Centar za inkluzivne radne aktivnosti (CIRA), u partnerstvu s Udrugom roditelja djece i osoba s posebnim potrebama gradova Pakraca i Lipika “Latica”, predstavio je u petak rezultate projekta kroz čije je edukacije prošlo 60-ak osoba s intelektualnim teškoćama kako bi se osnažili za izlazak na tržište rada.
Cilj projekta bio je održati i unaprijediti mogućnosti zapošljavanja osoba s intelektualnim teškoćama proširenjem kapaciteta CIRA-e kao pružatelja usluga radnih aktivnosti na području Zagreba te Pakraca i Lipika na kojem kapaciteta za pružanje tih usluga uopće nema, istaknula je koordinatorica projekta Lidija Polik.
Projekt je sa 1,1 milijun kuna sufinancirao Europski socijalni fond, a trajao je 14 mjeseci, od srpnja prošle godine.
Osim osnaživanja osoba s intelektualnim teškoćama, projektom je proširena i mreža poslodavaca kako bi postali osjetljiviji na važnost uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama u radnu sredinu, navela je Polik.
Projektom je financirano šest radnih asistenata koji su radili u Zagrebu i Pakracu. Od 60 osoba koje su prošle edukaciju njih 34 nikada nisu bile prijavljene na burzu. Od ukupnog broja 26 je žena, a 13 ih je bilo u dobi između 18 i 24 godine.
Marta Jalošovec iz udruge “Latica” istaknula je kako su takvi projekti, kao i podrška, itekako potrebni s obzirom da sustav obrazovanja ne educira osobe s intelektualnim poteškoćama za ulazak na tržište rada.
Hrvatski poslodavci po zakonu su dužni zaposliti i određeni broj osoba s invaliditetom, no, još uvijek mnogi od njih radije posežu za plaćanjem penala, nego da zapošljavaju osobu s invaliditetom, navela je Polik dodavši da to treba mijenjati jer su osobe s invaliditetom dobri i odani radnici.