Četvrtak, 23 siječnja, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:
SLOGA JE ODUVIJEK VAŽNA

Beck: Primorčeva sloga pod teškom paljbom Milanovićeva karaktera

Podijeli

Zanimljiv je politički slogan Dragana Primorca, a još je zanimljivije kako je došao do njega. Ove je srijede objavio da će predsjedničku kampanju voditi pod geslom “Za novog predsjednika koji ujedinjuje”. Sloga je oduvijek važna. Nju su stari Rimljani štovali kao božicu Concordiu, čiji su pratitelji mir i sigurnost, a bila je bliska grčkoj boginji Harmoniji. Odsutnost frakcijskih borbi u državi u antici su uspoređivali sa skladom u orkestru: svi moraju svirati isto. Piše to Boris Beck za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sloga – posvuda

Slogu Hrvati iznimno cijene. Po njoj su nazvali prvi naš parobrod, kupljen u Beču 1844. za plovidbu Savom. Bratska sloga zvale su se prve hrvatske novine u Novom Zelandu u 19. stoljeću. Hrvatska sloga bio je list na Sušaku pokrenut 1898., a isto se zvalo i glasilo izdavano u Klagenfurtu od 1949. Naša sloga najstarije su hrvatske novine u Istri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski nogometni savez nastao je 1940. iz Hrvatske športske sloge, a Sloga se zove i niz nogometnih klubova, od Čakovca i Koprivničkog Ivanca do Uskoplja. Sloga je ime boćarskih klubova u Buzetu i Čavlima, kao i kulturnog društva u Pakracu. Gradac je svoju knjižnicu nazvao Hrvatska sloga, a KUD-ova Seljačka sloga nemoguće je pobrojati.

Sve je to skrivio pozdrav Hrvatske seljačke stranke, „Vjera u Boga i seljačka sloga”, u opticaju od njena osnutka 1904. Remek-djelo političke komunikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primorčev ponos na slogan

No sloga je tiha, a nesloga viče, kako je primijetio talijanski povjesničar i državnik Gino Capponi. K tomu Hrvati slogu šire javno, a neslogu tajno. I Milanović na to igra otpočetka. On je izbore dobio pod egidom Predsjednik s karakterom. A taj mu je karakter, svi vidimo, drčan, eksplozivan i spontan. Sve što Primorac nije.

Primorac je veoma ponosan na svoj slogan. “Od svih svojih suradnika tražio sam da taj slogan osjete u svom srcu prije nego što sam s njim izašao u javnost. Slogan je prošao i interne i vanjske testove i rasprave. I tek kada su mi rekli “To si ti, profesore!”, odlučili smo s tim sloganom izaći pred hrvatsku javnost.”

Primorac je izmišljanju svog mota pristupio kao nekom biokemijskom eksperimentu, u rukavicama i u sterilnoj atmosferi, pa je i rezultat takav. Nasuprot tome, genijalna HSS-ovska krilatica ima ritam i rimu, i do danas je preživjela, modificirana u „Vjera u Boga i hrvatska sloga“, a to su Antun i
Stjepan Radić izmisli usput, bez skupih PR savjetnika, anketa i analiza publika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednikove metafore

Dok Primorac jezične figure proizvodi u epruveti, sa suradnicima, njegov protivnik ih smišlja na licu mjesta, i to sam. Baš te iste srijede bio je predsjednik u Trogiru gdje se sjetio glasovite izreke Stjepana Radića o guskama u magli, protumačivši da to znači „ne ići tamo gdje ne vidimo, gdje prostor zvoni prazninom, gdje je mutno i pogled nije bistar“.

No, nije mu bilo dosta metafora, nego ga je Mediteran nadahnuo na složeni lanac prispodoba: „Držimo se svojih obala, navigajmo u njihovoj blizini kao naši preci, znajmo što je to more međunarodnih odnosa, učimo o njemu, proučavajmo vjetrove i držimo se svoje obale i svojih poslova!“

Besprijekorni retorički argument za njegov izolacionizam, blizak našem
čovjeku i savršeno razumljiv. Kako će to izgledati kad se Primorčeva sloga iz laboratorija izloži teškoj alegorijskoj paljbi Milanovićeva karaktera? Pa, nije nepoznato da je parobrod Sloga potonuo kod Bošnjaka nakon godinu dana i još tamo leži na dnu Save.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci