Uz ovako visoke temperature ovih dana građani koji nisu imali prilike otići na more ili jednostavno preferiraju drugu vrstu turizma, vrlo često osvježenje od ljetnih vrućina traže u obližnim jezerima i rijekama.
To ponekad može biti izrazito opasno upravo jer većina jezera, npr. u Zagrebačkoj županiji, nije uređena za kupanje. Unatoč tome kupača ima, pa su predstavnici civilne zaštite izdali smjernice i upozorenja, prenosi HRT.
>Tragedija u Vukovaru: HGSS intenzivno traga za majkom dječaka koji se utopio u Dunavu i koja je skočila za njim da ga spasi
Kupanje unatoč zabranama
Još nisu ni počele prave ljetne žege, ali današnja 34 stupnja izmjerena u hladu, traži osvježenje. Jezera poput velikogoričkog Čiča nisu predviđena za kupanje. Unatoč zabranama mnogi dolaze na vlastitu odgovornost.
– Naravno da se treba biti oprezan,ne smije se daleko plivati to je najvažnije. Tu u plićaku nesreća i nema, kaže Slađana.
– Ne smije se daleko plivati zato što ima virova, trebamo biti oprezni zbog djece da se ne bi slučajno utopili, dodaje Vlatka.
– Mi na području zagrebačke županije nemamo ni jedno formalno definirano kupalište gdje bi bila mogućnost i osiguranja spasilačke službe i svih drugih elemenata, upozorava Damir Pilčik, pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite Zagreb.
Izbjegavajte neuređena jezera i rijeke
Civilna zaštita upozorava: izbjegavajte neuređena jezera, ali i neuređene rijeke. Nemojte precjenjivati vlastite plivačke sposobnosti, ne ulazite u vodu vrući ili pod utjecajem alkohola.
– Puno ljudi koristi upravo te lokacije za svoje kupanje i godišnji odmor, a nisu svjesni opasnosti koje postoje, virovi različite dubine , hladna voda, sve oni elementi koji na neki način mogu dovesti do opasne situacije, pojašnjava Pilčik.
Ipak, kupanje na jezerima mnogima je omiljena razbibriga u vrućim ljetnim mjesecima. U vrijeme visokih temperatura na broju 112 bilježe povećanje broja poziva i do 20%.
>Gradonačelnik Bulj i aktivisti bili su u pravu: Hrvatske vode zabranile kupanje na izvoru Cetine!
Građani su pozvani na odgovornost
– Vode su kada se otiđe dalje od obale ekstremno hladne i može doći do šoka u organizmu i molimo sve stvarno da se pridržavaju uputa, a sve šljunčare, jezera i rijeke koje imaju znakove zabrane, neka izbjegavaju, apelira Božidar Ćurić, voditelj Županijskog centra 112 Zagreb.
Šljunčare se ne mogu zatvoriti jer javno su dostupne površine, stoga na građane apeliraju: da biste izbjegli neželjene situacije budite odgovorni.