“Ovo je sigurno jedan važan korak za nas. Sud je prepoznao da se radi o velikom broju ljudi, da je šteta koja se nanosi tim obiteljima jako velika i da je pravni sadržaj, naši argumenti, da su kompleksni”, izjavila je dr. Željka Markić, izvršna direktorica U ime obitelji, u Dnevniku Nove TV nakon važne odluke Suda o odgodi stupanja na snagu Odluke o izmjenama Odluke za roditelje odgojitelje.
“Oni su prepoznali da je šteta koja se nanosi tim obiteljima velika te da su pravni sadržaj, naši argumenti, kompleksni. Ovom odlukom su potvrdili da ono što Grad tvrdi i gospodin Tomašević, da roditelji odgojitelji nemaju pravno uporište u svojim tvrdnjama da je protuzakonito unatrag ukidati mjeru za aktualne korisnike, nije istina”, dodala je.
Odvjetnica roditelja odgojitelja: Vjerujem da će sud ocijeniti nezakonitim ovu odluku
O svemu je u studiju RTL-a Danas govorila odvjetnica Ksenija Vržina.
“Roditelji odgajatelji će dobivati naknadu sve do presude Visokog upravnog suda. Treba će poprilično vremena za detaljnu analizu”, kazala je Vržina mi dodala da će sud donijeti presudu što prije može.
“Vjerujem da će sud ocijeniti nezakonitim ovu odluku”, tvrdi odvjetnica.
Ima li mjera uopće koristi?
U Gradu tvrde da mjera nema gotovo nikakvog efekta, a troškovi su milijunski. S tim se Vržina ne slaže i da je mjera zapravo dobro došla roditeljima pogotovo s obzirom na situaciju u Hrvatskoj.
“Smatram da obitelj odlučuje kako će odgajati svoju djecu”, dodaje.
Kada govorimo o ovoj mjeri, što to znači za one koji na primjer sutra dobivaju treće dijete i mogu li se oni prijaviti. “Ova odluka suda znači konkretno za one roditelje koji su već ostvarili pravo na novčanu naknadu. kod takvih upravnih akata je iznimno zabranjena retroaktivnost. Upravo sporna odluka o kojoj govorimo je dirala u prava već stečena kod tih roditelja”, objašnjava odvjetnica.
> Visoki upravni sud obustavio izvršenje Tomaševićeve odluke o roditeljima odgojiteljima!
Bez odluke imali bi 21.000 djece bez vrtića
Vržina kaže da su roditelji koji su se zaposlili i tako izgubili prava na naknadu samo trebali biti strpljivi. “Javili su mi se neki. Roditelji koji su se zaposlili su u panici i ne znaju što da rade”, kaže odvjetnica.
“Da su nije donio ovu odluku mi bi imali 21.000 djece bez vrtića. Za njih nema mjesta. Taj vrtić se treba i platiti, a ako roditelj nema primanja kako će platiti”, rekla je Vržina.
Ksenija Vržina je i odvjetnica Ivice Lovrića, koji kaže da mu se iz Grada javno prijeti otkazom, no s druge strane prima plaću kao savjetnik gradonačelnika, a de facto nikog ne savjetuje, već tuži svog poslodavca.
“Svaki građanin može podnijeti obavijest Visokom upravnom sudu za pokretanje postupka opće zakonitosti akta”, kazala je odvjetnica.
Što je sud odlučio?
Podsjetimo, Udruga U ime obitelji (UiO) zatražila je preko odvjetnika Karla Novosela zaštitu zakonskih prava roditelja odgojitelja od Visokog upravnog suda. To su učinile i Hrvatska udruga roditelja odgojitelja (HURO) s odvjetnikom Krešimirom Planinićem, GI ‘U djeci je budućnost’ i Ivica Lovrić s odvjetnicom Ksenijom Vržinom.
Visoki upravni sud u Zagrebu privremeno je obustavio izvršenje odluke o izmjenama mjere roditelj odgojitelj. To znači da će se isplata naknada od 1. svibnja nastaviti normalno, odnosno da neće biti smanjenja na iznos od 1000 kuna mjesečno.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.