Predsjedništvo HSS-a u utorak je donijelo odluku o isključenju iz stranke zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir i još troje članova, dok je jedan član dobio opomenu, izjavio je novinarima nakon sjednice predsjednik HSS-a Krešo Beljak.
Osim Petir, isključeni su i Marijana Fabić-Rusak, Momir Karin i Damir Lukač, a Tomislav Katanović dobio je opomenu jer je pismom izrazio žaljenje zbog nekih postupaka koje je napravio u kampanji za prošle parlamentarne izbore.
Beljak je rekao da je odluka o isključenju očekivana nakon štete koju su bivši članovi stranke radili HSS-u.
> (FOTO) Protuvladin prosvjed podržali Bernardić, Pusić, Mrak Taritaš, Beljak, Glasovac…
Predsjedništvo je, kaže, donijelo takve odluku poštujući stajalište Komisije za provođenje postupka – a to je isključenje četiri člana i opomena jednome članu.
Objasnio je da je Tomislav Katanović dobio opomenu zato što je uputio pismo u kojem se ispričao za svoje postupke i rekao da mu je žao.
“Da su to napravili i ostali, dobili bi istu sankciju, odnosno samo opomenu”, istaknuo je Beljak.
Svo četvero danas isključenih iz HSS-a imaju pravo žalbe Glavnom odboru stranke.
Prosvjed nezadovoljnih HSS-ovaca
Zbog ovih odluka prosvjedovalo je 30-ak nezadovoljnih bivših i sadašnjih HSS-ovaca i simpatizera koji su se okupili ispred središnjice stranke i ureda Petir u Zvonimirovoj ulici.
U ime onih koji se protive odluci o isključenju, Klementina Karanović, načelnica općine Majur, koja je do prije mjesec dana bila članica HSS-a, rekla je da su se okupili sadašnji i bivši članovi HSS-a i simpatizeri kako bi podržali Marijanu Petir i ostale članove koji su suspendirani jer smatraju da taj cijeli postupak koji traje već preko osam mjeseci nije ni po moralnom niti pravnom zakonu niti po Statutu i Pravilniku HSS-a. Rekla je da je cilj tog postupka “provođenje diktature predsjednika HSS-a Kreše Beljaka i njegovih istomišljenika”.
> Marijana Petir: Beljak laže da sam otišla iz HSS-a
Karanović kaže da to nije u redu jer suspendirani ništa nisu napravili, a i izvješće koje su iz stranke dobili i na koje bi se trebali očitovati za sve je suspendirane istovjetno. Ona je pak u međuvremenu dobila ultimatum iz stranke da ne može biti na listi HSS-a, a kako se ponovno htjela kandidirati za načelnicu općine Majur, išla je na lokalne izbore s nezavisnom listom i izabrana je u drugom mandatu za načelnicu te općine.
Od petero suspendiranih na sjednicu Predsjedništva jedino je došao Momir Karin, te odvjetnik Ivan Stanić, opunomoćenik Marijane Petir koja je na službenom putu u Izraelu.
Odvjetnik Stanić prije sjednice novinarima nije htio davati izjave, a Momir Karin Hini je izjavio da je došao po pozivu jer je želio svoje prijatelje pogledati u oči i prihvatiti njihovu odluku.
“Na ništa se neću žaliti. Ja sam mirne savjesti. Moje političko djelovanje je bilo po mojoj savjesti i mislim da sam dobro napravio i opet bih napravio. Nikome ništa iza leđa nisam radio. Ne mogu podržati takvu politiku HSS-a, a oni smatraju da ljudi koji ne podržavaju trenutnu politiku trebaju ići van”, istaknuo je Momir Karin. Rekao je da je u HSS-u 27 godina, da je bio član Predsjedništva, Regionalni predsjednik i predsjednik Županijske organizacije Splitsko-dalmatinske županije. A do sada je bio suspendirani član.
Uoči sjednice Ana-Marija Petin, nova gradonačelnica Orahovice, nije željela reći hoće li glasovati za izbacivanje Marijane Petir, javlja HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa