Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu proslavit će Dan Knjižnice 22. veljače, na datum na koji je prije točno 540 godina svjetlo dana ugledala prva hrvatska tiskana knjiga, Misal po zakonu rimskoga dvora i jedno od najvrjednijih djela hrvatske kulture koje Knjižnica čuva. Povodom toga dana, kojim će se svečano obilježiti i 416. obljetnicu postojanja, 20. i 21. veljače održat će se Dani otvorenih vrata NSK.
Obilazak Knjižnice uz stručno vodstvo
Za vrijeme trajanja Danâ otvorenih vrata posjetiteljima će biti omogućen obilazak Knjižnice u skupinama pod stručnim vodstvom u 10, 12 i 14 sati uz prethodnu najavu na e-adresu informacijski.centar@nsk.hr koji uključuje posjet posebnim zbirkama u kojima se čuva najvrjednije blago hrvatske kulture i baštine.
Putovanje Europom i Novim svijetom u Zbirci rukopisa i starih knjiga
Zbirka rukopisa i starih knjiga posjetitelje vodi na jedinstveno „sentimentalno putovanje“ prostorom i vremenom, predstavljajući putopisna djela iz svojega fonda. U Zbirci će se moći vidjeti putopisne knjige iz 17. i 18. stoljeća zajedno s bakroreznim grafikama iz 16. stoljeća te pritom kopnom i morem istražiti kako su prostor Hrvatske, Dalmacije i južne Europe vidjeli tadašnji putnici i putopisci. U Zbirci će posjetitelje dočekati i izvorni primjerak prve hrvatske tiskane knjige Misala po zakonu rimskoga dvora, otisnute 22. veljače 1483., samo 28 godina nakon Gutenbergove četrdesetdvoredne Biblije.
Rukopisi hrvatskih skladatelja i glazbena slušaonica u Zbirci muzikalija i audiomaterijala
Zanimljiv izbor iz fonda glazbene građe priređuje Zbirka muzikalija i audiomaterijala gdje će se moći pogledati rukopisi poznatih hrvatskih skladatelja, među kojima i partitura prve hrvatske opere Ljubav i zloba, jedinstvena izdanja iz fonda notnih tiskovina te izbor iz najstarijega fonda zvučne građe – gramofonskih ploča na 78 okretaja. Uz razgled čitaonice Zbirke, posjetitelji će moći uživati i u slušanju glazbe u njezinim slušaonicama.
Planovi Zagreba i crteži graditelja poznatih austrijskih građevina Fischera von Erlacha
U Zbirci zemljovida i atlasa 20. i 21. veljače građani mogu istražiti planove grada Zagreba nastale od sredine 19. do sredine 20. stoljeća, a u Grafičkoj zbirci jednu od najvrjednijih i najcjelovitijih zbiraka crteža na svijetu austrijskoga dvorskog baroknog arhitekta Johanna Bernharda Fischera von Erlacha, autora brojnih bečkih građevina. Ondje će se moći pogledati i druge jedinstvene grafike i izbor građe iz fonda Zbirke.
U svijetu grafike, restauracije i konzervacije
Djelatnici Odjela zaštite i pohrane uvest će posjetitelje u svijet restauracije i konzervacije i pokazati im kako štite i restauriraju knjige te drugu vrijednu građu. Predstavit će materijale kojima se pritom koriste kako bi sačuvali kulturnu baštinu za buduće naraštaje. Svim zainteresiranim znatiželjnicima priredili su i atraktivnu radionicu ručnoga otiskivanja grafike na papiru U svijetu grafike. Radionice će se odvijati nakon stručnoga obilaska Knjižnice u terminima u 11, 13 i 15 sati.
Vraćanje knjiga bez zakasnine
Za vrijeme trajanja Danâ otvorenih vrata i Dana NSK (20., 21. i 22. veljače) svojim korisnicima Knjižnica omogućuje i vraćanje posuđenih knjiga bez naplate zakasnine.
Predstavljanje faksimilnoga izdanja prve hrvatske tiskane knjige
U ponedjeljak 20. veljače u 14 sati u sklopu obilježavanja Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu javnosti će biti predstavljeni faksimilno izdanje i prva cjelovita transliteracija na latinicu Misala po zakonu rimskoga dvora. U nakladničkome pothvatu koji je trajao više od godinu dana, a kojemu je svrha današnjim čitateljima približiti jednu od najvažnijih knjiga u povijesti Hrvatske, sudjelovali su Staroslavenski institut, Katedra Čakavskoga sabora Roč, Mozaik knjiga i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.
Svečanost obilježavanja 416. obljetnice postojanja
Dan Knjižnice bit će obilježen 22. veljače svečanim program u 12 sati na kojem će biti predstavljena postignuća Knjižnice u prethodnoj godini i planovi za budućnost, a dodijelit će se i Nagrada i priznanje Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu najveća je i najstarija knjižnica u Hrvatskoj koja se prostire na 44 432 kvadratna metara s čak više od 130 kilometara polica s knjigama i približno 3,5 milijuna jedinica različite vrste građe.
Tekst se nastavlja ispod oglasa