U blokadi 330 tisuća građana i 31 tisuća tvrtki

Thinkstock

Potkraj studenoga prošle godine u Hrvatskoj je blokirane račune imalo 330.297 građana s 41,08 milijardi kuna nepodmirenih dugova, a u blokadi su bila i 31.252 poslovna subjekta s 18,16 milijardi kuna neizvršenih osnova za plaćanje, pokazuju najnoviji podaci Financijske agencije (Fina).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj građana kojima su potkraj studenoga bili blokirani računi u odnosu na stanje s kraja listopada povećan je za 1.075 ili 0,3 posto, a njihovi su dugovi istodobno porasli za 1 posto, odnosno za otprilike 420 milijuna kuna, piše HRT.

I kod tvrtki, odnosno poslovnih subjekata, bilježi se porast broja blokiranih, dok je iznos njihovih ukupnih nepodmirenih osnova za plaćanje pao. U odnosu na listopad, potkraj studenoga je, naime, bilo 1,3 posto ili 400 više blokiranih tvrtki, no ukupan iznos njihovih nepodmirenih dugova pao je za 2,1 posto ili oko 400 milijuna kuna.

U studenome prošle godine broj blokiranih poslovnih subjekata bio je za njih 12.517 ili 28,6 posto manji nego u istom mjesecu godinu dana prije, dok je iznos njihovih nepodmirenih dugova pao za 7,28 milijardi kuna ili 28,6 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Fine pritom ističu kako se može očekivati da će se njihov broj smanjivati zbog učinaka primjene odredbi zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, kao i Ovršnog i Stečajnog zakona, ali i činjenice da se poduzetnici koji tri godine zaredom nisu predali godišnji financijski izvještaj u Finin registar godišnjih financijskih izvještaja brišu iz sudskog registra.


Dugotrajne blokade i tvrtke bez zaposlenih i dalje dominiraju

Podaci Fine za lanjski studeni pokazuju da među blokiranim poslovnim subjektima dominiraju oni u dugotrajnoj blokadi, duljoj od 360 dana.
Takvih je tvrtki, naime, potkraj studenoga bilo 21.063, što je udio od 67,4 posto u ukupnom broju tvrtki s blokiranim računima. Na takve se poslovne subjekte odnosi i 80,8 posto ukupnog duga, odnosno oko 14,67 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 60 posto blokiranih poslovnih subjekata ili njih 19.290 potkraj studenoga nije imalo nijednog zaposlenog, a dugovi takvih tvrtki čine 62,4 posto iznosa ukupnih neizvršenih osnova za plaćanje.

Od ukupno 31.252 blokirana poslovna subjekta, manje od polovine, ili 40,7 posto, pravne su osobe, ali one imaju najveći, 64,6-postotni udio u ukupnom iznosu neizvršenih osnova za plaćanje.

Potkraj studenoga su, naime, u blokadi bile 12.723 pravne osobe, s 13.169 zaposlenika i dugovima od 11,77 milijardi kuna. Istodobno su blokirani bili i računi 18.529 fizičkih osoba, odnosno obrtnika, s 9.773 zaposlena, a njihove su nepodmirene obveze iznosile 6,38 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.