Mađari se čude, a u Ini drže većinu: Tko su članovi Uprave i Nadzornog odbora kojima je promaknula mega pljačka?

INA
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Bivši predsjednik Nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić rekao je u utorak na N1 da je Nadzorni odbor imao saznanja o spornom ugovoru o plinu zbog kojeg je Ina oštećena za oko milijardu kuna te da je vidio kako Ina gubi novac i o tome je izvijestio sve članove Uprave i Nadzornog odbora, ali i tadašnjeg ministra gospodarstva i energetike Tomislava Ćorića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Vanđelić o aferi u Ini: Iznosim činjenice – volio bih da i Ćorić, ako me demantira, iznese dokaze

Kako NO Ine promakla pljačka?

Tko su skupo plaćeni članovi Nadzornog odbora Ine koji nisu primijetili da nešto ne štima s financijama? Kako je moguće da, prema USKOK-u, najveća pljačka traje od lipnja 2020. godine, kad su sklopljeni sporni ugovori? I to nitko nije uočio, ni Mađari, ni Hrvati?

Mađarski MOL najveći je pojedinačni dioničar Ine u kojoj drži 49,1 posto dionica Ine (4.908.207 dionica), dok hrvatska država ima 44,8 posto. MOL ima više predstavnika u Upravi, kao i u Nadzornom odboru Ine.

Kao što je poznato, izvlačenje novca iz naftne kompanije krenulo je u lipnju 2020. kada su sklopljeni za Inu nepovoljni poslovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: Ina

 

Izvor: Ina

 

Izvor: Ina
Izvor: Ina

Nadzorni odbor tad je imao devet članova, a na čelu je bio Damir Vanđelić. Uz njega, u NO su bili Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore, odvjetnik Damir Mikuljan i Jasna Pipunić koja je predstavnica radnika. Od devet članova Nadzornog odbora Ine četvero su hrvatski predstavnici, a ostalih pet postavlja MOL, kojim upravljaju Mađari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko dobiva naknadu?

Hrvatski članovi Nadzornog odbora, prema pravilniku, dobivaju naknadu, koja iznosi dvije prosječne neto plaće radnika Ine isplaćene u prethodnom mjesecu. Naknada predsjedniku iznosi tri prosječne plaće. Neki mađarski članovi ne primaju naknadu već im je to dio posla koji već obavljaju unutar MOL grupacije.

Prema podacima iz Ine, Damir Vanđelić 2020. zaradio je 480.000 kuna bruto, Luka Burilović je dobio 332.000 kuna bruto kao i Jasna Pipunić. A sadašnji čelnik Nadzornog odbora te ujedno čelnik Suda časti HDZ-a Damir Mikuljan dobio je oko 324.000 kuna bruto.

> Plenkovićeva Vlada smjenjuje Vanđelića iz NO INA-e, a postavlja Davora Filipovića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sredinom prosinca Vlada je iznenada odlučila u Nadzornom odboru INA-e razriješiti Damira Vanđelića, donedavnog čelnika Fonda za obnovu koji je iznenadio svojom ostavkom, ali i porukom da je napravio što je trebao. Umjesto Vanđelića i Luke Burilovića, u NO stigli su Davor Filipović nekadašnji kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zagreba te odvjetnik Branimir Škurla.

Sadašnji ministar gospodarstva Davor Filipović prestao je biti članom Nadzornog odbora u travnju ove godine.

Zarada u Upravi Ine je i veća, a tamo sjede i tri hrvatska predstavnika: Niko Dalić, suprug bivše ministrice Martine Dalić, Darko Markotić i Barbara Dorić.

MOL doznao iz medija?

“MOL Grupa je nažalost u subotu doznala za slučaj Škugor iz hrvatskih medija. Tvrtka osuđuje postupke Škugora i njegovih partnera. MOL Grupa zahvaljuje Uredu za sprječavanje pranja novca, PNUSKOK-u i USKOK-u na radu u razotkrivanju slučaja Škugor. Tvrtka na sve načine surađuje s nadležnim tijelima te će poduzeti sve potrebne korake kako bi se šteta po Inu svela na minimum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Mediji javljaju da imamo pokajnicu u velikoj pljački INA-e; odvjetnik Marije Ratkić: Nije priznala krivnju

> Plenković o pljački u INA-i ustvrdio: ‘Ovo je dokaz da pravna država funkcionira, čestitam svima’

Kao prvi korak, potpredsjednik Nadzornog odbora Ine József Molnár zatražio je izvanrednu sjednicu Nadzornog odbora za srijedu nakon što je informaciju dobio u subotu rano poslijepodne.

