Na službenom proglašenju rezultata natječaja društveno odgovornog projekta “Iskustvo zlata vrijedi“ kojim je omogućena radna praksa studentima, osobama s invaliditetom, Mirando Mrsić ministar rada i mirovinskog sustava naglasio je da u Hrvatskoj premalo osoba s invaliditetom odlazi na studiranje te ukazao na njihov problem zapošljavanja. Nada se da će novi Zakon o zapošljavanju osoba s invaliditetom povećati osjetljivost, ne samo poslodavaca, nego i društva u cjelini.
U travnju ove godine raspisan je natječaj u suradnji s poslodavcima koji će omogućiti prijavljenim studentima s invaliditetom radnu praksu i stjecanje radnog iskustva. Ovaj projekt je ukazao je na prepreke i izazove s kojima se svakodnevno susreću, ali i potaknuo ravnopravno sudjelovanje osoba s invaliditetom u hrvatskom društvu.
Mrsić: osobe s invaliditetom su jedni od najvrjednijih radnika, osobe kojima posao znači život
Mirando Mrsić, naglasio je kako je u Hrvatskoj premali broj osoba s invaliditetom koji idu studirati i studiraju. Čestitao je poslodavcima koji su odlučili dati šansu studentima s invaliditetom da pokažu svoje sposobnosti i znanja.
„Osobe s invaliditetom su jedni od najvrjednijih radnika, osobe kojima posao znači život te koji se vrlo dobro uklapaju u radnu sredinu“, rekao je Mrsić ocijenivši kako u tom svjetlu ide i novi Zakon o zapošljavanju osoba s invaliditetom, stupa na snagu 2015., koji ne treba plašiti poslodavcem svojim kvotnim zapošljavanjem. Poslodavci će dobiti od države razne povlastice za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
„Ako poput poslodavaca koji sudjeluju u ovom projektu date mogućnost mladim osobama s invaliditetom da stječu radno iskustvo u vašem poduzeću – to će vam se višestruko vratiti“, rekao je ocijenivši kako će dobiti vrijedne radnike a s druge strane pomoći osobama s invaliditetom da ispune svoj životni cilj – raditi, privređivati i dostojno živjeti.
Andrea Borošić, direktorica Poslovnog dnevnika istaknula je kako je ovo uspješan projekt Poslovnog dnevnika koji su započeli još 2013. godine kad su u suradnji s hrvatskim poslodavcima omogućili radnu praksu za studente završnih godina fakulteta. Ove godine su odlučili omogućiti radnu praksu sa studente s invaliditetom.
Pojasnila je kako su u zadnja 3 mjeseca uspjeli zainteresirati hrvatsku javnost za problematiku zapošljavanja osoba s invaliditetom te kako su ovi projekti potrebni za društvo u cjelini.
„Uvjerena sam da će njihove priče biti najbolje svjedočanstva o tome kako invaliditet nije prepreka na putu ka uspjehu i stjecanju radnog iskustva“, zaključila je Borošić.
Beljo: potrebno je senzibilizirati hrvatsku javnost da osobe s invaliditetom ne samo na jednak način, nego često na puno odgovorniji način mogu obavljati dane zadatke
Ružica Beljo pomoćnica ministra Mornara je istaknula kako je ovaj projekt put za senzibiliziranje hrvatske javnosti da osobe s invaliditetom ne samo na jednak način, nego često na puno odgovorniji način mogu obavljati dane zadatke.
Partneri projekta 18 poslodavaca su Metro, CZO, Tisak, Hrvatska lutrija, Cotrugli, Styria, McDonald’s, AD plastik, Bauerfeind, Atlantic grupa, Rail cargo logistics, Otto Bock, Dukat, Hewlett Packard, HUP Zagreb, HZZ, Mikronis,PBZ Croatia osiguranje obvezni mirovinski fond, Promologic.
Izvor: narod.hr
Photo: FAH
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.