Dalj: Uhićen 46-godišnjak koji je gazio hrvatsku zastavu i pjesmama vrijeđao Hrvate

zastava
Izvor: iStock, Montaža: Narod.hr

Kod Spomen obilježja branitelja i civila zatočenih u Dalju jučer popodne 46-godišnjak je s jarbola otrgnuo zastavu Republike Hrvatske, bacio je na tlo i gazio pritom vičući pogrdne riječi, izvještava osječko-baranjska policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>DORH opovrgnuo izjave da nitko nije procesuiran za ratni zločin u Dalju

Nakon navedenog uputio se u smjeru Postaje granične policije Dalj, usput iskazujući mržnju prema pripadnicima hrvatske nacionalnosti pjevajući neprimjerene pjesme.

Počinitelj je uhićen zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela ”Javno poticanje na nasilje i mržnju” i ”Povreda ugleda RH”. Nad njim je u tijeku kriminalističko istraživanje, zaključuje izvješće policija, piše SiB.

Dalj proživio strahote u Domovinskom ratu

Dalj, mjesto na istoku Hrvatske s 5500 stanovnika, živjelo je svoj pitomi život slavonske ravnice i voljenog Dunava sve dok Srbi tijekom Domovinskog rata nisu odlučili Dalj i okolna mjesta Aljmaš, Erdut i druga pridružiti Velikoj Srbiji. Tada je počeo pakao na zemlji za sve one koji se nisu htjeli pridružiti toj patološkoj ideji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 1. kolovoza 1991. u ranim jutarnjim satima srpski pobunjenici su uz pomoć JNA napali policajce, gardiste i pripadnike civilne zaštite koji su se nalazili u zgradi policije.
Nakon gotovo desetosatne opsade – pucanja po okruženoj zgradi, čak i iz tenkova – postaja je zauzeta i svi koji nisu ubijeni u opsadi, likvidirani su odmah potom, i to 20 policajaca, 15 pripadnika Zbora narodne garde i četiri člana Civilne zaštite, koji su i izmasakrirani (ukupno 39 zarobljenih branitelja).

>30. prosinca 1991. Zločini srpske vojske ubijen najveći broj novinara nakon II. svjetskog rata

Tisuće hrvatskih civila iz Aljmaša, Dalja i Erduta pobjegle su pred srpskim paravojnim postrojbama u Osijek da spašavaju živu glavu. Stariji osobito pamte zbjeg brodom na Dunavu koji je pun civila – žena, djece i starac – bio pod minobacačkom i puščanom paljbom.

Kroz brojne logore u Dalju od 1991.-1995. prošlo je na tisuće branitelja i civila iz istočne Slavonije. Preživjeli iz logora u Dalju svjedoče o stravičnim zločinima. Iz logora u Dalju je nestalo na stotine Hrvata i onih koji nisu Srbi, a koji se i danas vode kao nestali. O tome je knjigu napisao Marijan Gubina koji je kao 10-godišnji dječak prošao strahote srpskih logora u Dalju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.