Ministar zdravlja Siniša Varga odbacio je u srijedu medijske napise po kojima bolnice mjesečno povećavaju dug za 100 milijuna kuna, ustvrdivši kako mediji barataju svakakvim brojkama, koje su daleko od istine.
Sustav zdravstva u posljednjih 20 godina saniran 17 puta
“Samo poslovanje bolnica i domova zdravlja je u skladu s financijskim planom koji smo podastrli MMF-u, Europskoj komisiji i Svjetskoj banci. Svi su oni naš financijski plan odobrili i rekli su da je dobar, jedini rizik koji su naveli je u segmentu neprovođenja reformi”, kazao je Varga.
To će se promijeniti upravo izmjenama zakona o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju, koje su u javnoj raspravi, izjavio je Varga nakon tematske sjednice Odbora za zdravstvo, koji je raspravljao o izmjenama tih zakona.
Podsjetio je da je sustav zdravstva u proteklih 20 godina saniran čak 17 puta, u što je uloženo 20 milijardi kuna.
“Izlaskom HZZO-a iz riznice dali smo ‘časnu pionirsku’ da nema dodatnih sanacija iz centralne države. Sustav zdravstva se sam financira i brine se o poslovanju bolnica, domova zdravlja i koncesionara, pa nema potrebe za sanacijom iz centralne države”, ustvrdio je.
Varga priznaje da je poslovanje bolnica “ove godine počelo slabije”, no tvrdi da je nužan proces prilagodbe na novi model ugovaranja i pružanje usluga pacijentima, što zahtijeva vrijeme.
“Ta prilagodba je u Njemačkoj trajala pet godina, a mi to želimo napraviti u šest mjeseci. Usporedba s 2014. i 2015. govori da samo KBC Zagreb ima triput manji gubitak u prvom kvartalu ove godine nego što je imao 2014., a financijski pokazatelji za travanj i svibanj ukazuju da će sve bolnice poslovati pozitivno, uključujući i HZZO, te da neće generirati nove gubitke”, rekao je Varga.
“Čuvamo javni, solidarni sustav zdravstva”
Na opasku da je Povjerenstvo za fiskalnu politiku prošlog tjedna upozorilo kako nije izvjesno da će izdvajanje HZZO-a iz državne riznice polučiti željene rezultate i predložilo Vladi da razmisli o vraćanju na stari model, Varga je odvratio da Ministarstvo zdravlja nije zaprimilo ni jedan upit Povjerenstva o izvršenju proračuna za zdravstvo.
“Samo iz medija sam čuo za tu ocjenu i nisam vidio niti jedan dokument od Povjerenstva. Radi se o tome da se nisu obratiti ni Ministarstvu zdravlja niti HZZO-u za financijske pokazatelje iz prvog kvartala, niti za dva zadnja mjeseca. Ne znam na temelju kojih pokazatelja su donijeli takav sud”, kazao je Varga.
Još jednom je odbio kritike da Vlada kroz predviđene zakonske izmjene priprema privatizaciju i amerikanizaciju zdravstva.
“Dapače, čuvamo javni, solidarni i egalitarni sustav zdravstva. Smatramo da itekako treba sačuvati hrvatski model zdravstvenog sustava, na koji svi imaju pravo, bili bogati, siromašni, stari ili mladi… Svi zavređuju jednako kvalitetnu zdravstvenu skrb, a mi to hoćemo očuvati, da ne prenosimo nikakve financijske terete na pacijente”, poručio je Varga.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah