Čokolić i Škugor-Hrnčević ponovo izabrani za predsjednika i tajnicu HNiP-a

HNiP-a
Foto: HNiP/montaža Narod.hr

Na 3. Izbornoj skupštini Hrvatskih novinara i publicista (HNiP) održanoj 2. i 3. veljače ponovo je za predsjednika na četverogodišnji mandat izabran Krešimir Čokolić, a za tajnicu Smiljana Škugor-Hrnčević. Za predsjednika Etičkog foruma HNiP-a ponovo je izabran Mislav Miholek, a za predsjednika Nadzornog odbora Jakov Blagojević, kako stoji u priopćenju HNiP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izborni proces u HNiP-u, na 3, izbornoj skupštini obvezuju nas na kontinuitet našeg djelovanja i promišljanja. Programske odrednice HNiP-a, kao novinarske udruge počivaju na uvažavanju objektivnosti, nepristranosti i profesionalizmu s potrebom uvažavanja visokih moralnih kriterija većinskog tradicionalnog – katoličkog svjetonazora u hrvatskom narodu, koje za cilj ima stvaranje ozračja uvažavanja različitih argumenta i tolerancije”, navode u prioćenju g. Čokolić i gđa Škugor-Hrnčević, te nastavljaju:

“Protivni smo, nažalost vrlo čestom, podilaženju preodgojiteljskim politikama s nejasnim ciljevima i dosezima, koje se, često upravo kroz tzv, “main stream” medije, nalaze u suprotnosti s novinarskim profesionalizmom, a često su suprotni naravi i interesima matičnog naroda. Politikantstvo i podilaženje raznim interesima trebali bi biti prokazani u medijskom prostoru.”

Protiv totalitarnog nasljeđa

“Nažalost podilaženje agresivnim politikama, što i danas kao standard vrijednosti nekritički promoviraju nasljeđe totalitarističke Jugoslavije, dovode naš medijski i kulturni prostor u suprotnost pozitivnim civilizacijskim dosezima o osudama totalitarizama. Kriteriji koji bi trebali biti standard u današnjoj Europi tako izmiču Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zaboravljamo da su upravo zbog zemalja s teretnim nasljeđem totalitarizma, poput Hrvatske, europske institucije donijele čak četiri rezolucije, od kojih su najpoznatije – Rezolucija 1481 o osudi svih totalitarnih režima 20 stoljeća, te rezolucija Europskog parlamenta iz 2019. godine pod nazivom – Važnost europskog sjećanja za budućnost Europe.”

“Povijesno pamćenje i civilizacijski odnos u kojem se uvažava ljudsko dostojanstvo, uključuje i zdrav razum, te bi svijest o vrijednosti i dostojanstvu života trebala biti djelatna smjernica vrsnosti, ne samo u novinarstvu već i u svim segmentima društva. Stoga od pristojnosti u komunikaciji, kao i od istrajavanja na visokim civilizacijskim standardima u našoj profesiji nikad nećemo odustati”, zaključili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.