“Na naftnom tržištu postoji višak ponude i stagnacija potražnje. A do viška ponude dolazi jer se na globalnoj razini vjerojatno odvija geopolitička igra koju je teško dokazati ili će se moći dokazati za 30-ak godina kad se otvore arhive koje su sad tajne. Višak ponude dogodio se na poticaj Saudijske Arabije kao najvećeg svjetskog proizvođača nafte, koja je zadržala iste količine proizvodnje još od prošle jeseni iako cijene padaju”, istaknuo je za vecernji.hr Igor Dekanić, profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu komentirajući pad cijena nafte.
Na upit koji je interes Saudijske Arabije u tome, rekao je da ako je Saudijska Arabija u to krenula u dogovoru sa SAD-om, kako bi se padom cijene nafte oslabila Rusija zbog ukrajinske krize, sad iskorištava priliku i s niskim cijenama miče s tržišta buduće konkurente.
“Svaka takva akcija donosi i velike gubitke za Saudijsku Arabiju jer nije isto prodavati 400 milijuna tona nafte za 100 dolara ili za 50 dolara po barelu, no ona ima financijsku snagu zbog koje si to može priuštiti. No tako niske cijene nafte pogodile su i američke kompanije koje crpe naftu iz nekonvencionalnih izvora pa su one već srezale ulaganja za 200 milijardi dolara. Servisne i bušaće kompanije, pa najveće naftne tvrtke poput Exxona, Totala ili Chevrona, počele su i otpuštati radnike”, pojasnio je.
Cijena će se sigurno vratiti iznad 100 dolara, samo je pitanje vremena, hoće li to biti za godinu, dvije ili tri
“Cijena od 40 dolara po barelu granica je ispod koje neće padati jer bi to bila neracionalna cijena. Čim u Europi cijena padne na 50 dolara i u SAD-u na 45 dolara, odmah počinje djelovati zakon ponude i potražnje i oni koji imaju kapacitete krenu s kupnjom nafte i njenim skladištenjem i tako se cijena opet oporavlja. Cijena će se sigurno vratiti iznad 100 dolara, samo je pitanje vremena, hoće li to biti za godinu, dvije ili tri. Naime, u svijetu će se sve više trošiti goriva, proizvodnja automobila raste, kao i tenkova i oklopnih vozila jer stalno će biti ratova, a potrošnja nafte pogotovo će rasti u zemljama u razvoju”, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/vecernji.hr
Photo: wikipedia