Tajni agenti nekih zemalja, među kojima i posrednici američke CIA-e, koristili su se uslugama panamskog odvjetničkog ureda Mossack Fonseca, koji se našao u središtu afere poznate kao “Panamski dokumenti”, kako bi “prikrili” svoje djelovanje, piše u utorak njemački dnevni list Sueddeutsche Zeitung.
“Tajni agenti i njihovi informatori u velikoj mjeri su se koristili uslugama ureda” u Panami, piše taj muenchenski dnevnik.
Kako navodi list, “agenti su otvorili fiktivne tvrtke kako bi prikrili svoje djelovanje (…) Među njima su i posrednici bliski CIA-i”, glavnoj američkoj obavještajnoj agenciji.
Tako su među “klijentima” Mossack Fonsece i “neki sudionici” tajne prodaje oružja Iranu u 1980-ima, afere tajne prodaje američkog oružja Teheranu radi oslobađanja američkih talaca u Libanonu i pružanja financijske pomoći nikaragvanskoj “Kontri”, piše list.
Panamski dokumenti pokazuju i da su se uslugom panamskog ureda koristili “aktualni i bivši visoki dužnosnici tajnih služba barem triju zemalja (…), Saudijske Arabije, Kolumbije i Ruande”, dodaje Sueddeutsche Zeitung.
Među njima je i šeik Kamal Adham, bivši čelnik saudijske obavještajne službe koji je umro 1999. a “70-ih je bio jedan od glavnih sugovornika CIA-e” na Bliskom istoku, piše dnevni list.
Iz panamskog odvjetničkog ureda Mossack Fonsece iscurilo je više od 11 milijuna dokumenata koji razotkrivaju tajno financiranje bogatih i moćnih diljem svijeta.
Otkrića iz Panamskih dokumenata potaknula su više zemalja da otvore istrage kako bi utvrdile identitet osoba koje sumnjiče za prijevaru i činjenice za koje ih se tereti.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.