Civilna zaštita upozorava: ‘izbjegavajte neuređena jezera i rijeke. Kupanje može biti opasno!’

jezera
foto HINA/ Mladen VOLARIÆ/ ua

Uz ovako visoke temperature ovih dana građani koji nisu imali prilike otići na more ili jednostavno preferiraju drugu vrstu turizma, vrlo često osvježenje od ljetnih vrućina traže u obližnim jezerima i rijekama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To ponekad može biti izrazito opasno upravo jer većina jezera, npr. u Zagrebačkoj županiji, nije uređena za kupanje. Unatoč tome kupača ima, pa su predstavnici civilne zaštite izdali smjernice i upozorenja, prenosi HRT.

>Tragedija u Vukovaru: HGSS intenzivno traga za majkom dječaka koji se utopio u Dunavu i koja je skočila za njim da ga spasi

Kupanje unatoč zabranama

Još nisu ni počele prave ljetne žege, ali današnja 34 stupnja izmjerena u hladu, traži osvježenje. Jezera poput velikogoričkog Čiča nisu predviđena za kupanje. Unatoč zabranama mnogi dolaze na vlastitu odgovornost.

– Naravno da se treba biti oprezan,ne smije se daleko plivati to je najvažnije. Tu u plićaku nesreća i nema, kaže Slađana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ne smije se daleko plivati zato što ima virova, trebamo biti oprezni zbog djece da se ne bi slučajno utopili, dodaje Vlatka.

– Mi na području zagrebačke županije nemamo ni jedno formalno definirano kupalište gdje bi bila mogućnost i osiguranja spasilačke službe i svih drugih elemenata, upozorava Damir Pilčik, pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite Zagreb.

Izbjegavajte neuređena jezera i rijeke

Civilna zaštita upozorava: izbjegavajte neuređena jezera, ali i neuređene rijeke. Nemojte precjenjivati vlastite plivačke sposobnosti, ne ulazite u vodu vrući ili pod utjecajem alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Puno ljudi koristi upravo te lokacije za svoje kupanje i godišnji odmor, a nisu svjesni opasnosti koje postoje, virovi različite dubine , hladna voda, sve oni elementi koji na neki način mogu dovesti do opasne situacije, pojašnjava Pilčik.

Ipak, kupanje na jezerima mnogima je omiljena razbibriga u vrućim ljetnim mjesecima. U vrijeme visokih temperatura na broju 112 bilježe povećanje broja poziva i do 20%.

>Gradonačelnik Bulj i aktivisti bili su u pravu: Hrvatske vode zabranile kupanje na izvoru Cetine!

Građani su pozvani na odgovornost

– Vode su kada se otiđe dalje od obale ekstremno hladne i može doći do šoka u organizmu i molimo sve stvarno da se pridržavaju uputa, a sve šljunčare, jezera i rijeke koje imaju znakove zabrane, neka izbjegavaju, apelira Božidar Ćurić, voditelj Županijskog centra 112 Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šljunčare se ne mogu zatvoriti jer javno su dostupne površine, stoga na građane apeliraju: da biste izbjegli neželjene situacije budite odgovorni.

>Od 1. lipnja na dvije lokacije na Jarunu i na Bundeku kupanje na vlastitu odgovornost

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.