Na sjednici Nadzornog odbora članice MOL Grupe predložit će pokretanje temeljite i detaljne istrage kako bi se razumjeli svi dijelovi slučaja Škugor, uključujući i kontrolni mehanizam unutar Ine. MOL Grupa predlaže da se interna istraga učini dostupnom nadležnim tijelima”, priopćio je MOL.

Uprava i Nadzorni odbor Ine se ograđuje

Podsjetimo i na službeno priopćenje iz Ine od 29. kolovoza 2022.:

“Uprava i Nadzorni odbor Ine nisu odlučivali o spornim ugovorima koji su predmet USKOK-ove istrage. Damir Škugor, koji je menadžer tri razine ispod Uprave Ine, imao je ovlasti potpisivati ugovore u vrijednosti do 20 milijuna eura uz supotpis njegovog zamjenika. Sukladno svojim ovlastima, Damir Škugor je potpisnik svih ugovora koji su predmet istrage.

Ina će pokrenuti postupak raskida radnog odnosa s Damirom Škugorom, revidirati sve postojeće ugovore o prodaji plina i pokrenuti sve moguće pravne radnje.

U narednim danima održat će se izvanredne sjednice Uprave i Nadzornog odbora Ine. U Ini već traje detaljna istraga ovog slučaja, a posljedično će se uvesti i dodatni mehanizmi kontrole. Opskrba tržišta plinom nije ni na koji način ugrožena” – objavili su iz naftne kompanije.

Tko su članovi Uprave i Nadzornog odbora Ine?

Pa, tko su aktualni članovi Uprave i Nadzornog odbora Ine, debelo plaćeni, a malo učinkoviti?

Uprava Ine:

Sándor Fasimon

predsjednik Uprave

sandor fasimon
Foto: Ina

G. Fasimon imenovan je predsjednikom Uprave Ine s danom 1. srpnja 2018. godine.

Od 1991. godine radio je na različitim rukovodnim pozicijama u naftnoj i plinskoj kompaniji Mineralimpex. U razdoblju od 1996. do 1997. bio je rukovoditelj Mađarskog komercijalnog odjela u Tripoliju, Libija. G. Fasimon došao je u MOL 1998., kada je imenovan na mjesto direktora opskrbe za sirovu naftu i naftne derivate. Godine 2002. dolazi na poziciju glavnog izvršnog direktora Moltrade-Mineralimpexa. Godinu kasnije imenovan je izvršnim direktorom Sektora prirodnog plina. U razdoblju od 2006. do 2009. godine obnašao je dužnosti glavnog izvršnog direktora u ruskoj podružnici MOL-a, nakon čega je nastavio karijeru kao viši potpredsjednik Opskrbe i Tradinga. Godine 2011. postaje izvršni direktor Segmenta djelatnosti Istraživanje i proizvodnja, a od 2012. godine obnašao je dužnosti glavnog operativnog direktora MOL-a Mađarska.

Sándor Fasimon diplomirao je ekonomiju 1990. godine na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose (MGIMO). U razdoblju između 1990. i 1991. godine pohađao je postdiplomski studij na Sveučilištu u Kairu, gdje je studirao arapski jezik, navode na stranicama Ine.

Niko Dalić

član Uprave

niko dalić
Foto: Ina

Niko Dalić imenovan je članom Uprave Ine u veljači 2011. godine. Karijeru je započeo 1986. godine kao geolog na istražnim i proizvodnim projektima u Hrvatskoj, nakon čega 1996. postaje rukovoditeljem poslovne jedinice zadužen za istočnu Slavoniju i Podravinu. Od 2005. do 2008. obnaša funkciju pomoćnika izvršnog direktora Naftaplina te vodi projekte u inozemstvu. Osim toga, voditelj je timova za strategiju Naftaplina i Energetsku strategiju Republike Hrvatske te tima za IPO.

