Ćorušić: Vlada se ponovo zadužuje, umjesto da povuče sredstva iz EU fondova

Prof. dr.Željko Čorušić

Novo zaduživanje Hrvatske, od 180 milijuna eura, rezultat je nesposobnosti aktualne Vlade da iz EU fondova povuku sredstva za poboljšanje zdravstvenih usluga, umjesto toga Vlada Zorana Milanovića uzima kredit od IBRD, po kritičnim uvjetima fiksne marže, za koju ne znamo kamatnu stopu, rekao predsjednik HDZ-ovog Odbora za zdravstvo Ante Ćorušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz HDZ-a su reagirali na podatak koji je objavljen u Narodnim  novinama, prema kojemu je Vlada RH sklopila aranžman s Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj (IBRD) i zadužla se za 75 milijuna eura uz financijsku potporu državnog proračuna od 105 milijuna eura za program  koji je „celofan bez sadržaja“, rekao je Ćorušić. Smatra kako Vlada nema artikulirani strateški put za rješavanje problema u zdravstu, a preporuka Europske komisije je da se za razvoj obujma, dostupnosti i kvalitete zdravstvene skrbi angažiraju fondovi EU, koji su i državama članicama besplatni.

“Ponovo se zadužuje sve građane Hrvatske za proizvodnju dokumenata, a ne za nešto što će izravno pridonijeti liječenju bolesnika, neće koristiti ni za opremu niti za lijekove, nego za proizvodnju dokumenata, što će otplaćivati naša djeca”, smatra potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner.

Sustav javnoga zdravstva uništila je aktualna vlada na čelu s premijerom Milanovićem, smatra Ćorušić i dodaje da ova vlada ne zna kamo, plan zdravstva nije riješen te ima silni problem s nedostupnošću lijekova i nedostatkom kvalitetne medicinske opreme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Glavni dio novog zaduženja, stvoren je u protekle dvije godine, dobrim dijelom zato jer vladajući nisu bilo sposobni povući novac iz europskih fondova, a to zaduživanje nije išlo za podupiranje gospodarstva i  proizvodnju, već za potrošnju i krpanje rupa u proračunu,“ rekao je je Reiner.

„Kukuriku koalicija u Planu 21, kritizirala je prezaduženost države  i obećavali su manje zaduživanje,  a u protekle dvije godine zadužili su Hrvatsku, kao Račanova Vlada u četiri godine,  tek nešto manje nego što su Hrvatsku u sedam godina zadužile Vlade Ivo Sanadera i Jadranke Kosor,“ kazao je Reiner.

Unatoč svim naporima koju je zdravstveni sustav postigao u 23 godine samostalnosti Hrvatske, zadnji podatci Europske komisije govore o padu standarda kvalitete, opsega zdravstvene zaštite Hrvata, rekao je Ćorušić i dodaje da smo u zadnje dvije godine sa 17. pali na 19. mjesto po učinkovitosti zdravstvenog  sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nedostaje elementarnih lijekova. Aktualna vlada je uvođenjem diferencijalnih marži na lijekove, koju je kasnije povukla, uništila je domaću farmaceutsku industriju favoriziranjem inozemnih proizvođača iz „regiona“, rekao je Ćorušić te na pitanje novinara o stanju s cjepivom za tetanus, s obzirom na stečaj Imunološkog zavoda, potvrdio kako nedostaje cjepiva i antitijela za tetanus.

Uvođenjem diferenciranih marži na lijekove, a uveo ih je ravnatelj HZZO Siniša Varga, izravno su  oštećene ljekarne na otocima i u područjima od posebne državne skrbi, što je bila smišljena akcija i nije se vodilo računa o ljudima koji tamo žive, rekao je Ćorušić i dodaje da je Pravilnik diferenciranih marži na lijekove povukao ministar zdravlja Rajko Ostojić za vrijeme službenog puta premijera Milanovića u Australiju i Novi Zeland.

„Smjenski rad pokazao se apsolutnim promašajem, za koji da bi funkcionirao fali 35 posto kadra, i povučen je. Od 1. travnja Petrova bolnica, u kojoj radim, vratila se na stari tijek rada, s time da nam satnica nije plaćena,“ rekao je Ćorušić i dodao da se u Petrovoj skrbe o pacijentima bez obzira što im noćni rad nije plaćen jer im je to učinkovitiji model upravljanja, komentirao je Ćorušić pitanje novinara o ponovnom uvođenju dežurstava u bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.