U posljednje dvije godine središnje banke su kupovale rekordne količine zlata, a cijena mu je tijekom pandemijske krize u posljednja četiri mjeseca porasla za gotovo četvrtinu na više od 1800 dolara za uncu i približila se razini posljednji puta dosegnutoj krajem 2011. godine.
Samo u posljednja četiri mjeseca unca zlata na svjetskim tržištima poskupila je za gotovo četvrtinu, s oko 1475 dolara krajem ožujka na više od 1810 američkih dolara gdje joj se cijena kreće proteklih nekoliko dana, piše Tportal.
Kratkoročne i srednjoročne prognoze koje se ovih dana objavljuju o tome kud će se cijena ovog plemenitog metala kretati u budućnosti u rasponu su od onih koje očekuju stagnaciju i smirivanje rasta do onih koje čak spominju da bi se zlato moglo vinuti i do 3000 dolara za uncu. Pitanje potražnje koja bi trebala utjecati na cijenu nije baš jednostavno. Za početak, može se očekivati da će ona ovisiti o brzini oporavka svjetske ekonomije, a to će pak ovisiti o brzini suzbijanja pandemije. Situacija u ovom trenutku ne izgleda preoptimistično mada je u petak objavljeno da je kineska ekonomija u drugom kvartalu ostvarila rast od 3,2 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine što upućuje na ohrabrujući oporavak. Kina je bila prva država koja je uvela stroge karantenske mjere kako bi suzbila širenje virusa, i prva velika ekonomija koja je počela s njihovim ublažavanjem.
Poremećaj do kojeg je došlo u svjetskoj ekonomiji radi pandemije na razne se načine odrazio na tržište zlata, a među iznenađujućim informacijama objavljenim posljednjih nekoliko dana pojavila se i ona da je Rusija po prvi puta u modernoj povijesti od izvoza zlata ostvarila više prihode nego od izvoza prirodnog plina. Samo u travnju i svibnju Rusi su od izvoza zlata ostvarili 3,58 milijardi dolara prihoda, dok je od prirodnog plina stiglo 2,4 milijarde. Prema procjeni ruske središnje banke u cijelom drugom kvartalu ukupni prihodi od izvoza prirodnog plina iznosili su oko 3,5 milijarde dolara, dakle manje od onoga ostvarenog izvozom zlata u samo dva mjeseca.
Koliko god pandemija koronavirusa bila prijetnja globalnoj ekonomiji, čini se da je nekima ona postala sjajna, dapače, zlatna prilika za dobru zaradu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/tportal