Bivši SDP-ov ministar Linić komentira aferu u Ini: Koja je bila njegova uloga glede Ine?

Foto: fah

Nakon otkrića velike pljačke u Ini, bivši SDP-ov ministar financija u vladi Zorana Milanovića, Slavko Linić, koji je također svojevremeno bio predsjednik Nadzornog odbora Ine, govorio je u medijima u ovom slučaju te u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju okrivio mađarskog partnera za loše upravljanje Inom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Linić je, podsjetimo, bio ministar financija u Milanovićevoj vladi, u razdoblju od prosinca 2011. do svibnja 2014. (kada ga je Milanović smijenio s te funkcije), a uz njegovo se ime vežu brojne afere.

Sam predsjednik Milanović u nedavnoj se izjavi dotaknuo svog bivšeg ministra te rekao kako ne želi „komentirati Slavka Linića, kojega je morao izbaciti iz stranke i iz Vlade zbog muljaža sa zemljištem u Slavoniji.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović je također spomenuo svog kolegu i prijatelja Sinišu Petrovića koji je u vrijeme njegove Vlade bio predsjednik Nadzornog odbora Ine navodeći da je on „trenutno podstanar“. Podsjetimo, upravo neki od sukoba koji su se 2014. odigravali između tadašnjeg premijera Milanovića i ministra Linića, koji je na kraju smijenjen, odnosili su se upravo na Inu i Sinišu Petrovića, kojega je Linić teško optuživao.

> Milanović: ‘Ne želim komentirati Linića, a afera u Ini je požar biblijskih razmjera’
> Linić smijenjen još u vrijeme Milanovićeve Vlade jer je državu oštetio predstečajnim nagodbama, hoće li za to odgovarati?
> Vanđelić o aferi u Ini: Iznosim činjenice – volio bih da i Ćorić, ako me demantira, iznese dokaze

Što je Linić 2014. govorio o situaciji u Ini?

Evo što je Linić 2014. rekao o tome:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kada govorimo o Ini vrlo brzo smo došli do sukoba, iz jednostavnog razloga što nisam bio zadovoljan sa radom predsjednika NO, inače velikog, velikog prijatelja premijera, koji tvrdi da nema prijatelja A njegov veliki prijatelj zove se Siniša Petrović.

Siniša Petrović je postavljen kao predsjednik NO. Vrlo brzo kao predsjednik NO smjenjuje člana NO-a i to zaposlenih u INI. Što, ako nešto znate o trgovačkim društvima, je neprihvatljivo da predsjednik NO smjenjuje člana NO. Sve iz razloga što je taj član NO radnika itekako štitio interese Hrvatske i zaposlenih.

Pored toga prestaje komunicirati sa članovima Uprave koji su članovi Uprave po odluci Vlade RH. I u biti ne provodi politiku Vlade RH u Ini. Ne provodi politiku Vlade iz jednostavnog razloga jer Vladina politika je bila ulaganje u bušotine, ulaganje u obje rafinerije, i riječku i sisačku, i borba za to da Ina bude regionalni igrač, a ne samo prostor za trgovinu derivatima u Hrvatskoj. Tu Vladinu politiku gospodin Siniša Petrović nije provodio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Porezni nadzor koja je započela još Porezna uprava u vrijeme predsjednice Vlade gospođe Kosor, a odnosila se na nadzor za 2009. godinu okončan je krajem prošle godine i utvrđeno da je Ina prevarila državu s 230 milijuna kuna poreza i da nije platila taj porez. Isto tako niz ugovora o koncesijama nisu bili potpisani.

Početkom 2014. godine započinjemo sa naplatom i napokon nakon okončanja postupka, drugostupanjskog postupka, naplaćujemo 230 milijuna kuna neplaćenog poreza u Ini. To izaziva izljev bijesa gospodina Siniše Petrovića kao predsjednika NO koji optužuje ministra financija za to da šteti Ini.

Premijer Zoran Milanović, iako imamo 44% vlasništva, iako MOL upravlja tvrtkom, ne poduzima ništa protiv odgovornih osoba vezano za neplaćanje poreza. Dapače, kao ministar financija ubrzavam i nadzor nad 2010., 2011. i 2012. godinom, što znači tri godine nadzora zbog neplaćanja poreza.

