Priču o pojačanoj eksploataciji nafte i plina u Jadranu s velikom zabrinutošću prati i udruga Eko Kvarner, rekao je predsjednik udruge Eko Kvarner Vjeran Piršić, koji je istaknuo da ta priča, zajedno sa zagovaranjem termoelektrane na ugljen u Pločama i projektom Plomin C, pokazuje činjenicu da su neki ljudi u trenutnoj Vladi RH izgubili zdravi razum.
“Moguće opasnosti i praksa kompanije koju oni žele dovesti- Exxon Valdez, koja je odgovorna za najveću ekološku katastrofu u povijesti, čije posljedice su vidljive i danas 25 godina nakon izlijevanja nafte, takva je da ono što možemo izgubiti su dvije vitalne grane gospodarstva, turizam i poljoprivredu, gdje se misli na ribarstvo. A to je suludo”, rekao je Piršić.
Prijeti nam velika i neprihvatljiva opasnost, zaključio je Piršić i podsjetio da je Hrvatska prošle godine ubila obnovljive izvore energije za interese termoelektrane na ugljen.
“Ako zanemarimo nezanemarivu opasnost incidenta prilikom eksploatacije nafte iz Jadrana, što je statistička vjerojatnost, samo gubljenje imidža destinacije čistog mora i prekrasnog okolišta za hrvatsko gospodarstvo znači ubrzano galopiranje prema propasti, prema kojoj i bez toga ide”, smatra Piršić.
“Eksploatacija plina, daleko je manje opasna od nafte jer plin, ukoliko dođe do nekog incidenta ispari, no nafta koja bi došla na živu obalu, na naš živi kamen, na kojem žive prstaci, pretpostavlja incident koji je dramatičniji nego na destinacijama gdje se daleko brže obnavlja pjeskovita obala”, pojasnio je Piršić.
Udruga Eko Kvarner kampanju oko eksploatacije nafte u Jadranu pokrenula je još u siječnju ove godine, što nije izazvalo zanimanje hrvatskih medija, no imali su međunarodnih uspjeha, rekao je Prišić. Za priču oko eksploatacije nafte u Jadranu zainteresirao se Deutsche Welle te pisao o naftnoj groznici u Jadranu u koju nade polaže hrvatska Vlada lijevog centra, kako bi otvaranjem voda Jadrana za eksploataciju nafte plina hrvatsko gospodarstvo podigla iz recesije.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: wikipedia
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.