Jesu li Vrdoljak i Milanović zloupotrijebili ulaganje u obnovljive izvore energije na račun hrvatskih građana?

Foto: fah, fotomontaža: Narod.hr

„U razdoblju hrvatske energetike pod Ivanom Vrdoljakom bilo je svega – neuvažavanje struke kod arbitrarnog povećanja kvote za vjetar, neprilagođavanje otkupnih cijena za obnovljive izvore energije padu cijene tehnologije, potpisivanje niza ugovora kojima se na grbaču potrošača navalio veliki i nepotreban trošak. No, tu je i potpuno nemaran pristup okolišu, nebriga ili nepoznavanje značaja energetike u stvaranju održivog niskougljičnog društva.“ rekao je dr. Slaven Dobrović za Narod.hr u intervjuu u siječnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Dobrović za Narod.hr o Vrdoljakovim vjetroelektranama, političkim imenovanjima, LNG terminalu….

Uloga Ivana Vrdoljaka na području energetike te brojne afere iz vremena dok je bio ministar u SDP-ovoj vladi – poznate su javnosti, ali niti nakon promjene vlasti, unatoč ranijim najavama – nisu dovoljno istražene

U nastavku podsjećamo samo na one vezane uz vjetroelektrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Express.hr tvrdi kako bi u ovoj, 2018. godini, „građani trebali preliti 2.8 milijardi kuna u privatne džepove vlasnika“ energije iz obnovljivih izvora, „prvenstveno vjetroelektrana. Sve kroz veće račune za svaki potrošeni kilovat struje.“ navodi se u uvodu teksta koji se bavi upravo Vrdoljakovom i Milanovićevom odgovornošću za takvo stanje stvari.

U rujnu prošle godine Most nezavisnih lista donio je priopćenje u kojem tvrdi kako je „svojim konceptom “plemenske energetike” HNS-ov ministar Ivan Vrdoljak trajno je naštetio razvoju obnovljivih izvora energije, što dovodi sada do rasta troškova električne energije na teret građana“.

Time je, tvrde iz Mosta, prouzročio nemjerljivu štetu hrvatskom gospodarstvu i građanima, koji su tako “opterećeni novim izdacima za ugovore koji u sebi imaju ispod 10 posto domaće komponente, s jasno izraženom namjerom pogodovanja prema vjetroelektranama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje su istaknuli: „Vrdoljak je izbacio HEP iz svih projekata koji bi značili daljnji razvoj sektora i političkim ga pritiscima silom gurao u megalomanske i neisplative investicije u izgradnju elektrana na plin i ugljen“.

Most zbog poskupljenja struje opet proziva HNS-ovca Vrdoljaka – već opterećenog aferama

“Svime navedenim u sektoru obnovljivih izvora su stvorene obveze od 6,2 milijarde kuna do 2020. godine za koje nikakvom analizom nisu prikazani učinci”, upozorio je tada Most.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Vrdoljak kao ministar 2013. pogodovao tvrtki povezanoj s Milanovićevim bratom

Vlada Zorana Milanovića je, pred sam kraj mandata – u rujnu 2015., na svojoj posljednjoj sjednici, u hitnu je proceduru progurala prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu električne energije. Tadašnja zastupnica Oraha, Mirela Holy, upozorila je da su se u javnosti pojavile informacije da tim prijedlogom zakona Vlada pogoduje pojedinim tvrtkama i interesnim lobijima bliskim samom vrhu Vlade, a posebno je istaknula tvrtku CEMP.

Vjetroelektrane – unosan biznis ili paravan za izvlačenje novca?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CEMP- „Cista energija Mediterana i Panonije“ je tvrtka koja je razvijala projekt vjetroelektrane Krš-Pađene kod Knina, najveći projekt vjetroelektrana u Hrvatskoj.

Još i prije donošenja tog Zakona, na samom kraju 2013., CEMP-u je u samo tri dana odobrena izgradnja vjetroparka. Express.hr ističe: Iako je brzina odobrenja impresivna, zanimljivo je da za dio od 42 megavata uopće nisu imali valjanu dozvolu“ objašnjavajući kako se Vrdoljakov kabinet pobrinuo da „sve ipak prođe“.

Tekst također upozorava da je u Vrdoljakovom mandatu bilo još mnogo toga spornog vezano uz dodjelu kvota i za druge obnovljive izvore energije.

Slučaju pogodovanja CEMP-u i ostalim „mutnim“ poslovima tadašnje vlade u pogledu vjetroelektrana posvetio se HRT-ov novinar Dražen Majić. U trećem nastavku svog uratka analizira kako je, usprkos činjenici da nije imala lokacijsku dozvolu, tvrka uspjela, na Staru godinu 2013. dobiti sva potrebna odobrenja za vjetropark.

U četvrtom nastavku, pod nazivom „Je li Zoran Milanović pogodovao CEMP-u?“, ističe:

„Napeto je bilo u Hrvatskoj regulatornoj agenciji (HERA) i Hrvatskom operatoru tržišta energije (HROTE) na Staru godinu 2013. Po sporosti poznata hrvatska administracija tih se dana ugledala na Usaina Bolta. U nastojanjima da sklope ugovore zbog kojih danas Vlada muku muči kako spriječiti poskupljenje struje, HERA i HROTE srušili su sve rekorde. Pobjednik u nekoliko disciplina je tvrtka CEMP.

Ta je tvrtka na Staru godinu najprije na Upravnom vijeću HERA-e oko podneva dobila status povlaštenog proizvođača električne energije za vjetropark snage 42 megavata, a zatim, tijekom popodneva 31. prosinca, sklopila ugovor koji će joj u 14 godina, otkad započnu proizvodnju na lokaciji Krš Pađene donijeti 1,3 milijarde kuna.“

CEMP se zbog vlasničkih povezanosti dovodi u vezu s bratom bivšeg premijera Zorana Milanovića – Krešimirom.

Odgovor na pitanje u kolikoj je mjeri ulaganje u iskorištavanje obnovljivih izvora energije, koje svakako treba poticati, zloupotrijebljeno na račun hrvatskih građana, ostat će barem još neko vrijeme bez odgovora. Jer, iako Vrdoljakov HNS predstavlja oko 1, 5% hrvatskih građana – za premijera Plenkovića, njegovim vlastitim izborim, on je ključ ostanka na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.