaka koji se provode u okviru postupka osiguranja dokaza i utvrđivanja uzroka odrona. Dodali su i kako će se navedenim radnjama moći pristupiti u sklopu postupka sanacije odrona odlagališta.

Holding je kriv što vozila još nisu izvučena

No, odgovor Općinskog suda u Novom Zagrebu demantira tvrdnju Holdinga. Rješenjem od 15. prosinca 2023. sud je prihvatio prijedlog za provođenje postupka radi osiguranja dokaza. Imenovao je i pozvao sudske vještake za građevinarstvo, zaštitu okoliša i strojarstvo Željka Lebu, Krunoslava Komesara i Krunoslava Ormuža da provedu sve potrebne radnje i izvide te uzmu sve potrebne uzorke radi utvrđenja okolnosti i uzroka nastanka u prijedlogu navedenih događaja. Radi vještačenja su do danas provedena tri uviđaja na mjestu događaja. Sudski su se vještaci sudu, između ostalog, očitovali da je za potrebe postupka potrebno provesti geotehničke istražne radove prema predviđenom programu kao i da je predvidivo vrijeme tehničkog opažanja u sklopu tog programa šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Prikrivanje nesposobnosti: Tomašević za gradske probleme krivi bivšu vlast
>Lovrić objavio: Tomašević ne zna za plastiku na Jakuševcu? Evo mu snimka

Zagrebački holding je 8. veljače 2024. godine sudu podnio prijedlog, na osnovu kojeg je ovaj četiri dana kasnije objavio rješenje. Njime je zatražio očitovanje spomenutih sudskih vještaka o tome smije li Holding s lokacije odlagališta otpada Prudinec-Jakuševec ukloniti dva osobna automobila, sukladno traženju njihovih vlasnika. Razlog je procjena i isplata štete od strane osiguravatelja prema sklopljenim policama osiguranja, uz uvjet da to ne utječe na vještačenje koje imenovani vještaci provode u predmetnom postupku. Sudski vještaci 19. veljače 2024. očitovali su se odgovarajući sudu da uklanjanje dva osobna automobila ne utječe na postupak vještačenja koji vještaci provode u predmetnom postupku.

>Pogledajte snimku Jakuševca iz zraka koja pokazuje ogromne razmjere odrona

Isti dan kad je Holding zaprimio upit Forbesa, Sudu je poslao prijedlog da se sudski vještaci očituju o mogućnosti početka postupka sanacije predmetnog područja. Vještaci su dužni odgovoriti na njega u roku osam dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Tomašević je godinama lagao da će zatvoriti Jakuševec, sjetite se njegovih izjava

Neovisno o tome što vještaci odgovore, jasno je da Zagrebački holding još od veljače smio izvući automobile. Bez obzira na to jesu li zaboravili na odgovor suda ili su svjesno pokušali obmanuti javnost prebacivanjem krivnje na sudske vještake, gradska tvrtka se u ovom slučaju pokazala najslabijom karikom, piše Forbes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.