Gost Dnevnika Nove TV bio je ekonomski analitičar profesor Luka Brkić koji je progovorio o trenutnoj situaciji s Grčkom koja u sljedeća dva dana mora donijeti niz reformskih zakona.
“To je stvarno velika domaća zadaća za Grčku, no tu ne vidim ništa novo. Priča je išla tako da se moglo pretpostaviti da će ovako završiti. Jer, neovisno o ovom kontekstu pregovora, ucjena, prijetnji, političkih manipulacija, Grčka ima ozbiljnih problema i zadataka koje mora napraviti neovisno o Eurozoni i o EU. Jer, puno je toga lošeg napravljeno do sada”, rekao je Brkić o sporazumu.
Smatra da je referendum bio pokušaj “da se izvrši dodatni pritisak na članice euroskupine kako bi se dokazalo da Grčka ima plebiscitarnu podršku za izlazak iz eurozone, kako bi se izgradila vlastita čvršća pregovaračka pozicija”, no to se nije dogodilo.
Fond od 50 milijardu eura pojašnjava kao “dodatno narušavanje suvereniteta jedne države”. “Fond u kojem će navodno stručnjaci mimo bilo kakvog političkog konteksta upravljati grčkom imovinom, bez obzira hoće li biti privatizirana, monetizirana ili nešto treće. To je na tragu ozbiljnog problema koji Europa ima ne samo s Grčkom nego koji Europa ima u svojim temeljima”, dodaje.
Upitan kako se ovaj sporazum može odraziti na euro kaže: “Euro je počeo padati u odnosu na dolar i neke druge valute, primjerice švicarski franak. Euro će se smirivanjem situacije s Grčkom kratkoročno stabilizirati. No, po mojoj procjeni, na euro će narednih godinu do godinu i pol više utjecati politika američke središnje banke (FEB) više nego europske tako da će u tom periodu euro više padati u odnosu na dolar nego rasti.”
O političkoj budućnosti Ciprasa kaže: “Opcija novih izbora je dosta realna, no možda bi se mogao očekivati novi politički potez, odnosno jedini mogući pravi potez koji Cipras sada može napraviti a to je vlada nacionalnog jedinstva. I to s ključnim argumentom – imamo reforme koje se moraju provesti, ne samo zbog toga što bi mi to htjeli, nego zato što nas netko drugi, puno jači izvana pritišće. Pritisak izvana mogao bi se koristiti i za unutarnjopolitičke razmirice i konflikte odnosno rješenja do kojih bi se moglo doći. “
Izvor: Narod.hr/dnevnik.hr
Photo: screenshot
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.