Djelatnici Hitne: Postoji velika mogućnost da će biti potreban još jedan ili dva prosvjeda u idućoj godini

Preminuo COVID pacijent nakon bijega novorođenče
Foto: Fah

Djelatnici Hitne iz Udruge Hitna uživo 194 poslali su dopis Vladi RH i ministru zdravstva Viliju Berošu. Traže vraćanje prava na skraćeni radni vijek koji im je, tvrde, oduzet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prošlo je više od pola godine od prosvjeda djelatnika hitne i sanitetskog prijevoza na Trgu svetog Marka u Zagrebu kada smo jasno i glasno dali do znanja Vladi Republike Hrvatske da tražimo vraćanje prava na skraćeni radni vijek koji nam je oduzet.

Traže beneficirani radni staž

Sam prosvjed i naše potraživanje za beneficiranim radnim stažem podržala je velika većina župana i ravnatelja županijskih zavoda. Na prvom sastanku u Ministarstvu zdravstva nekoliko dana nakon prosvjeda, ministar Vili Beroš jasno nam je dao do znanja da on nema ništa protiv naše beneficije samo da trebamo definirati put kojim ćemo do nje doći. U startu smo odbili priču o elaboratima te tražili da se skraćeni radni vijek definira kroz novi Zakon o hitnoj medicinskoj službi po uzoru na policiju i vatrogasce. Za nešto manje od mjesec dana sami smo napisali prijedlog Zakona te ga na sljedećem sastanku prezentirali pravnoj službi Ministarstva zdravstva s kojom smo do sada imali fer i korektnu komunikaciju”, poručili su u svom dopisu.

> Vozači saniteta u štrajku do ispunjenja zahtjeva
> Prosvjedovali djelatnici Hitne medicinske pomoći: Vratite nam beneficiju!

Isto tako su poručili da nisu forsirali sastanke te da su im dali dovoljno vremena i prostora do zadnjeg sastanka koji je održan 14. studenoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na sastanku je dogovoreno da nam sljedeći korak bude osnivanje radne skupine za izradu zakona o HMS gdje ćemo predložiti ljude za koje smatramo da trebaju biti dio cijele ove priče. Danas je naš dopis poslan u Ministarstvo zdravstva ministru Berošu da ga odobri ili ne. Tako da ćemo sredinom idućeg mjeseca imati čistu sliku u kojem smjeru i s kim dalje nastavljamo dalje ili svoj cilj tražimo nekim drugim putem”, stoji u dopisu.

Imali su vremena godinu dana

“Mišljenja smo da je godinu dana dovoljno vremena da se cijela ova priča s beneficijom i novim Zakonom realizira ako za to ima političke volje, u suprotnom bit ćemo primorani zahvaliti se ministru, njegovoj pravnoj službi, u konačnici vladi RH i svoj put graditi preko oporbe koja nam je odmah nakon prosvjeda ponudila mogućnost da poguraju zakon u saborske klupe.

Nismo mala djeca, od samog početka igramo ovu ‘igru’ otvorenih karata, javno, bez fige u džepu, upravo zbog svih vas koji nas pratite od prvog dana, a naročito svih onih kolega koji su bili na prosvjedu u Zagrebu”, nastavljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvu su poručili da će njihovi sljedeći potezi ovisiti o odgovoru ministra za osnivanje radne skupine te da uskoro planiraju održati javnu tribinu na kojoj će prezentirati Zakon o hitnoj medicinskoj službi gdje će pozvati sve saborske zastupnike, političke stranke, sindikate, komore, predstavnike županija, ravnatelje zavoda i ono najbitnije udruge pacijenata.

Bore se za kvalitetnu skrb

“Dobili smo dosta upita za novi prosvjed. Da, postoji velika mogućnost da će biti potreban još jedan, a možda i dva prosvjeda u idućoj godini.

Pokazali smo ovog proljeća da se možemo okupiti u velikom broju, okupit ćemo se i ponovno. Nikakvi štrajkovi ne dolaze u obzir, ne zato što nam to zakon ne dozvoljava, nego zbog naših pacijenata od kojih od prvog dana kao i od cijele javnosti imamo veliku podršku u našim potraživanjima za kvalitetnijom hitnom medicinskom službom i vraćanju prava na skraćeni radni vijek djelatnicima hitne i sanitetskog prijevoza. U cijeloj ovoj priči zajedno smo s Hrvatskim sindikatom hitne pomoći koji se godinama bori za jednaku i kvalitetniju hitnu medicinsku pomoć”, stoji zaključno u dopisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.