Nakon te funkcije od 2008. do 2009. direktor je Sektora za istraživanje. Od lipnja 2009. na mjestu je člana Uprave u Edini, zajedničkoj kompaniji Ine i talijanskog Edisona, gdje se usmjerio na aktivnosti na polju Izabela na Sjevernom Jadranu. Diplomirao je te kasnije i magistrirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a Stručni ispit pri Ministarstvu znanosti položio je 1996. godine. Pohađao je i brojne dodatne seminare i profesionalna usavršavanja u zemlji i inozemstvu. Član je mnogobrojnih stručnih udruga i društava te je objavio nekoliko radova. Od 2005. do 2009. bio je predsjednik Hrvatskog geološkog društva. Od prosinca 2014. g. Dalić je Dopredsjednik za geologiju u HUNIG-u (Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa).

Niko Dalić je u javnosti najpoznatiji kao suprug Martine Dalić, istaknute HDZ-ovke koja je bila i potpredsjednica Vlade Andreja Plenkovića.

Martina Dalić morala je napustiti Vladu 2018. godine zbog korupcijske afere Borg u kojoj je otkrivena njezina prepiska s konzultantima koji su pisali lex Agrokor, a kasnije ih je privremena uprava angažirala. No, 2021. godine premijer Plenković imenovao ju je na mjesto direktorice Podravke.

József Simola

član Uprave

jozsef simola
Foto: Ina

G. Simola imenovan je članom Uprave Ine s danom 1. veljače 2021. godine.

Od 1991. do 1992. bio je zaposlen kao stručnjak za SAP u tvrtki General Electric –Tungsram. Nakon toga pridružio se kompaniji Arthur Andersen kao revizor i savjetnik. 1996. godine nastavio je karijeru u Boston Consulting Group, gdje je obnašao razne rukovodeće položaje u Mađarskoj, Njemačkoj i Australiji. G. Simola pridružio se MOL-u 2003. godine, a član je Izvršnog odbora od travnja 2006. Također je imenovan izvršnim potpredsjednikom Korporativnog centra MOL-a između 2006. i 2011., a od svibnja 2011. je glavni financijski direktor MOL Grupe. Gospodin Simola bio je član Nadzornog odbora INA-e između 2016. i 2020. godine.

Darko Markotić

član Uprave

darko markotić
Foto: Ina

Darko Markotić, inače Ćorićev odabranik, zaposlen je u Ini od 2000. godine, gdje je u različitim organizacijskim jedinicama obavljao više funkcija unutar kompanije. Na samom početku karijere u Ini radi u Sektoru pravnih poslova. U lipnju 2002. godine preuzima mjesto poslovnog tajnika u Uredu člana Uprave za koordinaciju privatizacije Ine, a 2005. godine imenovan je tajnikom kompanije i na tom mjestu radi tri godine.

Za novog člana Uprave Ine izabran je 2008. godine te je nakon godine dana na toj funkciji 2009. godine imenovan izvršnim direktorom PF Korporativni servisi. Od listopada 2010. godine radi na mjestu izvršnog direktora djelatnosti Trgovina na malo dok je u srpnju 2017. godine izabran na poziciju operativnog direktora za Usluge kupcima i maloprodaju. Od srpnja 2019. savjetnik je predsjednika Uprave Ine. Darko Markotić diplomirao je 1998. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Valja napomenuti kako je Markotić 2011. u ime Ine potpisao kupnju ženskog nakita Swarovski koji se trebao prodavati na benzinskim postajama uz bok motornim uljima, o čemu se zbog 2,5 milijuna kuna štete vodila i istraga.

Markotić je svojim potpisom omogućio sklapanje ugovora kojim je Ina išla na ruku tvrtki H. L. Jewel u vlasništvu mađarskog državljanina Andrasa Zsolta Szigetija.

Time je bila oštećena za iznos od najmanje 2.5 milijuna kuna. No, Markotić je oslobođen krivnje te nije podnesena kaznena prijava.

Barbara Dorić

članica Uprave

barbara dorić
Foto: Ina

Dr. sc. Barbara Dorić u Upravu Ine dolazi s mjesta direktorice tvrtke LNG Hrvatska te iza sebe ima više od 12 godina iskustva u vođenju projekata i upravljanju kompanijama iz energetskog sektora. Od veljače 2014. do travnja 2018. kao predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike bila je odgovorna za praćenje i nadzor svih radova vezanih uz istraživanje i proizvodnju nafte i plina u Republici Hrvatskoj, kao i obvezne zalihe nafte i naftnih derivata. Svoju poslovnu karijeru započela je u Dalmacijacementu gdje je radila na poslovima prodaje i operacija.

Za vrijeme MBA studija, zaposlila se u američkoj konzultantskoj kući A. T. Kearney gdje je stekla bogato iskustvo na projektima organizacije i transformacije različitih industrija u Jugoistočnoj Europi s naglaskom na energetiku i telekomunikacije. Vodila je energetske projekte u Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI). Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Beču, završila MBA studij i doktorirala na Sveučilištu u Ljubljani na temu upravljanja naftnim i plinskim sektorom.

Dr. sc. Barbara Dorić diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Beču, završila MBA program i doktorirala na Sveučilištu u Ljubljani na temu upravljanja u naftnoj i plinskoj industriji.

Ferenc Horváth

član Uprave

ferenc horvath
Foto: Ina

G. Horváth imenovan je članom Uprave Ine 1. veljače 2021. godine.

Od 1984. do 1991. bio je uključen u uvoz sirove nafte i prirodnog plina te izvoz naftnih derivata u vanjskotrgovinskoj kompaniji Mineralimpex. Između 1991. i 1998. vodio je mađarsko zajedničko poduzeće Mineralimpex i Phibro Energy, Allcom Trading Inc., koje trguje sirovom naftom i naftnim derivatima u Europi. Pridružio se MOL-u 1998. godine kao direktor novoosnovane kompanije za UNP. Od 2001. godine, kao direktor prodaje MOL-a, bio je odgovoran za prodaju svih proizvoda koje proizvodi MOL (benzin, dizel, kemijski proizvodi, bitumen, UNP, maziva itd.). Od 2002. do 2003. bio je komercijalni direktor MOL-a, a uz prodaju, njegove su se aktivnosti proširile na nabavu sirove nafte i sirovina za preradu nafte.

Od studenog 2003. bio je Izvršni potpredsjednik Sektora za Rafinerije i marketing MOL-a, dok je od 1. svibnja 2011. do 14. srpnja 2020. godine obnašao ulogu Izvršnog potpredsjednika za Downstream MOL Grupe. Nadalje, član je Upravnog odbora SLOVNAFT-a od 2003., predsjednik Nadzornog odbora kompanije MOL Petrochemicals od 2018., predsjednik Upravnog odbora IES Mantua od 2007., član Upravnog odbora MSZKSZ (Mađarski ugljikovodici Suradnik za prikupljanje zaliha) od 2020. i posebni izaslanik predsjednika MOL Grupe od 15. srpnja 2020.

Od 2012. do 2020. g. Horváth bio je član Nadzornog odbora Ine.

G. Horváth je studirao na Državnom sveučilištu u Sankt Peterburgu, gdje je diplomirao međunarodnu ekonomiju.

Nadzorni odbor

Nadzorni odbor trenutno čine: Damir Mikuljan (predsjednik Nadzornog odbora), József Molnár (zamjenik predsjednika), Zsuzsanna Ortutay, Gabriel Szabo, Domokos Szollar, Jasna Pipunić, dr. sc. Branimir Škurla, dr. László Uzsoki i Ivo Ivančić.

Damir Mikuljan

predsjednik Nadzornog odbora

Foto Hina

Rođen je u Zagrebu, 1963. godine. Osnovno obrazovanje završava u Poljanici Bistranskoj, Općina Bistra, srednju školu završava u Zagrebu te stječe zvanje upravnog referenta, a potom upisuje Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i stječe zvanje diplomiranog pravnika.

Damir Mikuljan diplomirani je pravnik s dugogodišnjom odvjetničkom praksom. Diplomirao je na Pravnom fakultet Sveučilišta u Zagrebu a karijeru započinje kao volonter na Županijskom sudu u Zagrebu, potom kao odvjetnički vježbenik sve do 1. lipnja 1994. godine kada otvara vlastiti odvjetnički ured u Zagrebu s neprekinutim stažem sve do danas.

Godine 1997. izabran je za člana Županijske skupštine Zagrebačke županije a čiji član je bio do 15. travnja 2021. Za predsjednika Županijske skupštine Zagrebačke županije biran je 2008. godine a koju dužnost obnaša do travnja 2013. godine te u razdoblju od prosinca 2017. do studenog 2019. godine.

Bio je član Općinskog poglavarstva Općine Bistra od 1995. do 1997. godine.

Gospodin Mikuljan član je Nadzornog odbora INA-Industrije nafte, d.d. od 2017. godine. Godine 2010. stječe titulu počasnog građanina Tiranskog okruga Republike Albanije.
Mediji pišu da je Mikuljan već pet godina je član Nadzornog odbora Ine, a predsjednikom istog postao je kada je smijenjen Damir Vanđelić.

Mikuljan je također član HDZ-a i šef Časnog suda HDZ-a, te će u tom svojstvu pokrenuti postupak protiv HDZ-ovca Damira Škugora. Naime, zagrebački HDZ pokrenut će postupak protiv Damira Škugora, direktora Sektora za trgovinu prirodnim plinom u Ini, koji je u središtu megaafere s pljačkom Ininog plina u kojoj se šteta zasad procjenjuje na milijardu kuna.

Jasna Pipunić

članica Nadzornog odbora

jasna pipunić
Foto: snimka zaslona

Jasna Pipunić je predstavnica radnika, predsjednica Sindikata naftnog gospodarstva.

Branimir Škurla

član Nadzornog odbora

Branimir Škurla
Foto: bsds.hr

U Nadzorni odbor ušao je kad i Davor Filipović. Dr. sc. Škurla radi kao partner u odvjetničkom društvu Bekina, Škurla, Durmiš i Spajić, a diplomirao je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1992. godine kao najbolji student u generaciji.

Savjetuje stranke na području prava društava i trgovačkog prava, radnog prava, prava koncesija i energetike. Autor je nekoliko objavljenih stručnih članaka, a doktorat je stekao na temu trgovačkog prava.

Bio je u Nadzornom odboru pulske cementare Calucem, zamjenik predsjednika NO-a u Lux hotelima od 2015. do 2017., u Francku je služio kao predsjednik ili zamjenik šefa NO-a od 2014. do 2018., bio je šef NO-a Hotela Makarska od 2018. do 2019. dok je u odvjetničkom društvu Žurić i partneri radio od 2001. do 2011. Od 2010. do 2012. radio je i kao likvidator Udruženja pješčara i šljunčara, a od 2020. šef je NO-a Lux ulaganja.

Mediji su pisali da je u njegovu odvjetničkom uredu kao vježbenica radila Karla Ressler, supruga HDZ-ovog europarlamentarca Karla Resslera.

Ivo Ivančić

član Nadzornog odbora

ivo ivančić
Foto: Vern

Ivo Ivančić, stručni specijalist ekonomije, glavni je direktor Sveučilišta VERN’. Diplomirao je na Sveučilištu VERN’, preddiplomskom stručnom studiju Ekonomije poduzetništva i specijalističkom diplomskom stručnom studiju Poduzetničkog menadžmenta te je završio VERN’/UBI međunarodni MBA studij.

Usavršavao se na Sveučilištu Heidelberg kao stipendist Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD) i u IESE poslovnoj školi Sveučilišta Navarra. Za vrijeme studija bio je stipendist (centrale) njemačke Zaklade Konrad Adenauer. Poslovna iskustva za vrijeme studija stjecao je u Europskom i Njemačkom saveznom parlamentu.

Gospodin Ivančić je od 2021. do 2022. posebni savjetnik ministra gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske za područje opće politike i međunarodne suradnje. Od 2017. do 2020. godine bio je posebni savjetnik ministra zaštite okoliša i energetike.

Od 2018. godine član je Nadzornog odbora Hrvatske elektroprivrede d.d. Član je Zakladne uprave Zaklade hrvatskog državnog zavjeta.

Jozsef Molnár

potpredsjednik Nadzornog odbora

jofez molnar
Foto: Mol

Pozicija u MOL grupi: Glavni izvršni direktor Grupe od svibnja 2011., član Upravnog odbora od listopada 2007., član Odbora za održivi razvoj od rujna 2013., zamjenik predsjednika Nadzornog odbora INA d.d. od travnja 2010., predsjednik Nadzornog odbora FGSZ Zrt. od svibnja 2011.

Od 1978. do 2001. godine gosp. Molnár je bio na raznim rukovodećim pozicijama u BorsodChem Plc., uključujući voditelja Odjela za cijene od 1982. do 1987. i voditelja Odjela kontrolinga od 1987. do 1991. Između 1991. i 2001., kao glavni financijski direktor i prvi zamjenik glavnog izvršnog direktora, doprinio je kriznom menadžmentu i reorganizaciji poduzeća, a kasnije i stvaranju vizije poduzeća i realizaciji njegove naknadne privatizacije.

Imao je ključnu ulogu u uvrštenju dionica BorsodChema na burzu. Od 2001. do 2003. bio je glavni izvršni direktor TVK, od 2003. direktor planiranja i kontrolinga grupe, a od 2004. do imenovanja glavnim izvršnim direktorom grupe u svibnju 2011. bio je financijski direktor grupe MOL. Unutar MOL grupe bio je član uprave Slovnaft a. s. između 2004. i 2008. godine, a član Upravnog odbora TVK između 2001. i 2011. godine.

Zsuzsanna Ortutay

članica nadzornog odbora

zsuzsana

Viša potpredsjednica MOL Group Business Solutions od 2019. MOL grupi pridružila se 1998. Tijekom gotovo dva desetljeća radila je u raznim financijama. Pridružila se TVK, petrokemiji MOL grupe za koju je bila odgovorna Od 2003. do 2006. radila je kao savjetnica za riznicu
financijskog direktora u INA d.d.

Od 2007. godine radi na različitim pozicijama vezanim uz financije u Mol grupi:
Voditeljica kontrolinga maloprodaje, voditeljica projekta integracije i povećanja učinkovitosti Ine projekta, financijska direktorica Petrolszolg. MOL-ova podružnica za upravljanje održavanjem. Bila je blagajnica MOL-ove Grupe od 2013. do 2018. godine.

Gđa Ortutay je diplomirala na Sveučilištu Baker u Kansasu, magistrirala ekonomiju, te stekla  DESS diplomu iz bankarstva i financija na Panthéon-Assas, Sveučilište u Parizu.

Gabriel Szabo

član Nadzornog odbora

gabriel szabo
Foto: Mol

Pozicija MOL grupi: Izvršni potpredsjednik grupe Downstream od 15. srpnja 2020.

Gabriel Szabó diplomirao je na Fakultetu ekonomije i poslovanja u Košicama na Ekonomskom sveučilištu u Bratislavi 1999. godine. Pridružio se tvrtki Slovnaft, te 2001. radi kao ekonomist u Raspodjeli resursa. Godine 2002. postaje direktor za financije i računovodstvo u Slovnaftovoj podružnici Slovnaft motaže a opravy. Godine 2006. postaje direktor korporativnih usluga Slovnafta. Gabriel Szabó je 2009. godine radio za INA-u u Hrvatskoj kao direktor Službe za nabavu, a od siječnja 2010. bio je potpredsjednik Korporativne službe Grupe MOL u Budimpešti.

Od srpnja 2012. potpredsjednik je Downstreama u Slovnaftu, odgovoran je za sljedeće jedinice: Proizvodnja, Logistika, Trgovina, Downstream Sales, Asset Supply & Optimization, Securing Supply & Market Optimization, Securing Supply & Petrochemicals Optimization, Maloprodaja, proizvodnja energije i topline, optimizacija procesa i upravljanje projektima. Od 1. prosinca 2016. do 15. srpnja 2020. Gabriel Szabó je glavni izvršni direktor Slovnafta i viši potpredsjednik Slovnaft Downstream. Tijekom tog razdoblja, od 1. veljače 2019., također je obnašao dužnost višeg potpredsjednika Grupne logistike.

Domokos Szollár

član Nadzornog odbora

domokos szollar

Domokos Szollár obnaša dužnost šefa osoblja u MOL grupi od 1. lipnja 2019. Prije toga obnašao je dužnost mjesto potpredsjednika korporativnih i marketinških komunikacija u MOL grupi između 2016. i 2020. Prije toga četiri je godine vodio mađarske komunikacije tvrtke.  Pridružio se MOL grupi 2011. godine kao voditelj međunarodnih komunikacija.
U 2009. i 2010. g. Szollar je bio glasnogovornik Vlade koju je vodio g. Gordon Bajnai.
Između 2004. i 2009. bio je voditelj komunikacija i glasnogovornik Zračne luke Budimpešta.
Diplomirao je na Katoličkom sveučilištu Péter Pázmány kao povjesničar i sociolog.

U hrvatski medijski prostor ušao je kad su MOL-ovci odlučili da radnici svoje pse, kućne ljubimce, mogu dovesti na posao.

“Manje stresa, udobnije radno okruženje, bliži socijalni odnosi na radnom mjestu. To su bile stvari koje smo imali na umu kada smo otvorili vrata za pse naših zaposlenika u sjedištu tvrtke. Interna pravila u tom pogledu zajedno su razvili kolege koji imaju pse i oni koji ih nemaju. Trenutačno se privikavamo na ovu novost, ali do sada imamo samo pozitivna iskustva”, rekao je Domokos Szollár, direktor komunikacija MOL-a, koji također ima četveronožne prijatelje.

Laszlo Uzsoki

član Nadzornog odbora

Odvjetnik. Pridružio se MOL Plc. 2002. godine. 2011. imenovan je glavnim savjetnikom MOL-a Mađarska, te je tu dužnost obnašao do kraja 2015. Od 2016. godine radi kao odvjetnik u Odvjetničkom društvu Uzsoki.

Član nadzornog odbora tvrtke LEAD Ventures Investment Fund Manager Private Limited Company od 2017. i član Odbora za korporativno upravljanje Budimpeštanske burze od
u 2018.
Diplomirao na Sveučilištu Janus Pannonius u Pečuhu (pravni fakultet) 1998.

Još možemo spomenuti da je glavni financijski direktor u Ini:

Gábor Horváth

Glavni financijski direktor

gabor horvath
Foto: Mol

Gábor Horváth imenovan je na poziciju glavnog financijskog direktora od 1. studenog 2017. G. Horváth na ovu poziciju dolazi s pozicije direktora Kontrolinga Ine. G. Horváth je studirao na Ekonomskom fakultetu u Budimpešti te je na istom fakultetu stekao titulu magistra ekonomije. Dodatno je završio ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) edukaciju.

Karijeru je započeo u revizorskoj kući Ernst & Young u Budimpešti, odakle je 2006. godine prešao u MOL. U siječnju 2010. godine postaje savjetnik izvršnom direktoru PF Financija Ine gdje se zadržao do 2011. godine. U svibnju 2011. godine prelazi na poziciju direktora Upravljanja rizicima MOL Grupe, a od ožujka 2015. godine je obnašao dužnost direktora Inina Sektora kontrolinga.

Bivši članovi Nadzornog odbora:

Damir Vanđelić

Magistar inženjer strojarstva s dugogodišnjom karijerom na brojnim menadžerskim pozicijama.

damir vanđelić
Foto: snimka zaslona

Diplomirao je i magistrirao na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. MBA titulu stječe na University of Liverpool. Karijeru započinje u Plivi d.d. a potom u Interbrew-u. Godine 2004. godine preuzima funkciju direktora investicija Adris grupe d.d., koju je uspješno obnašao do 2016. godine. Istovremeno je obnašao i funkciju direktora Abilie d.o.o. Od 2008. godine bio je direktor Adria Resorta d.o.o. a od 2009. godine i direktor Tvornice duhana Zagreb d.o.o. te je kao predsjednik ili član, bio aktivno uključen u rad brojnih nadzornih odbora tvrtki u sastavu Adris grupe. Od 2016. do 2019. godine obnašao je funkciju predsjednika Uprave Croatia osiguranje d.d. a nakon toga bio je član Uprave Adris grupe d.d.

Bio je ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije.

