Dan dubrovačkih branitelja: ‘Dok je neprijatelj htio izbrisati hrvatsku povijest, vi ste je stvarali!’

Foto: fah

Danas, 6. prosinca 1991., obilježava se Dan dubrovačkih branitelja u spomen na 6. prosinca 1991. kada su oni, nadljudskim naporima uspjeli odbiti napad srpsko-crnogorskog agresora na Srđ, posljednju točku obrane Grada, koji je tada već više od dva mjeseca bio potpuno okružen. Zbog neuspjeha u zauzimanju Srđa, neprijatelj se nemilosrdnom paljbom obrušio na Grad i njegovo stanovništvo, na civilne objekte i gradsku jezgru pod zaštitom UNESCO-a. Fotografije Grada u plamenu obišle su svijet i javnosti jasno pokazale karakter rata koji je bjesnio u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Danas, 31 godinu kasnije, u Dubrovniku se svečano obilježilo sjećanje na ovaj dan, a programu je, među ostalima, prisustvovao predsjednik Zoran Milanović, predstavnici županijske i lokalne vlasti te mnogi drugi.

Zapovjednik obrane Srđa Miško Ljiljanić prisjetio se kako je to izgledalo toga dana 1991., a, obraćajući se medijima, pozdravio i Vatrene nakon jučerašnje pobjede u osmini finala Svjetskog prvenstva.

Marko Mujan, predsjednik Udruge branitelja Dubrovnika, istaknuo je značaj obrane Srđa ne samo za Dubrovnik nego i za cijelu Hrvatsku. Rekao je da je Dubrovnik bio stožerna točka hrvatske državnosti jer nikada nije pao. Govorio je također o zalaganju branitelja da tvrđava na Srđu ostane u rukama Grada i “naših budućih pokoljenja” i da do nje vodi križni put.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čestitka ministra Medveda: “Imali ste oružje koje neprijatelj nije imao, čisto srce i ljubav prema domovini”

Iako nije bio prisutan, dubrovačkim braniteljima čestitku je uputio ministar Tomo Medved, a prenosimo ju u nastavku.

“Danas, kada obilježavamo 31. obljetnicu obrane Dubrovnika, sjećamo se 1991. godine koja je bila prekretnice u našim životima, ali i u povijesti naše domovine.

Naša Hrvatska je bila napadnuta od velikosrpskih i crnogorskih agresora kojima ništa nije bilo sveto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Unatoč nastojanjima pojedinaca da se san o slobodnoj Hrvatskoj sruši, hrvatski branitelji nisu odustajali od svog cilja.

Danas se prisjećamo herojske obrane Grada, jedne od najvećih pobjeda Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.

Tog 6. prosinca 1991. neprijatelj je u ranim jutarnjim satima započeo svoj rušilački pohod na Dubrovnik, hrvatski grad svjetske reputacije.

Upravo ta činjenica da je Dubrovnik poznat u cijelome svijetu pomogla je u nastojanjima da slika našeg stradanja ode i izvan granica naše domovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razarajući grad i s kopna i s mora i iz zraka, neprijatelj je želio uništiti hrvatsku povijest, povijest koja se pisala stoljećima.

> Milanović u Dubrovniku odao počast braniteljima: ‘Ovaj dan 1991. svi u Hrvatskoj pamte’
> (VIDEO) 6. prosinca 1991. Dubrovnik- kako je civilno stanovništvo i kulturna baština postalo metom najžešćih napada agresora?
> Večeras premijera filma o Odredu naoružanih brodova: Evo kako su 1991. spašavali Dubrovnik
Vi, ponosni i hrabri dubrovački branitelji, niste to dopustili. Stali ste na branik domovine i borili se s brojčano i oružano nadmoćnijim neprijateljem.

I pobijedili ste! Imali ste oružje koje neprijatelj nije imao, čisto srce i ljubav prema domovini.

Znali ste za što i za koga se borite, za svoj dom, svoju hrvatsku grudu. Dok je neprijatelj htio izbrisati hrvatsku povijest, vi ste je stvarali, i hvala vam tome.

Ovo je prilika da se prisjetimo svih poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja s ovoga područja te im odamo dužnu počast.

Svim sudionicima herojske obrane Grada Dubrovnika zahvaljujem na njihovom doprinosu i čestitam Dan dubrovačkih branitelja.

Budite ponosni na našu pobjedu u Domovinskom ratu, a svim našim poginulim, nestalim i umrlim prijateljima neka je vječna hvala i slava im!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Višednevni program obilježavanja

Na samom kraju višednevnog obilježavanja Dana dubrovačkih branitelja, na Stradunu je održan koncert Doris Dragović. Današnji program započeo je ujutro odavanjem počasti poginulim braniteljima na gradskom groblju Boninovo, a nastavio se na Srđu polaganjem vijenaca kod križa i prigodnim programom djece osnovnih škola i klape Ragusavechia.

U Staroj gradskoj luci održan je mimohod Gradske glazbe Dubrovnik i sjećanje na sve pomorce i branitelje stradale na moru. U 18 sati u dubrovačkoj je katedrali služena svečana sveta misa za sve poginule, a obilježavanje je završilo koncertom na Stradunu.
Donosimo neke današnje fotografije – s Boninova, Srđa, iz Stare gradske luke…

Što se dogodilo 6. prosinca 1991.?

Već u listopadu 1991. srpsko-crnogorski agresor u potpunosti je opkolio Dubrovnik, ostavivši stanovnike Grada bez struje, vode i telefonskih linija, kao i bez ikakve povezanosti s ostatkom slobodnog hrvatskog teritorija. Napomenimo da je Dubrovnik bio napadan i s mora, gdje su se nalazili ratni brodovi JNA. Malobrojni branitelji morali su pronaći način kako u toj bezizlaznoj situaciji obraniti Grad i ostvariti vezu s ostatkom slobodnog hrvatskog teritorija. Broj branitelja, koji su bili gotovo neopremljeni i slabo naoružani, bio je višestruko manji od snaga koje su napadale Dubrovnik.

Napad na tvrđavu Imperijal na Srđu, posljednju točku obrane Grada, započeo je toga 6. prosinca, u 5.40. U tvrđavi su se nalazili malobrojni, slabo naoružani branitelji, kojih je, nasuprot dobro opremljenim jedinicima JNA i paravojnim postrojbama, bilo oko 20 puta manje. Napadači su došli sve do same tvrđave Imperijal, te u jednom trenutku uspjeli stupiti na taracu tvrđave. U bezizlaznom položaju, branitelji koji su se nalazili u tvrđavi dojavili su onima iz grada da otvore vatru prema njima. Vjerojatno je to bio ključan trenutak.

Na Grad toga dana palo preko 2.000 granata

Agresor se tada povlači, ali je svoj bijes zatim iskalio nad samim Gradom, kojeg je do kraja dana žestoko bombardirao. Samo na Stari Grad palo je preko 2.000 granata, iako su gradske zidine i ostali spomenici nulte kategorije bili propisno obilježeni bijelim barjacima UNESCO-a.

Odana počast i poginulim vatrogascima

Danas je odana počast i vatrogascima koji su poginuli toga dana, gaseći požar do kojeg je došlo uslijed granatiranja.

Svečanim postrojavanjem, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježju kod Hotela Libertas i spomen ploči u krugu postrojbe obilježena je 31 godišnjica pogibije trojice vatrogasaca.

Uz predstavnike postrojbi Grada, Županije vijence su položili i kolege iz prijateljskog DVD-a Vukovar.

 

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.