Nekadašnji komunistički obavještajac i političar , uskoro stogodišnjak Josip Manolić tvrdi da je zbog koronavirusa otkazao proslavu svog rođendana na koju je između ostaloga pozvao predsjednike svih stranaka, pa tako i Andreja Plenkovića, predsjedika HDZ-a.
Na pitanje koliko je uzvanika očekivao, kaže: “Broj je narastao na nešto više od stotinjak ljudi. To su prijatelji koji su me pratili i ja njih kroz ovaj moj pomalo dugi vijek, zatim ljudi s kojima sam u različitim razdobljima surađivao, zatim predsjednici svih stranaka…”, kazao je za Jutarnji list.
Na pitanje je li na rođendan pozvao i premijera Plenkovića, odgovara potvrdno, a pozvao je i predsjednika SDP-a Davora Bernardića.
“Ali, proslavu nisam otkazao, nego samo odgodio pa molim sve koji su dobili pozivnice da ih zadrže jer ću ih kad se ovo smiri ponovno pozvati, a nadam se da će to biti još prije kraja ove godine”, kaže Manolić. O tome je li među uzvanicima i netko od njegovih vršnjaka Manolić navodi: “Da, ima jedan stariji od mene, Đuka Hrženjak (publicist, počasni predsjednik Antifašističke lige), koji je ovaj mjesec napunio 103 godine”.
Manolić je inače u utorak kazao da se pridržava svih uputa za starije zbog koronavirusa. ”Klonim se okupljanja sa sumnjivim ljudima, odnosno sa svima koji kišu, kašlju i šmrcaju”.
Tko je Josip Manolić?
Josip Manolić, koji je nedavno s ponosom istaknuo kako je predvidio pobjedu Zorana Milanovića na izborima, nekadašnji je komunistički obavještajac i političar. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je na čelu Pokrajinskog komiteta SKOJ-a za Hrvatsku. Po ustroju OZN-e počeo je djelovati u njoj, a potom i u UDB-i. Djelovao je i u Sekretarijatu za unutrašnje poslove te u toj funkciji provodi utamničenje nadbiskupa Alojzija Stepinca.
ao visokorangirani dužnosnik UDB-e, nadzirao je sve zatvore za političke zatvorenike u SFRJ. U međuvremenu, 1960. diplomira na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Godine 1960. postaje šef SUP-a (Sekretarijata unutarnjih poslova) u SFRJ.
Bio je zastupnik u Saboru SR Hrvatske te je u njemu obnašao više različitih funkcija.
Nakon demokratskih promjena sudjeluje u osnivanju HDZ-a te 1990., nakon pobjede HDZ-a na izborima, postaje potpredsjednik Predsjedništva Republike Hrvatske. Od 24. kolovoza 1990. do 17. srpnja 1991. obnašao je dužnost predsjednika Vlade RH.
Godine 1994., Manolić i Mesić sukobljuju se s Tuđmanom i Šuškom, te izvode, kako mnogi to nazivaju, državni udar.
Josip Manolić u dva je navrata tijekom kampanje za predsjedničke izbore napao bivšu hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović jer je uklonila bistu komunističkog diktatora Josipa Broza Tita s Pantovčaka, a na svoj 99. rođendan za RTL je kazao da mu je rođendan čestitao i bivši predsjednik Stipe Mesić, a otkrio je i da mu je najdraži političar – Andrej Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa