Dječak koji je živio s Hare Krišna sektom preminuo od neliječenog dijabetesa

pula dječak hare krišna
Foto: Snimka zaslona, Depositphotos; fotomontaža Narod.hr

Smrt 15-godišnjeg Petra Kovačevića, odličnog učenika drugog razreda pulske Gimnazije koji je preminuo prošle srijede, slučaj je koji je šokirao ne samo Pulu i Istru, nego cijelu Hrvatsku. Državno odvjetništvo je protiv njegovih roditelja, Ines (45) i Darka (42) Kovačevića, pripadnika sekte Hare Krišna i koji su trenutno u pritvoru u pulskom zatvoru, pokrenulo je istragu zbog sumnje da su počinili kazneno djelo povrede djetetovih prava sa smrtnom posljedicom, donosi Glas Istre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Roditelji preminulog dječaka pripadnici su sekte Hare Krišna: Što o sve mu kaže učitelj joge kod kojeg su živjeli?

> Što je sekta Hare Krišna?

Naime, tužiteljstvo navodi da postoji osnovana sumnja da su tijekom ljeta pa do 29. rujna kada je dječak preminuo – dakle radi se o periodu od nekoliko mjeseci – bili svjesni da je dijete lošeg zdravstvenog stanja, ali da za njega tražili liječničku pomoć, “olako držeći da neće nastupiti djetetova smrt”. Naime, kad je majka 29. rujna pozvala hitnu medicinsku pomoć dječaku više nije bilo spasa; bio je klinički mrtav. Preminuo je uslijed teškog zdravstvenog stanja i nepravovremenog liječenja, navod tužiteljstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da se radi o kaznenom djelu na štetu maloljetne osobe, istraga je u ovom slučaju tajna. To se odnosi i na uzrok smrti Petra Kovačevića, iako se od prvog dana špekuliralo da se radi o posljedicama neliječene upale pluća i dijabetesa. Iz neslužbenih, ali vrlo pouzdanih izvora saznajemo da je kod dječaka nastupila ketoacidoza, odnosno akutna, po život opasna komplikacija šećerne bolesti. Ona je najčešće posljedica do tada nepoznate, nedijagnosticirane ili pak neliječene šećerne bolesti, a nastaje zbog apsolutnog ili relativnog nedostatka inzulina u organizmu.

Karakteristični simptomi ketoacidoze, koji se razvijaju postupno tijekom nekoliko sati trajanja visoke razine glukoze u krvi, su suhoća kože i vidljivih sluznica, mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, ubrzano i duboko disanje, opća slabost te poremećaj svijesti. I doista, sve su to simptomi koje je Petar imao danima prije smrti, što je potvrdio i Vladimir Radeka, vođa religijske zajednice u kojoj je živjela obitelj Kovačević.

Osim što roditelji, kako neslužbeno doznajemo, zanijekali krivnju za smrt sina, nevjerojatno je i šokantno da niti nitko drugi nije primijetio da se život dječaka već neko vrijeme očito gasio. Liječnici koji su intervenirali u gdje je obitelj živjela, kao i medicinsko osoblje koje je bilo dežurno kada je dječak dovezen u pulsku bolnicu, bili su zgroženi njegovim stanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je posebno tragično u kontekstu činjenice da je dječak sve do dan ili dva prije nego što je preminuo dolazio na nastavu, a da pritom nitko nije uočio da s njim nešto nije u redu. Roditelji očito nisu ozbiljno shvatili Petrove simptome, već su ga, kako pišu neki mediji, “liječili” čajem od stolisnika.

Petar nije bio jedino dijete Kovačevićevih. Imaju još troje djece, a peto dijete, dječak u dobi od 11 godina utopio se u kolovozu 2019. na jezeru Čingi-Lingi u općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji. Dječak je stradao dok je bio na kupanju s mamom, braćom i sestrama. Ta se tragedija službeno vodi kao nesretan slučaj, sa sudova u Varaždinu i Bjelovaru te iz tamošnjih državnih odvjetništava odgovorili su nam da se protiv Ines i Darka Kovačevića nikada nije vodio nikakav postupak. Kovačevići su se iz Ćurlovca nedaleko od Bjelovara i već neko vrijeme žive u vjerskoj zajednici u Šikićima blizu Pule. Ako budu optuženi i proglašeni krivima za smrt sina, prijeti im do 15 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.