Nakon gostovanja Slavena Dobrovića, Most-ovog bivšeg ministra zaštite okoliša i energetike u emisiji RTL Direkt u kojoj je upozorio na neopravdano optuživanje vodstva vodovoda i grada Slavonskog Broda od strane ministra Ćorića i ministarstva, reagirali su profesori dr. sc. Ivan Mijatović i dr. sc. Nikola Ružinski napavši ga da njegove teze nisu točne te da su politikanske i u namjeri obmanjivanja javnosti.
Slaven Dobrović je odlučio reagirati na takve optužbe, a u nastavku donosimo nejgov odgovor na njihove navode:
“Poštovani stariji kolege, hvala Vam na javljanju i detaljnoj analizi mojih izgovorenih riječi na temu aktivnog ugljena. Vaša opservacija vrlo je vrijedna, ali ipak pripazite na korektnu upotrebu termina.
Aktivni ugljen adsorbira zagađivala, a ne apsorbira, kako ste vi naveli.
Drugo, jasno je da svaki aktivni ugljen može imati svrhu adsorpcije zagađivala, dok god postoji slobodan adsorpcijski kapacitet. No, aktivni ugljen u Slavonskom Brodu ima primarnu ulogu biološkog filtra namjenjenog oksidaciji organskih tvari, ali također i demanganizaciji, deferizaciji i nitrifikaciji, barem u onoj mjeri u kojoj taj posao nije zgotovljen u prvom stupnju filtracije.
Upravo zato mu je predviđeni radni vijek bio znatno duži od onog da je namijenjen isključivo adsorpciji.
Stoga ostajem pri svojoj tvrdnji i nikako ne smatram da sam obmanjivao javnost. Samo sam branio upravu vodovoda i Grad Slavonski Brod od bešćutnog i nepotrebnog napada.
A sad ja pitam vas, zašto se niste usredotočili na prijedlog metodologije za otkrivanje stvarnog stanja zagađenosti podzemlja u blizini produktovoda, umjesto da napadom na mene branite režim?
Predložite im, kao stručnjaci, neka se hitno izvedu pijezometrijske bušotine duž trase produktovoda i tako dođu do reprezentativnih uzoraka te u nekoliko dana detektiraju je li još negdje i točno gdje došlo do propuštanja. Možda će vam se sav trud, kao stručnjacima, refundirati.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.