Dobrović za Narod.hr: Ako se potvrdi politička pozadina afere u Ini, ovo je najveći skandal od svih dosadašnjih

ćorić plenković filipović ina
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Ovaj skandal ponovo dokazuje da nam je sustav loš, duboko koruptivan i prožet raznim oblicima klijentelizma. Stoga bi premijer Plenković morao biti zabrinut jer je sve teže prihvatiti da on kao sam vrh političkog sustava kojim upravlja opet nema nikakvu odgovornost”, ističe za Narod.hr bivši ministar zaštite okoliša i energetike izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović, predsjednik kluba Domovinskog pokreta u Skupštini grada Zagreba, s kojim smo razgovarali o pljački u Ini, najvećoj kriminalnoj aferi u povijesti neovisne Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Oglasio se Damir Vanđelić, bivši šef NO-a Ine: Vidio sam da gubimo novac. Poslao sam mail svima, pa i Ćoriću
> Penava pozvao Plenkovića i Vladu da podnesu ostavke: ‘Vi kradete u milijardama – od zadnje do prve razine!’
> Bivši direktor INA-e Štern: Gadljivo na koji se primitivan način pljačka država

Podsjećamo, u akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica Uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.

Šteta za Inu navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca gotovo je pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za više od 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna. Na računu njihove tvrtke OMS Ulaganje ostalo je još više od 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene dobiti.

>Što je dosad poznato o ‘plinskoj aferi’ u Ini iz koje je izvučeno više od milijardu kuna? Donosimo pregled
> Čuđenje isisavanju milijarde kuna iz Ine? Sjetite se malverzacija u toj kompaniji iz 80-ih u režiji obitelj Špiljak
Narod.hr: Smatrate li da je riječ o široj igri u kontekstu preuzimanja Ine koju je Andrej Plenković najavljivao?

Izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović: Ne vjerujem da je ovo dio neke šire smišljene strategije, nego da se radi o situaciji kada u klijentelistički ustrojenom sustavu, kakav je često nažalost hrvatski od samog početka samostalnosti, politički miljenici u svom koruptivnom zanosu zbog vlastite pohlepe izgube mjeru. Njima se pomoglo da za sebe steknu privilegirani tržišni položaj, naravno na štetu zajedničke kompanije Ine. U međuvremenu je cijena energenata na svjetskom tržištu eksplodirala pa je ovaj klijentelistički prihod značajno narastao što akteri nisu prepoznali kao vlastitu ugrozu nego su se očito veselili svojoj domišljatosti i uspjehu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Filipović tvrdi: Ćorić nije mogao znati što radi četvrta linija upravljanja u INA-i; Oglasila se i Porezna uprava

> Selak Raspudić: Znakovito, kada se otkriva Ćorićeva upletenost u aferu Krš-Pađene izlaze podatci o Grbinu i Bauku
> Grmoja: Skandalozno je da se Ćorića pod aferama nagrađuje mjestom u HNB-u
Narod.hr: Kako je moguće da se Mađari čude, a upravljaju Inom i najveći su pojedinačni dioničar INA-e?

Izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović: Upravljati Inom i ovo propustiti je vrlo nezgodno, posebno za male dioničare kojima također morate polagati račune. Ili je Uprava potpuno nesposobna i treba je odmah smijeniti ili postoji neki dogovor između najvećih dioničara.

Dogovor koji ide na štetu kompanije kojom se upravlja, dakle na štetu svih dioničara. Nije li ovo onda ravnoteža, ovi izabranici političkog sustava skupljaju nepripadni prihod, a drugom dioničaru, MOL-u je zauzvrat omogućena neka druga korist, opet na štetu Ine. Na primjer, prerada sirove hrvatske nafte u MOL-ovim rafinerijama izvan Hrvatske ili nešto drugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, Mađari su prevješti upravljači da bi dopustili ovakvu pljačku nominalno i na svoju štetu. Stoga je posve za očekivati da je MOL kao veliki dioničar po tom pitanju već namiren.

> Dr. sc. Dobrović za Narod.hr o Vrdoljakovim vjetroelektranama, političkim imenovanjima, LNG terminalu…
> Jesu li Vrdoljak i Milanović zloupotrijebili ulaganje u obnovljive izvore energije na račun hrvatskih građana?
> Dobrović: ‘Ćorić je potpisao rješenje kojim Hrvatska krši određene odredbe, riskira tužbu i kazne’
> Karamarko nakon presude: ‘Šteta koju su dirigirani pijuni nanijeli Hrvatskoj, možda će biti u milijardama’
> Ekonomist Vuković: Zamračiti milijardu kuna u INA-i nema šanse da nije aktiviralo čitav niz alarma
Narod.hr: Vlada Tihomira Oreškovića pala je zbog optužbi na račun Tomislava Karamarka (koje su u svibnju ove godine pravomoćnom sudskom presudom poništene). Kada usporedite te optužbe i ovo što se danas događa oko Ine – Plenković tvrdi da pravna država funkcionira i čestita onima koji su sudjelovali u razotkrivanju, kao da su članovi NO Ine, Plenkovićevi ministri, jedni od onih koji su razotkrili rekordnu pljačku u strateškoj tvrtki od nacionalnog interesa. Jesu li standardi političke odgovornosti u vrijeme Oreškovićeve Vlade bili viši ili je ovo što radi Plenković prihvatljivo? Što bi Plenković sada trebao učiniti?

Izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović: Premijer Plenković je izrekao nešto što bi svaki premijer sa svoje pozicije uvijek mogao reći – čestitati državnim istražnim tijelima na uspjehu u otkrivanju ogromne afere s velikim novčanim iznosima.

No stvar postaje vrlo nezgodna jer se naslućuje da se ovakvo što ne bi moglo dogoditi bez političkog blagoslova s visoke razine. Klupko se odmotava te bismo svi uskoro trebali doznati što se u stvari dogodilo i zbog čega je uprava Ine dopustila štetan ugovor za kompaniju koju vodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se potvrdi politička pozadina afere, ovo je neusporedivo veći skandal od svih dosadašnjih pa i u Vladi premijera Plenkovića. Ovaj skandal ponovo dokazuje da nam je sustav loš, duboko koruptivan i prožet raznim oblicima klijentelizma. Stoga bi premijer Plenković morao biti zabrinut jer je sve teže prihvatiti da on kao sam vrh političkog sustava kojim upravlja opet nema nikakvu odgovornost.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.