Nositelj je Spomenice Domovinskog rata 1990. -1991. godine

Damir Vanđelić koji je prvo bio član Nadzornog odbora Ine, a potom od 2016. obnašao je dužnost predsjednika NO-a pet godina za N1 je komentirao:

“Imali smo saznanja. Iz perspektive NO-a pratite desetke kompanija. Nemoguće je u realnom vremenu pratiti nekoga. Prošle godine u svibnju smo reagirali na NO-u i tražili sjednicu jer je smijenjeno osam ljudi na visokim položajima u Ini.”

“G. Škugor je bio razina 5 i tad je unaprijeđen na razinu 4. Neki tad smijenjeni bili su odlični menadžeri i Ljudski potencijali su govorili da su bolji od ovih koji se dovode. Nisu bili sretni s dolaskom Škugora. Ja na sjednicu stavljam temu, na engleskom kažem koji je plan da se smjenjuje ovih osam ljudi. Imali smo sjednicu, ali nismo dobili zadovoljavajuće odgovore. Rekli su da poboljšavaju organizaciju i usmjeravaju odlučivanje u Budimpeštu. Nemojmo se praviti blesavi – Inom upravlja MOL”, pojasnio je.

Tvrdi da je posla mail tadašnjem ministru Ćoriću i svim članovima Uprave i NO-a, a Ćorić mu je, tvrdi, rekao da politizira i da se bavi nekim drugim poslom.

Luka Burilović

luka burilović
Foto  HINA

Dr. sc. Luka Burilović predsjednik je Hrvatske gospodarske komore koju dužnost obavlja od 2014. godine. Po završetku poslijediplomskog specijalističkog studija ekonomije i menadžmenta na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, na istomu je fakultetu završio i doktorski studij. Do izbora za predsjednika Hrvatske gospodarske komore bio je predsjednik Uprave Sladorane d.d. u Županji, prije toga zamjenik predsjednika Uprave. Od travnja 2004. do veljače 2006. radio je kao pomoćnik ministra u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva. Od 1996. do 2004. godine bio je zamjenik načelnika Općine Nijemci
a prije toga vlasnik i direktor tvrtke Agrotehna iz Lipovca.
Gospodin Burilović bio je član Nadzornog odbora INA-Industrije nafte, d.d. od 2016. do 2021.

Član je Nadzornog obora HBOR-a i Podravke d.d.
Odlikovan je Redom Danice hrvatske s likom Blaža Lorkovića za osobite zasluge za gospodarstvo.
Dragovoljac Domovinskog rata i pričuvni časnik HV-a.
Odlikovan je Spomenicom Domovinskog rata.

Davor Filipović

davor filipović
Foto HINA

sadašnji ministar gospodarstva i održivog razvoja bio je 2021. član Nadzornog odbora Ine. Osim toga je izvanredni profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, te je na nedavnim izborima bio kandidat za gradonačelnika grada Zagreba.

Predsjednik je Nadzornog odbora Hrvatskih šuma;

2017. – 2021. Gradska skupština Grada Zagreba – zastupnik, predsjednik Odbora za financije, član Odbora za gospodarski razvoj, član Odbora za kontrolu, član Odbora za mladež, član Povjerenstva za izradu, provedbu i praćenje programa za suzbijanje korupcije za Grad Zagreb, član Povjerenstva za dodjelu Stipendije Grada Zagreba za izvrsnost.

2004. – 2007. Zaposlen u revizorskom društvu Fimar d.o.o. Split na poslovima asistenta ovlaštenog revizora.

U vezi aktualne afere u Ini ministar Filipović je  izjavio da će zatražiti izvanrednu reviziju plinskog poslovanja Ine za 2020., 2021. i dio 2022. godine. Istaknuo je da je na funkciji člana NO Ina proveo nešto više od četiri mjeseca.

“One koji traže moju odgovornost moram razočarati. Naime, sporni ugovor s poduzećem OMS potpisan je dva mjeseca prije nego što sam bio imenovan u NO Ine, a sve ovo što se događalo, događalo se negdje od sredine 2020. godine. Poznato je tko je u tom razdoblju bio predsjednik i članovi NO-a, kao i predsjednik i članovi Uprave Ine”, poručio je Filipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.