Burilović: Brodogradnje su se odrekle i Njemačka i Poljska

Foto: Fah

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović rekao je u utorak da su bez brodogradnje ostale i veće države od Hrvatske, poput Njemačke i Poljske, ustvrdivši da je aktualni model održavanja domaće brodogradnje neodrživ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, državni model, koji se dosad primjenjivao kako bi se održala ta grana gospodarstva, apsolutno je neodrživ.

“Bit ću potpuno otvoren, ovaj model koji smo imali do sada potpuno je neodrživ za državu. Ne možemo kao do sada svake godine davati”, kazao je Burilović novinarima na marginama Dana hrvatskih financijskih institucija.

Podsjetio je da su prošle godine Uljanik i 3. maj proizveli 1,7 milijardi kuna gubitaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam ekonomist. Kako možemo raditi nešto s gubitkom, kako ugovarati brodove s gubitkom”, zapitao je Burilović, dodavši da su se i jedna velika Njemačka kao i Poljska odrekle brodogradnje kada su vidjele da im je neisplativa.

Burilović se zalaže za pronalazak drugačijeg modela upravljanja brodogradilištima. “Moramo vidjeti u kojem obimu trebamo hrvatsku brodogradnju i što učiniti dalje. Uglavnom, treći put ponavljam, ovaj je model hrvatske brodogradnje neodrživ”, zaključio je Burilović.

Radnici brodogradilišta Uljanik i 3. Maj ponovno su u štrajku, jer im nisu isplaćene plaće i traže ostavke Uprave Uljanika d.d. Zbog krize u Uljanik grupi ministar financija Zdravko Marić kazao je da će do kraja godine državi stići na naplatu 2,5 milijardi kuna državnih jamstava povezanih s tom grupom, dok bi ukupan iznos tih jamstava mogao dosegnuti i 4,25 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.