Rijetkim je momčadima u povijesti pošlo za rukom (u ovome slučaju nogom!) osigurati dva polufinala u četiri godine, a tri u dvadeset i dvije. Da je moderna Hrvatska dulje na karti svijeta, rezultati bi posve sigurno bili još impresivniji, piše Davor Dijanović u svojoj kolumni za HKV.
>Dijanović: Kina je najveći profiter rata u Ukrajini i opasan akter mogućih budućih ratova?
>Dijanović: U Katru su ideološke agende u prvom, nogomet u trećem planu
Uz novi uspjeh hrvatske nogometne reprezentacije
Bez obzira na ishod večerašnje utakmice protiv Argentine, hrvatski reprezentativci već su postigli odličan rezultat i postali dio svjetske nogometne elite. Rijetkim je momčadima u povijesti pošlo za rukom (u ovome slučaju nogom!) osigurati dva polufinala u četiri godine, a tri u dvadeset i dvije. Da je moderna Hrvatska dulje na karti svijeta, rezultati bi posve sigurno bili još impresivniji.
Kao i u Rusiji 2018. godine, hrvatski nogometaši, vodeći se filozofijom „pozitiva, vjera, karakter, požrtvovnost i domoljublje“, postigli su još jedan povijesni rezultat hrvatskog nogometa koji je bacio u trans milijune Hrvata diljem svijeta. Sinergija igrača, stručnog stožera i navijača ponovno je stvorila sinergijski efekt koji je morao završiti odličnim rezultatima. Ono što posebno možemo istaknuti veliko je samopouzdanje igrača koji ne odustaju do zadnje minute.
Kome smeta „bojni brod“?
Talijanska La Gazzetta dello Sport odlično je sročila mišljenje o hrvatskim nogometnim odabranicima na ovogodišnjem prvenstvu u Kataru: „Hrvatska je mala, ali ponosna. Ona ne pjeva, ne pleše, ona trči i ne popušta. Oni se bore više nego zabavljaju. Hrvatska je jedan od najgorih protivnika koji vas može dopasti na putu do titule. U nokaut rundi ta se momčad pretvara u bojni brod!”.
No hrvatski „bojni brod“ ponovno smeta mnogima. Ne mislimo tu prije svega na istočne „komšije”. Oni koji uvijek gube imaju se pravo ljutiti. Oni su za nas posve nebitni. Vrijedi, međutim, istaknuti da i unutar Hrvatske postoje krugovi koji – kao i ona snaha u Šumi Striborovoj – ne mogu skriti svoj zmijski jezik kad god Hrvatska na bilo kojem planu ostvaruje pobjede. Smetale su im ratne pobjede devedesetih, a smetaju im danas i one športske. Smeta im što je Dalić pobjedu protiv Brazila posvetio braniteljima. Trebao je valjda Aci Rankoviću ili prvoj proleterskoj brigadi?
Ključ uspjeha
Zmijski jezici i zmijska pera i ovih dana divljaju. Tako onaj koji je svojedobno prostačio i pljuvao po Vukovaru reprezentativce naziva „malim debilima“ zato što su na svoj nastup 2018. pozvali Thompsona. Trebali su Mileta Kekina. On zbog toga navija da Hrvatska čim prije ispadne s prvenstva, a to da navijaju protiv Hrvatske imali su potrebu naglasiti i mnogi drugi jugofili i progresivoidi kojima hrvatski uspjesi stvaraju čir na želucu.
Ključ hrvatskog uspjeha u nogometu je taj što igraju oni najbolji i ti najbolji imaju unisonu potporu svih normalnih Hrvata. Da je obrnuto, da se primjenjuje sustav negativne selekcije kao u mnogim drugim područjima u Hrvatskoj, izostali bi rezultati kakvima svjedočimo.
Hrvatski nogometni reprezentativci i njihovo vodstvo mogu biti uzor kako talentom, žrtvom i vjerom doći do najvećih rezultata. A frustrirani i iskompleksirani mrzitelji mogu jedino jadikovati. Njihovi su očito ispali pa se imaju pravo ljutiti, zar ne?”, zaključuje Dijanović u kolumni za HKV.
O autoru:
* Davor Dijanović hrvatski je novinar, kolumnist, povijesni istraživač, geopolitički analitičar i publicist. Četrnaest godina iskustva u online i tiskanom novinarstvu te digitalnim platformama. U rodnom Bjelovaru završio je opću gimnaziju, a na Libertas međunarodnom sveučilištu u Zagrebu magistrirao međunarodne odnose i diplomaciju. Završio je Londonsku školu za odnose s javnošću, smjer Odnosi s javnošću i upravljanje reputacijom, a na Učilištu Petar Zrinski edukaciju za specijalista digitalnog marketinga. Od 2008. do danas objavio oko 1500 novinskih i publicističkih priloga o temama iz područja politike, geopolitike, povijesti i kulture te nekoliko preglednih odnosno stručnih radova. Posebna područja njegova interesa su: suvremena povijest, geopolitika, odnosi velikih sila i međunarodna sigurnost. Autor je knjige “Hrvatska u žrvnju Jugosfere” (2015.) i voditelj podcasta Geopolitički objektiv. U sezoni 2021. – 2022. vodio emisiju „Argumenti“ na Hrvatskom katoličkom radiju. Oženjen, otac četvero djece.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Izvor: narod.hr/HKV