Glasanjem o raspravljenim točkama, 10. saziv Hrvatskog sabora, konstituiran 22. srpnja 2020. godine danas će, nakon nepune četiri godine, zaključiti svoj rad. Novi, 11. saborski saziv birat će se potkraj travnja ili u svibnju, a kada će to točno biti odlučit će predsjednik Republike. Osim o svom raspuštanju Hrvatski sabor će glasati o izmjenama kaznenog zakona s kojima bi se kao kaznena dijela uveo femicid i rodno uvjetovano ubojstvo žene.
Glasalo bi se i o tzv. Lex AP-u, izmjenama Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika te o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i drugim pitanjima.
>U Saboru pred raspuštanje na dnevnom redu femicid i Lex AP
>Što je žena? Što je femicid?
Sabor će glasati i o izmjenama kaznenog zakonodavstva (femicid, lex AP…)
Osim o svom raspuštanju, za što je potrebna potpora 76 zastupnika, Sabor će glasati i o izmjenama kaznenog zakonodavstva. Njima se kao kaznena djela uvode femicid, rodno uvjetovano ubojstvo ženske osobe te neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje tzv. curenje informacija. Oporba se žestoko protivi ovom posljednjem, Vladu proziva da se prvo okomila na novinare, a između dva čitanja zakona, na zviždače. Više oporbenih klubova amandmanima je tražilo brisanje sporne odredbe, no Vladini predstavnici sve su ih odbili.
>Kud GREVIO okom, tud Plenković skokom: Kako je Vlada nakon izvješća o Istanbulskoj, brzinski udovoljila zahtjevima feministica
Oporba pozdravlja da se femicid uvede u kazneno zakonodavstvo. No, smeta ju što će se o njemu glasati istodobno kad i o kaznenom djelu curenja informacija iz istraga. Odnosno neovlaštenog otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje, kojeg naziva “lex. AP”.
Možda će vas zanimati
'Lex AP' - Interes javnosti ili interes HND-a?
Lex AP od početka godine u medijima izaziva buku sasvim nesrazmjernu interesu javnosti za ovu izmjenu Kaznenog zakona
Izmjene Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika
Sabor će glasati i o izmjenama Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika kojima bi se tim dužnosnicima povećala osnovica za izračun plaće za dodatnih 11,5 posto. Dobili bi i pravo na naknadu troškova prijevoza na posao, uskrsnicu i božićnicu, dar za dijete do 15 godina, regres za godišnji odmor te pravo na sistematski pregled.
Na glasanje čekaju i izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Njima se uređuje pitanje ugovora o specijalističkom usavršavanju između specijalizanata i bolnica, kolokvijalno poznatih kao robovlasnički ugovori.
Po novome, troškovi specijalističkog usavršavanja sveli bi se isključivo na stvarne financijske troškove. U slučaju raskida ugovora o radu prije isteka ugovorene obveze rada, specijalizant ili specijalist bit će obvezni zdravstvenoj ustanovi koja ih je poslala na specijalizaciju nadoknaditi samo troškove specijalizacije, bez dodatnih drugih troškova.
>Plenkoviću se koketiranje s feministicama obilo o glavu?! Pogledajte kako su suci Vrhovnog suda i HOK pokopali femicid
Bit će govora i o Istražnom povjerenstvu radi utvrđivanja korumpiranja medija javnim novcem
Posljednjeg radnog dana, Sabor treba potvrditi ugovor između Hrvatske i Italije o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva. Te 2025. proglasiti Godinom obilježavanja 1100. obljetnice hrvatskoga kraljevstva.
Očitovat će se i o oporbenom prijedlogu da osnuje istražno povjerenstvo radi utvrđivanja (potencijalnog) korumpiranja medija javnim novcem. Kao i o prijedlogu da Darija Jurišića imenuje pravobraniteljem za osobe s invaliditetom, nakon što je jesenas, na njen zahtjev, te dužnosti razriješio Anku Slonjšak, prenosi HRT.