Poznati odvjetnici o femicidu: Ustav RH kaže da su svi pred zakonom jednaki

RH
Na slici odvjetnici Veljko Miljević i Branko Šerić/ Foto: Fah; montaža:Narod.hr

Hrvatska je femicid (ubojstvo žene) implementirala u kazneni zakon i uvela drastično kažnjavanje muškaraca koji su partnerski povezani s tom ženom. Ni jedna članica EU-a nije priznala femicid kao posebnu kategoriju zločina, uz iznimku nekih latinoameričkih država poput Meksika. No uvođenje femicida nije smanjilo stopu ubojstava žena u toj državi. Što opet Vladu RH nije spriječilo da popusti feministicama i uvede ovaj, prema muškarcima diskriminatorni prijedlog, u Kazneni zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O femicidu, ali i ostalim novinama u Kaznenom zakonu za HRT su govorili odvjetnici Veljko Miljević i Branko Šerić.

>Plenkoviću se koketiranje s feministicama obilo o glavu?! Pogledajte kako su suci Vrhovnog suda i HOK pokopali femicid

Miljević: ”Ustav RH kaže da su svi pred zakonom jednaki”

– Ono što se u medijima zadnjih godina iznosilo, bilo je za očekivati. Ja sam dao definiciju kaznene politike, da to nije ono što se se događa u Lepoglavi. Već da je to sveukupnost mjera određene zajednice, države, radi suzbijanja kriminaliteta, rekao je odvjetnik Veljko Miljević.

– Najvažniji je Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji gdje se lome koplja, gdje je izvorište problema i uvođenje kaznenog djela femicida. Da je to sklizak teren dovoljno je pogledati Ustav RH, mi u članku 14. imamo stavku da su svi ljudi pred zakonom jednaki, a još važnije je u članku 26 jednakost pred zakonom, dodaje Miljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar o uvođenju femicida u Kazneni zakon: Vrijedi li život žene više nego život muškarca?!

Šerić: ”Teško je predvidjeti bilo koje ubojstvo, nitko nikada nije najavio da će nekoga ubiti”

Šerić naglašava kako se htjelo postići da se žena zaštiti nakon dugog zlostavljanja od članova svoje obitelji, prvenstveno muža.

– Teško je predvidjeti bilo koje ubojstvo, nitko nikada nije najavio da će nekoga ubiti, pogotovo unutar četiri zida, objašnjava odvjetnik Branko Šerić.

Mi smo do sada imali teško ubojstvo bliske osobe koju je počinitelj ranije zlostavljao. Imamo 8 vrsta kvalificiranog ubojstva, imate jednu širu klauzulu iz niskih pobuda koja je puno pokrivala, nastavlja Miljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što je žena? Što je femicid?

Već postoji Zakon o zaštiti partnera od nasilja u obitelji

– Ministarstvo pravosuđa iznijelo je da je u zadnje 4 godine zabilježeno 11 pravomoćnih presuda. Je li to alarmantan podatak da uz kazneno djelo teškog ubojstva, članak 111. točke 3, teško ubojstvo bliske osobe koju je počinitelj ranije zlostavljao, prema izvješću od 2018. do 2022. uočen silazan trend ubojstva žena, kaže Miljević.

– Na početku suđenja, imamo dvije osobe, žrtvu i počinitelja. Imao dokaz za postojanje ubojstva i najvjerojatnije i u trenutku optuženja. U toku postupka, utvrđuju se okolnosti kako je došlo do ubojstva, ili kvalifikatorni moment ili otegotne okolnosti, opisuje Šerić.

Kada je izrečena zabrana prilaska, nije moguće provjeriti drži li se osoba koja je izvršila nasilje propisane distance.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– To se vrlo rijetko događa. Teško da se žena usudi da prijavi partnera bez ikakvog povoda i zato imamo Zakon o zaštiti partnera od nasilja u obitelji. Nemoguće je kontrolirati koliko se tko približava, jedino da se kontrolira nanogavicama, zaključuje Šerić.

>Sukob oko Plenkovićevog uvođenja femicida pod utjecajem feministica: Dobronić protiv kritika s Vrhovnog suda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.