Jedan je Albanac, tražitelj azila, otkrio za Daily Mail kako je lako prevariti britanske imigracijske službenike koji su mu dopustili da ostane u Velikoj Britaniji tri godine – prije nego što je bio deportiran. Geri Bucr (25) otkrio je da je s talijanskom putovnicom ušao u UK, tvrdio je britanskim imigracijskim službenicima da mu je život u opasnosti jer je bio žrtva ‘krvne osvete’. Rekao je da će biti u opasnosti ako se vrati kući u svoju zemlju. Geri je dobio dopuštenje da ostane dok se istražuje njegova izmišljena priča. Uspio je ostati u Velikoj Britaniji tri godine dok konačno nije deportiran.
Izmišljena priča
Albanski ekonomski migrant otkrio je kako je lako mogao grubim lažima izigrati izbjeglički sustav Ujedinjenog Kraljevstva – i dobiti dozvolu da u Velikoj Britaniji legalno živi tri godine.
Geri Bucr, 25, otkrio je kako se ‘provukao’ u zemlju koristeći talijansku putovnicu – iako nije govorio taj jezik – a zatim je tvrdio britanskim imigracijskim službenicima da mu je život ugrožen jer je bio žrtva ‘krvne osvete’.
Dobio je dopuštenje da ostane dok se istražuje njegova izmišljena priča i uspio je ostati tri godine dok konačno nije deportiran. U međuvremenu je uspio dobiti posao plaćen deset puta više nego što je mogao zaraditi u svojoj domovini.
Sada se vratio u središnji albanski grad Burrel gdje je odrastao, Bucr radi u lokalnom restoranu koji je popularan među mladima koji planiraju ilegalno otputovati u UK.
Tik Tok videozapisi o rutama
Razmjenjujući najnovije Tik Tok videozapise koji otkrivaju najbolje rute od francuske obale do Britanije, njegovi prijatelji žele čuti o tome kako je uspio ući u zemlju i zaraditi £150 dnevno ili više radeći u restoranima i na gradilištima.
Jer dolaze iz zemlje kandidatkinje za Europsku uniju, Albanci mogu slobodno putovati preko kontinenta u sjevernu Francusku bez ikakvih viznih ograničenja, a nakon što izađu iz zemlje, mnogi odlaze u luku Dunkirk u La Mancheu kako bi ušli u mali brod za Britaniju.
> Azilant nožem u njemačkom gradiću napao dvije učenice; jedna je preminula
> Prizori uništenja: Marokanski migranti osim u Belgiji, divljali nakon utakmice i u Nizozemskoj; ozlijeđeni policajci
No Bucr je za MailOnline ispričao kako je njegovo putovanje bilo daleko jednostavnije i brže nakon što je uspio izreći niz laži i platiti 4000 funti organiziranim kriminalcima kako bi dobio talijansku putovnicu koja mu je omogućila da odleti ravno u Britaniju.
Bucr je rekao: ‘Posudio sam nešto novca da kupim talijansku putovnicu koja je bila originalna i imala je sve biometrijske podatke, a podigao sam je u Milanu. Albancima je lako ući u Italiju pa to nije bio problem.
Iz Hrvatske u London
‘Ono što nisam želio učiniti bilo je letjeti iz Milana u Ujedinjeno Kraljevstvo u slučaju da mi netko od talijanskih tipova za putovnice postavi pitanja, a ja ne govorim talijanski, pa sam otputovao u Hrvatsku i od tamo odletio u London.’
Putovnica je bila ‘prava’, ali nezakonito dobivena jer je na sebi imala Bucrove lažne podatke i fotografiju, nakon što je talijanski prevarant podnio zahtjev u njegovo ime.
Nakon što je dobio dokument, Bucr je objasnio: ‘Moj put je bio jeftiniji i sigurniji nego da sam išao čamcima i kamionima’.
