Mediji javljaju da imamo pokajnicu u velikoj pljački INA-e; odvjetnik Marije Ratkić: Nije priznala krivnju

Marija Ratkić, predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije
Foto: Fah

Predsjednica uprave Plinare Istočne Slavonije Vinkovčanka Marija Ratkić (59), jedna od ključnih osoba u velikoj plinskoj pljački u INA-i priznala je krivnju USKOK-ovim istražiteljima i sve što joj se stavlja na teret, neslužbeno doznaju mediji, a javlja Hrvatski radio. Njezin odvjetnik Petar Pavković to pak demantira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Tko je INA-in direktor Škugor: USKOK sumnjiči da je prebacio 480 milijuna kuna na očev privatni račun?
> Tko je Josip Šurjak, uhićeni šef Hrvatske odvjetničke komore i čime se bavi ta organizacija koja upisninu naplaćuje – 37.500 kuna?!
> Čuđenje isisavanju milijarde kuna iz Ine? Sjetite se malverzacija u toj kompaniji iz 80-ih u režiji obitelj Špiljak

Mediji javljaju kako je Ratkić ispričala je kako PIS ima koncesiju na području vukovarsko-srijemske županije gdje opskrbljuje 21.000 potrošača, od toga oko 1.500 komunalnih, a ostalo su građani. Kazala je da se PIS do prošle godine nije bavio prodajom plina trgovcima plinom, navodi Jutarnji list.

“Jedini trgovac plinom kojemu je PIS ikad prodao plin je tvrtka OMS-Upravljanje”, priznala je istražiteljima naglašavajući da je do toga došlo na traženje Damira Škugora koji je, uz funkciju direktora u Ini, jedinog opskrbljivača PIS-a plinom, bio i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora PIS-a i član skupštine te tvrtke.

“Najprije mi je u proljeće 2021. godine rekao da PIS registriram na VTT Hrvatska radi prodaje plina jednom kupcu, a potom i da zaključimo ugovore za plinsku godinu 2021/22 i za 2022/23 s tvrtkom OMS-Upravljanje”, izjavila je na USKOK-u dodajući da takvo zaključivanje ugovora unaprijed za dvije godine nije bila uobičajena praksa. Istaknula je da je cijenu odredio Škugor, pri čemu se ona uspjela izboriti “za nekakvu maržu” za PIS. Škugor je, dodala je, određivao i kolike će biti dnevne isporuke OMS-Upravljanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom kontekstu zanimljivo je spomenuti i obranu Damira Škugora koji je u svojoj obrani na USKOK-u navodno tvrdio da nije znao niti je smio znati kome PIS dalje prodaje plin kupljen od Ine.

> Filipović tvrdi: Ćorić nije mogao znati što radi četvrta linija upravljanja u INA-i; Oglasila se i Porezna uprava
> Most: ‘Tražimo odlazak premijera, uprave i Nadzornog odbora INA-e’

Ona je dala ostavku na svoju dužnost u Plinari Istočne Slavonije, a čim se ta ostavka provede u sudskom registru, Marija Ratkić mogla bi napustiti Remetinec te se u nastavku postupka braniti sa slobode.

Odvjetnik demantira da je priznala krivnju

Na pitanje je li Ratkić priznala krivnju njezin odvjetnik Petar Pavković za N1 je rekao: ”Prije nego što odgovorim, htio bih reći kako sam kao njen branitelj u položaju da s jedne strane bih želio zadovoljiti interes javnosti i interes koji branim i njena prava da se brani kako smatra da je najpovoljnije. Ograničit ću se kod odgovora. Nije točno da je Marija Ratkić priznala za što se tereti, to je netočno. Terete je da je pomogla glavnim sudionicima, a ja postavljam pitanje – ako nekome pomažete, valjda biste morali znati da to hoću i da pristajem na to. Marija Ratkić je poznavala i poznaje samo jednu od tih osoba, a to je osoba iz Ine, Damir Škugor. Netočno je da bi ona sudjelovala u ovoj navodnoj zločinačkoj organizaciji radi pribavljanja imovinske koristi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O dokazima imovinske koristi na računu rekao je: ”Pri ispitivanju je iznosila sve podatke o svojoj imovini, primanjima i uputila je na relevantne isprave. Nikakvu imovinsku korist iz ovoga nije pribavljala. Pod uvjetima pod kojima je kupila taj plin, ona ga je prodala zaračunavajući samo manipulativne troškove po 19,5 eura. Je li ona znala, ne mogu o tome govoriti jer ne znam je li znala što se iza brda valja.”

