Prehrambena industrija, koja ostvaruje 42 milijarde kuna prihoda i zapošljava 64.000 radnika, ima potencijala za rast i za razvoj, a izlaze iz problema treba tražiti u segmentu udruživanja i suradnje, rekla je pomoćnica ministra Zvjezdana Blažić na Liderovoj konferenciji “Prehrambena industrija-prilike za rast” danas u Zagrebu.
Blažić je izjavila kako je cijeli sustav trom, te kako je nakon šest godina krize donesen dokument industrijske strategije za razvoj Hrvatske.
“Neprihvatljivo je što prehrambena industrija stavljena u rang čuvara, iako ostvaruje godišnji prihod od 42 milijarde kuna, dok svi pokretači industrijskog razvoja zajedno ostvaruju 36 milijarde kuna. Prehrambena industrija je od strateškog interesa zemlje,” rekla je Blažić i objasnila kako su mogućnosti prehrambene industrije puno veće nego što je to Ministarstvo gospodarstva prepoznalo.
“U sinergiji s poljoprivrednom industrijom kao sirovinskom bazom i industrijom hrane, pića i duhana zajedno s fondovima EU otvara mogućnost korištenja 800 milijuna eura bespovratnih sredstava na godišnjoj razini,” rekla je Blažić te objasnila kako su ta sredstva namijenjena poljoprivrednoj proizvodnji kroz izravne poticaje i cijelog niza mjera prema odobrenim projektima.
“Imamo i posebne poticaje za vino, med, mlijeko i voće,” dodala je Blažić te objasnila kako su sredstva EU izravno namijenjena podizanju konkurentnosti.
Blažić je rekla kako se nalazimo na izrazito zahtjevnom tržištu EU gdje smo doživjeli šokove primjenom novih trgovinskih politika.
“Naše probleme neće riješiti fondovi Europske unije, ali ih moramo koristiti,” izjavila je Blažić te dodala kako moramo više ulagati u istraživanje i razvoj kako bi se što više gospodarskih subjekata uključilo u planiranje i programiranje kako bi bili spremni kad se ti fondovi otvore.
“Moramo se udruživati, naročito manji gospodarstvenici. Bez toga teško da ćemo biti konkurentni na tržištu,” zaključila je Blažić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.