‘Kad sam već bio u Londonu rekao sam britanskim dužnosnicima da mi je život u opasnosti i da sam žrtva svađe s ljudima koji su me pokušavali ubiti. Bile su to samo laži, ali su me pustili da budem tri godine u zemlji.’
‘Upotrijebio sam lažnu talijansku putovnicu da uđem u zemlju, a zatim zatražio azil u svoje ime.’
‘Dobro sam se zabavljao i zarađivao’
‘Živio sam na Ealing Broadwayu i tamo sam dobio posao u nekim restoranima i na gradilištima, dobro sam se zabavljao i dobro sam zarađivao.
‘U Ujedinjenom Kraljevstvu sam dobivao 150 funti dnevno, a da sam ostao u Burrelu bio bih sretan da zarađujem 15 funti dnevno i to ako bih mogao pronaći posao.’
Kraj njegovom unosnom životu u Londonu došao je nakon što je njegovo ime ponovno privuklo pozornost imigracijskih vlasti kada se upleo u kriminal. Vjeruje se da je zbog toga deportiran prije nego što je donesena konačna odluka hoće li mu se odobriti izbjeglički status na temelju njegove lažne priče o opasnosti.
‘Pogriješio sam što sam se spetljao s krivim tipovima’
Sve što će Bucr reći o ovoj temi jest da je ‘pogriješio što se spetljao s krivim tipovima’.
Nastavio je: ‘Učinio sam neke stvari koje nisam trebao pa su me deportirali natrag u Albaniju. Sada sam se vratio ovdje i barem sam uspio naći posao, ali novac nije nimalo kao u Velikoj Britaniji.
‘Sada mi je zabranjen ulazak u Britaniju deset godina i ako se pokušam vratiti, što je primamljivo, mogao bih ići u zatvor na dvije godine pa moram dobro razmisliti o tome.’
U početku, kada je počela kriza ilegalne migracije iz Albanije, kamioni su bili najčešća metoda za ulazak iako je tražena cijena bila 20.000 funti, ali sada s malim brodovima koji koštaju samo 3.000 funti došlo je do porasta broja ilegalnih migranata.
Dužnosnici Ujedinjenog Kraljevstva otkrili su u listopadu da je 12.000 Albanaca ilegalno ušlo u zemlju do tada ove godine, a MailOnline je utvrdio da ih je oko 2.000 došlo iz Burrela i okolne siromašne regije Mat.
I ostali planiraju preseliti
Stojeći pokraj izlizanog znaka s natpisom “Dobrodošli u Burrel”, Ismet, 17, jedan je od mnogih tinejdžera koji se planiraju preseliti u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Rekao je za MailOnline: ‘Pet mojih prijatelja otišlo je ove godine u Britaniju i svi su otišli preko brodova. Otputovali su u Francusku i čekali u kampovima dok im nije rečeno da uđu u čamac i sada su u Velikoj Britaniji.
‘Želim im se pridružiti – nitko od njih nije uhvaćen i sada su u albanskoj zajednici u vašoj zemlji o kojima se brinu obitelj i prijatelji koji će im pronaći posao.
‘Oni inače dobiju poslove kao vozači ili završe u autopraonicama ili na gradilištima, možda rade i ličirske poslove, svi marljivo rade, ali znam da neki na kraju rade za loše dečke.’
Kako bi naglasio poantu, izvadio je svoj mobilni telefon i MailOnlineu pokazao video koji mu je poslao prijatelj iz Ujedinjenog Kraljevstva, a koji prikazuje farmu kanabisa unutar kuće poznate kao ‘raste’.
Ismet je rekao: ‘Neki od njih ipak na kraju paze na ta mjesta, pazeći da se biljke čuvaju i također paze da druge bande ne pokušaju ukrasti drogu. Čujem da može biti opasno i ne želim se petljati u to. Želim pronaći siguran posao.