Govoreći o motivima da kupuje plin od Ine pa ga prodaje privatnoj tvrtki, naglasio je: ”Ne mogu razgovarati o motivima, nego o činjenicama. Ona ga je po kupljenoj cijeni dalje distribuirala. Je li ona time bila nedovoljno poslovna i gledala i interese svoje tvrtke.”

”Ratkić ne sudjeluje u kaznenom djelu. Iz njenog se iskaza izvlači zaključak i ove činjenice su provjerljive. Ništa od ovoga ne pripada imovinskoj koristi, ništa nije priskrbila”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li to što je prodavala plin od Ine, bila izravna naredba, Pavković je kazao da nema informaciju da bi joj netko diktirao kako će poslovati. ”Podatak da je Škugor utjecao ne mogu potvrditi. Ona je imala primarni interes da opskrbljuje dosadašnje korisnike i nikakav drugi, ovisila je o Ini.”

Na pitanje o podacima za 2020., 2021. i 2022. koliko je Plinara Istočne Slavonije kupovala plina od Ine, odvjetnik je rekao da ne zna i da ne može na to odgovoriti. ”Možda sam propustio da negdje postoji taj podatak”, rekao je.

Što se tiče je li upozoravala na stanje u Plinari, rekao je: ”To su mi pitanje već postavljali. Nemam tu ifnormaciju da bi ona upozorila na nešto. Dopuštam da mnoge stvari ne znam s obzirom na tijek istraživanja. Hoće li se o tome nešto pojaviti, ne znam.”

Šteta u INA-i mogla biti veća od milijardu kuna

Sve se više razotkriva velika pljačka INA-e, sumnjive račune otkrile su banke, a nakon samo tri mjeseca osumnjičenima je blokirano čak 813 milijuna kuna, najviše u hrvatskoj povijesti. USKOK procjenjuje da bi šteta u INA-i mogla biti veća od milijardu kuna. Na svu sreću spriječeno je prebacivanje vrtoglavog iznosa iz zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički se vrh u nevjerici pita kako je INA-inu sustavu promaknulo ponašanje jednog menadžera, najavljuju se istrage, iscrpna izvješća te utvrđivanje odgovornosti.

Oporba traži i političku odgovornost.

> Penava pozvao Plenkovića i Vladu da podnesu ostavke: ‘Vi kradete u milijardama – od zadnje do prve razine!’
>Ministarstvo financija o pljački INA-e: ‘Zaplijenjeno je oko 813 milijuna, to je rekord, a sve je krenulo od obavijesti banke’
>Ivica Šola: Sustavno čerupanje Ine od komunizma do SDP-a

Podsjetimo, šteta za INA-u navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna. Na računu njihove tvrtke OMS Ulaganje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.

Istražitelji sumnjaju da je Škugor od lipnja 2020. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije Industrije nafte i zamjenik predsjednika nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije povezao u zajedničko djelovanje ostale osumnjičenike pri čemu su prirodni plin kojim raspolaže Ina prodavao po cijenama ispod tržišne cijene.

U realizaciji plana, prvookrivljeni je odredio da drugookrivljeni u ime okrivljenog društva ishodi od HERA-e dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom, što je drugookrivljeni i učinio, priopćio je USKOK.

INA je u konačnici oštećena je za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljeno društvo su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji.

Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od INA-e po 19,5 eura, a prodavali po čak 210 kuna. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici INA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.