Domovinski pokret podsjetio je da je prošle godine istekao moratorij na prodaju zemljišta u Hrvatskoj strancima te da su cijene zemljišta vrlo niske.
DP je upozorio i da postoji opasnost rasprodaje prirodnih javnih dobara kao što su vode, šume i zemlja.
Od 1. srpnja prošle godine pravo neposrednog otkupa državnog poljoprivrednog zemljišta u RH imaju i stranci koje zanimaju velike površine.
Točno na desetgodišnjicu hrvatskog ulaska u EU, prestala je vrijediti odluka o izuzetku otvaranja tržišta kojom se nastojalo zaštititi poljoprivredni sektor od eventualnih negativnih utjecaja liberalizacije stjecanja poljoprivrednog zemljišta.
Domovinski pokret upozorava da sada, “nakon što je prodana većina tvrtki i javnih dobara, postoji opasnost rasprodaje prirodnih javnih dobara kao što su vode, šume i zemlja”.
>Stranci će uskoro moći kupovati hrvatske njive i pašnjake: Hoće li cijena hektara s najniže u EU-u – otići u nebo?
“Hrvatske vlasti od 2000. godine pa do današnje Plenkovićeve Vlade rasprodale su velik broj javnih dobara i tvrtki – onoga što se kolokvijalno naziva državnim srebrom – koje su ključne za trajni gospodarski i svekoliki razvoj hrvatske države”, navode.
Ističu da se novac dobiven tim prodajama nije koristio za ulaganje u trajniju infrastrukturu, škole, bolnice i javne službe, nego u pravilu za financiranje klijentelističko-koruptivne mreže vladajućih struktura.
“Prošle godine istekao je moratorij na prodaju zemljišta u Hrvatskoj strancima.
S obzirom na to da je cijena poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj vrlo niska, postoji opravdana bojazan od toga da špekulativni kapital svjetskih moćnika preuzme hrvatske poljoprivredne površine“, poručuju.
Možda će vas zanimati
Deset godina stranci nisu mogli kupovati hrvatske njive: Moratorij je istekao, što nas očekuje?
Hrvatskoj je moratorij za omogućavanje kupnje poljoprivrednog zemljišta istekao 1. srpnja 2023. godine
DP se oštro protivi rasprodaji hrvatskih zemljišta
Navode da je opći trend da transnacionalne korporacije, u vlasništvu globalističkih moćnika, otkupljuju milijune i milijune hektara zemlja, ali i izvora pitke vode, posebno u nerazvijenijim zemljama.
>Poljoprivredni paradoks: Poticaji su umrtvili hrvatsku poljoprivredu; pogledajte kolika nam je produktivnost
“Domovinski pokret oštro se protivi rasprodaji hrvatske zemlje. Gubitkom zemlje država gubi svoj gospodarski suverenitet“, poručuju.
Hrvatska, ističu, već danas ima najnižu samodostatnost u poljoprivrednoj proizvodnji u cijeloj Europskoj uniji, a vladajući ne poduzimaju ništa da se to promijeni.
“Umjesto nastavka pogubne prakse rasprodaje državnog srebra, Domovinski pokret zalaže se za jačanje samodostatnosti u proizvodnji hrane, ali na drugim područjima kao što je energetika”, navode.
Možda će vas zanimati
HDZ-ovci se u Bruxellesu hvale s 10 godina hrvatske poljoprivrede; Vukovac im odgovara: Upravo je tih 10 bilo pogubno
Briselsko lice poljoprivrede u režiji HDZ-a i ono realno
Dodaju da su krize, poput pandemije koronavirusa i ratova dovele u pitanje globalne lance opskrbe.
Ti se poremećaji, ističu, posebno opasno reflektiraju na države koje imaju niske stope samodostatnosti.
Navode da aktualna dinamika međunarodnih odnosa govori u prilog nastavka krize i još snažnijih geopolitičkih sukoba.
“Gotovo da nema dijela svijeta u kojemu ne tinja neki potencijalni sukob koji sutra može razbuktati vatru i posljedično ugroziti lance opskrbe. To i Hrvatsku navodi na pomno razmatranje vlastitoga gospodarskog položaja”, navodi u priopćenju DP.
Kapital i nacija
“Nije istina da kapital nema naciju. Iza velikih pripovijesti o slobodnom tržištu i globalizaciji nerijetko se kriju interesi većih i moćnijih zemalja i bitka za ekonomskom dominacijom”, kažu iz DP-a.
Ističu da su, u skladu s time, “mnoge države EU-a, među kojima i Hrvatskoj susjedne Slovenija i Mađarska, pronašle zakonske načine kako zaštititi poljoprivredna zemljišta od rasprodaje strancima”.
“Zakonom su propisale restriktivne uvjete pod kojima se mogu kupovati poljoprivredna zemljišta, pri čemu se na kupnju stimuliraju domaći poljoprivrednici. Posljednjih se dana špekulira o tome da bi Fortenovin poljoprivredni biznis mogao biti prodan strancima”, upozoravaju.
>Muke po hrvatskoj poljoprivredi: Čega proizvodimo za tri Hrvatske, a čega nemamo niti za trećinu svojih potreba?
U pitanju su, kažu, ogromne poljoprivredne površine, ali i tvrtke od strateškog nacionalnog interesa.
DP: Umjesto rasprodaje zemljišta, Hrvatskoj potrebno jačanje vlastitih kapaciteta
“Sada jasno vidimo kuda su nas dovele politike HDZ-a i Mosta koji su oformili grupu Borg i tako omogućili prodaju Agrokora strancima. Izručili su Hrvatsku ruskom kapitalu, američkom kamatarenju, arapskim tužbama i teritorijalnim aspiracijama Srbije i Mađarske.
Domovinski pokret protivi se prodaji hrvatske zemlje – natopljene krvlju hrvatskih branitelja kroz stoljeća – koju smatra jednim od ključnih jamaca hrvatskoga nacionalnog suvereniteta.
Umjesto rasprodaje hrvatske zemlje, Hrvatskoj je potrebna gospodarska resuverenizacija i jačanje vlastitih proizvodnih kapaciteta. Globalističke i protusuverenističke politike Hrvatsku su dovele na dno Europske unije”, zaključili su.
Tekst se nastavlja ispod oglasa