Poseban pritisak Siniša Petrović radi da me se smijeni, iz razloga što ugrožavam njegove interese u Ini. I to je jedan od najvećih razloga zašto premijer krajem siječnja počinje razmišljati o mojoj smjeni. Iz razloga što štiti privatne interese i ne znam koje druge interese i zaboravlja na državne interese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ne traži odgovornost Siniše Petrovića zbog neplaćanja poreza, i ja bih rekao, opstruiranja Ministarstva financija u naplati poreza“, rekao je Linić 2014.

Linićeve afere: Sporne predstečajne nagodbe

Neke od afera nekadašnjeg ministra Linića odnose se na sporne predstečajne nagodbe.

“Predstečajne nagodbe su sigurno najveća pljačka u Hrvatskoj nakon famoznih pljački provedenih kroz stečajeve 2000. i pretvorbu i privatizaciju od 1993. pa nadalje – najstrašnije je što ih je većina zaključena na temelju krivotvorene dokumentacije koju je vrlo jednostavno prepoznati, upozorio je Sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić na HRT-u početkom ožujka 2017.

Slavko Linić s mjesta ministra financija smijenjen je 6. svibnja 2014. godine, njega je smijenio tadašnji premijer Zoran Milanović te kao razloge smjene naveo sumnjive predstečajne nagodbe, na koje je premijera upozorila bivša šefica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec.

Rat koji su Milanović i Linić vodili mjesecima kulminirao je kada su mediji objavili da se Linićeva desna ruka, Branko Šegon okoristio svojim položajem, a Linić ga nije želio smijeniti, pa je Milanović to učinio putem televizijskog intervjua.

Iako se pisalo o nepravilnostima u mnogim predstečajnim nagodbama, kap koja je prelila čašu je bio slučaj oko predstečajne nagodbe Spačve gdje je Linić preplatio zemljište za više od 25 milijuna kuna zbog čega ga je Uskok zatražio dokumentaciju o nagodbi Spačve.

Linić je dokumentaciju objavio na stranicama Ministarstva financija, a zatim je objavio i pismo koje je poslao Milanoviću u kojemu je za sve optužio tada donedavnu pomoćnicu Nadu Čavlović Smiljanec.

Spačva

Kasnije je Linić o predstečajnoj nagodbi vezano za Spačvu, kazao kako je sve učinjeno sukladno zakonu i to je razlog zašto Spačva danas posluje dobro i svoje obveze plaća redovito.

Također, Linić nije vidio problem u tome da njegov tadašnji pomoćnik Šegon, u vrijeme svog mandata, uzme kredit u HBOR-u.

Nakon smjene Linić je progovorio o glavnim razlozima smjene te kazao kako su premijeru Zoranu Milanoviću interesi obitelji iznad državnih interesa, a kao razlog smjene Linić je naveo Inu, HBOR i projekt Mali biskviti. Također Linić je premijera optužio i za korištenje službi.

Bivši ministar financija Slavko Linić u iskazu USKOK-u optužio je premijera Milanovića da je bivšu šeficu porezne uprave Nadu Čavlović Smiljanec obavještavao o tijeku istrage u slučaju osječkog OLT-a te pokušao utjecati na ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića ne bi li spriječio njezin kazneni progon.

U Linićevom iskazu Uskoku stoji da je premijer obavještavao Nadu Čavlović Smiljanec o tijeku istrage, ali i da mu je Ostojić rekao da je policija u tom slučaju “završila izvide”, ali da “ima problema s premijerom koji smatra da Nadu Čavlović Smiljanec ne treba kazneno prijaviti”.

Slavko Linić na hrvatskoj je političkoj sceni prisutan više od 20 godina između ostalog i kao gradonačelnik Rijeke, potpredsjednik u Račanovoj Vladi, ministar financija u Vladi Zorana Milanovića, saborski zastupnik. Nakon izlaska iz SDP-a, na izborima 2015. bio je na Josipovićevoj listi „Naprijed Hrvatska“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.