U Zagrebu je u subotu održan novinarski prosvjed “Oteli ste medije, novinarstvo ne damo” u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva (HND). Prema procjenama policije okupilo se 1200 ljudi, a osim hrvatskih novinara i novinarki u prosvjednoj povorci bili su i kolege iz Srbije, BiH, Crne Gore, Slovenije kao i neke osobe iz javnog i političkog života.
> (FOTO, VIDEO) Evo tko je došao na prosvjed HND-a: ‘Traže ostavku vodstva HRT-a’
Iako se HND u startu ograđivao od bilo kakvih pokušaja politizacije i onih koji će, kako je posebno naglasio, “isticati stranačke zastave”, prosvjed su iskoristili neki političari za svoju promidžbu.
Solidarnost su između ostalih došli iskazati SDP-ov čelnik Davor Bernardić i predsjednica stranke START Dalija Orešković koji se nisi libili za krivce prozvati sam HDZ, navodi ezadar.rtl.hr.
“U znak solidarnosti s novinarima koji su češće u sudnici nego u svojim redakcijama. Ali, ovo je zapravo ključna poruka vladajućima koja je sažeta kroz poruku današnjeg prosvjeda: ‘Oteli ste medije, novinarstvo ne damo‘”, ustvrdio je Bernardić.
“Stanje na HRT-u i općenito u medijima samo je posljedica i odraz načina na koji HDZ i njegova vladavina tretira sve državne institucije i društvo u cjelini”, rekla je Dalija Orešković.
Bivša čelnica Povjerenstva protiv sukoba interesa na prosvjedu je pozirala i uz Berislava Jelinića, glavnog urednika tjednika Nacional koji je nedavno objavio lažne fotografije ministra Tomislava Tolušića, za što je bivši ministar kulture i saborski zastupnik Neovisnih za Hrvatsku Zlatko Hasanbegović uputio kritiku na ovaj način medijske komunikacije, upozoravajući da je to obmanjivanje javnosti i svjesno objavljivanje vijesti za koje su utvrdili da je lažna.
> Dr. sc. Hrvoje Pende: Tko stvara ‘femme fatale’ hrvatske ljevice i gdje je nestala knjiga?
> Branitelji Milanu Bandiću i Daliji Orešković: ‘Spremni ste preko leševa do fotelja!’
> Mesić o Daliji Orešković: ‘Zvijezda je rođena!’
Crvena Dalija
“Na polju rušenja Karamarka trebalo je angažirati sve snage pa je tom cilju svoj nemali doprinos dala i Crvena Dalija – aktualna hrvatska politička protozvijezda”, podsjetio je dr. sc. Hrvoje Pende analizirajući tko stvara ‘femme fatale’ hrvatske ljevice.
“Nešto drugo, društveno značajno što je gđa. Orešković učinila, osim doprinosa političkom uništavanju Tomislava Karamarka, javnosti nije poznato. Doduše, pokušavala je narušiti integritet Kolinde Grabar-Kitarović kad je od nje tražila izvješće o cilju svojedobnog puta u SAD. Za razliku od potrebe da uđe u trag svakom koraku Kolinde Grabar-Kitarović u Americi, Crvena Dalija nije bila previše zainteresirana zašto je Zoran Milanović u jesen 2013. godine sletio službenim avionom na Krk, čak ni nakon izjava njegovih protokolarnih pratitelja koji su tada, na licu mjesta, novinarima zabranili snimanje premijera s obrazloženjem da je „u privatnom posjetu“.”, istaknuo je dr. sc. Pende.
Analitičari ocjenjuju da je gospođa Orešković nastala u produkciji SDP-ovog Zorana Milanovića, a na čelo Povjerenstva dolazi 2013. godine.
Predsjedanje Dalije Orešković saborskim Povjerenstvom protiv sukoba interesa završilo je kada se kandidirala za drugi mandat pa onda od kandidature i odustala, nakon što je dobila podršku 46 od potrebnih 76 ruku u Saboru.
U njezinom mandatu kažnjavali su Milana Bandića, Željka Keruma, Andreu Zlatar Violić, Marino Lovrić Merzel i Sinišu Vargu. Pokrenula je čak dva postupka protiv Kolinde Grabar-Kitarović i presudila Tomislavu Karamarku. Udana je za Frana Leticu, sina dr. Slavena Letice.
Zanimljivo je da za razliku Dalije Orešković, njezin svekar, dr. Slaven Letica, krivca za posljedice katastrofalnog stanja na HRT-u vidi prvenstveno u SDP-u.
“Međutim, ono što je nepodnošljivo, licemjerno i podlo jest priključenje “bojkotu HRT-a” političkih stranaka koje su 2012. izglasale zakon po kojem HRT nije više bila javna, nego televizija stranke i stranaka koje u Saboru imaju običnu većinu.
Arhitekt tog zakona bio je SDP sa svojim tadašnjim koalicijskim ortacima, a njegov politički mecena i kadrovik tadašnji predsjednik Republike dr. Ivo Josipović.
Na temelju tog novog zakona za apsolutističkog vladara HRT-a postavljen je Goran Radman koji je u ona pradavna vremena samoupravnog socijalizma bio glavni direktor te iste televizijske kuće koja je nosila naziv Radio-televizije Zagreb. Generalnim direktorom RTZ postao je u dobi od 30 godina”, naglasio je dr. Slaven Letica.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr