Dr. Ante Nazor za Narod.hr: ‘Da nije bilo vojne intervencije Hrvatske, stanovništvo Bihaća doživjelo bi goru sudbinu od Srebrenice’

Foto: fah

„Hrvatska je, najviše u medijima i među zainteresiranim strankama, optužena za navodnu agresiju, a izvori muslimanske strane pokazuju da su im Hrvatska i Hrvati bili najveći saveznici da bi uopće opstali u BiH i da bi BiH danas postojala. Slučaj Bihaća je jedan od primjera koji to potvđuju. Prema procjeni, da su srpske snage ušle u Bihać, žrtve bi bile 3 puta veće nego u Srebrenici. Kada govorimo, konkretno, o presudi šestorici Hrvata, pokazuje se da pravo i pravda nisu uvijek na istoj strani te se potvrđuje ono što je većina nas povjesničara već zaključila- da je to politički sud, a ne sud kojemu je stalo do pravde.“ – rekao je za Narod.hr dr. Ante Nazor, ravnatelj Memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom godine dana od presudi Šestorki, u Matici hrvatskoj održan je znanstveno-stručni skup „Ustavna država i haške presude“, o kojemu više možete pročitati ovdje. Dr. Ante Nazor sudjelovao je tada na skupu s izlaganjem „Kontinuitet velikosrpske politike i uloga Hrvatske u spašavanju Bihaća i Muslimana 1990-ih“.

Narod.hr: U vašem predavanju govorili ste o ulozi hrvatskih snaga u spašavanju stanovništva Bihaća tijekom rata u BiH. Kako to da se kontekst velikosrpske agresije na BiH te zajedničkog otpora Hrvata i Bošnjaka tom agresoru, u čemu je važnu ulogu odigrala Hrvatska, potpuno zanemaruje u presudi Šestorki?

Dr. Ante Nazor: To je pitanje koje mi postavljamo raspravnom vijeću koje je odlučivalo o tome. To samo potvrđuje nekompetentnost ljudi ili njihovu namjeru da takve stvari prešute. Dr. Miroslav Tuđman je maloprije, kada se govorilo o dokazima koje je Praljkova obrana nudila, ali su odbijeni, upitao je kako je moguće da Sud odbija tako važne dokumente, a onda donosi zaključke na temelju nekih drugih dokumenata koji nisu toliko važni. Upravo kroz svoje predavanje ja želim podsjetiti na to da je Hrvatska, najviše u medijima i među zainteresiranim strankama, optužena za navodnu agresiju, a izvori muslimanske strane pokazuju da su im Hrvatska i Hrvati bili najveći saveznici da bi uopće opstali u BiH i da bi BiH danas postojala. Izvori nesumnjivo potvrđuju: da nije bilo Hrvatske i Hrvata, BiH danas ne bi postojala. Slučaj Bihaća je jedan od primjera koji to potvđuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnik bošnjačkih snaga i heroj obrane Sarajeva: Hrvatska nije bila agresor u BiH; vidio sam kako Praljak provodi konvoj za pomoć Bošnjacima

“Haška presuda Šestorki pokazuje da pravo i pravda nisu uvijek na istoj strani”

Narod.hr: Zašto se, onda, uz tolike dokaze o pozitivnoj ulozi Hrvatske za obranu od agresora i za opstanak BiH, što javno ističu i mnogi Bošnjaci, neprestano u javnosti, a i u Haškoj presudi Šestorki, provlači teza o agresiji Hrvatske na BiH te se njezina uloga u BiH čak izjednačava s ulogom Srbije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Ante Nazor: Pitanje je na mjestu. I mnogi Bošnjaci tvrde ovo što mi tvrdimo. Ali očito postoji struja koja ima neki drugi cilj u BiH, to je ono što smo vidjeli i kroz izjave, svojedobno i samog Alije Izetbegovića, cilj je „građanska“, prevedeno- unitarna država, u kojoj će dominaciju imati najbrojniji narod – Bošnjaci. I zapravo, svi oni problemi zbog kojih se raspala Jugoslavija, zbog kojih se ona nije mogla održati – zbog agresivne politike Srba u njoj, zbog pokušaja da se Srbija nametne ostalima- sada je taj isti obrazac preslikan na prostor BiH. Problem Hrvata je što su oni najmalobrojniji. Sve ovo što se govori mimo činjenica iz izvora, zapravo pokazuje da je riječ o jednoj politici koja ne želi priznati istinu i, kada govorimo, konkretno, o presudi šestorici Hrvata, pokazuje se da pravo i pravda nisu uvijek na istoj strani te se potvrđuje ono što je većina nas povjesničara već zaključila- da je to politički sud, a ne sud kojemu je stalo do pravde.

Akademik Davorin Rudolf: Na Haškom sudu nisu bili kažnjeni zločini protiv mira- zločini vođenja agresivnog rata

Kreirati sustav obrazovanja temeljen na stvarnim povijesnim činjenicama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Na skupu govorite o doprinosu Hrvatske za obranu Bihaća. Možete li nam ukratko opisati o čemu je riječ?

Dr. Ante Nazor: Hrvatska je intervenirala i u zimu 1994. i u ljeto 1995. S obje intervencije, stanovništvo Bihaća je spašeno. Prema procjeni, da su srpske snage ušle u Bihać, žrtve bi bile 3 puta veće nego u Srebrenici. Zahvaljujući intervenciji hrvatskh snaga, u oba slučaja, Bihać je spašen i stanovništvo nije doživjelo sudbinu Muslimana u Srebrenici. Ponavljam, samo zahvaljujući intervenciji hrvatskih snaga.

Narod.hr: Kako će aktualna politika u BiH, koju ste maloprije spomenuli, utjecati na budućnost BiH?

Dr. Ante Nazor: Ako se nastavi ovako, da Hrvatima predstavnike biraju pripadnici drugih naroda, onda tu budućnosti nema. Minimum onoga što Hrvati traže jest da budu ravnopravni s ostalima, i da svoje predstavnike biraju sami, što trenutno nije slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Skup povodom godišnjice presude šestorki i smrti generala Praljka: ‘Haški tribunal djelovao je pod snažnim utjecajem politike’

Narod.hr: Slušali smo o nekim mogućnostima osporavanja presude. Što još Hrvatska može učiniti po tom pitanju?

Dr. Ante Nazor: Čuli smo danas na skupu da smo ograničeni u pravnim mogućnostima, ali to ipak treba pokušati. No, ono u čemu nismo ograničeni jest kreiranje sustava obrazovanja. Vrlo je važno, u kurikulima koji se trenutno izrađuju, kakav će biti njihov sadržaj. Moramo biti odgovorni i ne dopustiti da svaki nastavnik može tumačiti povijest kako on misli: povijest se mora temeljiti na činjenicama. Mi smo država, imamo nacionalnu povijest i stoga u nastavi trebaju postojati smjernice kojih će se držati svi oni koji izvode nastavu u hrvatskim školama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.