‘Posudit ću novac da se izvučem iz obitelji, a kad stignem u Englesku i nađem posao, vratit ću im novac, a novac će također pomoći mojim roditeljima da obnove kuću.
‘Svatko u Burrelu i okolici ima obitelj u Ujedinjenom Kraljevstvu i šalju novac natrag u Albaniju za izgradnju novih kuća za svoje obitelji.
‘Ovdje nema ničega za mene, završio sam školu i nemam perspektive, mogao bih se zaposliti i zarađivati možda 1000 leka (7,45 funti) dnevno ako budem imao sreće – mogao bih zaraditi deset puta više u Velikoj Britaniji.
‘U mom razredu u školi prošle godine bilo je 30 učenika kad smo sada završili, od kojih je samo 17 još uvijek u Burrelu, ostali su svi otišli u Ujedinjeno Kraljevstvo. U Burrelu gotovo da i nema više mladih.’
Izaista, kafići u Burrelu – koji je dom bivšeg kralja Zoga koji je živio u egzilu u Velikoj Britaniji tijekom Drugog svjetskog rata – uglavnom su puni staraca s vrlo malo vidljivih ispod 40 godina.
Albanski zastupnik krivi Britance
Ralf Gjoni, bivši albanski zastupnik i izvršni partner Global Pro Groupa, koji dovodi legalne radnike Ujedinjenom Kraljevstvu, okrivio je britansko Ministarstvo unutarnjih poslova za krizu.
Rekao je za MailOnline: ‘Skandalozan je neuspjeh britanskih vlasti u upravljanju viznim scenarijem, posebno nakon Brexita, i nepravedno je kriviti Albance za trenutnu situaciju.
‘Britanija nije uspjela ispravno postupiti s Brexitom i sada postoji manjak radne snage za vozače, medicinske sestre, informatike i njegovatelje, a oni nemaju ljude koji bi popunili ta upražnjena radna mjesta.
‘Da se s radnom vizom (režimom) bolje postupalo, rezultat bi bio puno bolji, ali britansko Ministarstvo unutarnjih poslova nije ju uspjelo liberalizirati i tako se povećava broj ilegalnih prelazaka.
‘Po mom mišljenju, većina su uglavnom ekonomski migranti iz sjeverne Albanije jer je taj dio zemlje vrlo siromašan, ali kad dođu u Veliku Britaniju oni su vrijedni radnici.’
‘Ali u isto vrijeme znaju da ne mogu ići legalno pa putuju ilegalno i kada dođu traže azil na neutemeljenim osnovama u što Ministarstvo unutarnjih poslova vjeruje, a nakon toga vlasti produžuju i odgađaju cijeli lanac rješavanja zahtjeva za azil koji rezultiralo je trenutnim zaostatkom.
Sigurna zemlja
‘Ovo bi bilo tako lako riješiti, ali čini se da Britanci otežavaju legalan ulazak u zemlju ljudima koji žele raditi i koji imaju vještine. Ovaj način razmišljanja se mora promijeniti.
‘Po mom skromnom mišljenju, vlasti Ujedinjenog Kraljevstva nisu uspjele pravilno kontrolirati svoje granice, a sad Albance negativno oslikavaju zbog ovih problema.’
‘To se svodi na činjenicu da je Britanija željela Brexit, ali nisu znali kako to riješiti i ovako to izgleda – pravi kaos, nestašica radnika i ilegalne migracije.’
‘Iako Albanija možda ima tisuću i jedan problem siromaštva, korupcije i nepravde, ona je članica NATO-a i sigurna zemlja.’
‘Stvarnost je da Ujedinjeno Kraljevstvo ima manjak radne snage i postoje tisuće ljudi ovdje u Albaniji voljnih doći i raditi tamo kako bi popunili ta upražnjena radna mjesta, ali postupak dobivanja britanske vize je užasan i ponižavajući.’ – tvrdi albanski političar.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Daily Mail