Dr. Puljić: ‘Ovisnost o kockanju i klađenju ne devastira samo pojedinca, nego cijelu obitelj’

Foto: Snimka zaslona /GettyImages Fotomontaža: narod.hr

O ovisnostima o kockanju, klađenju i igrama na sreću kao opasnoj bolesti današnjice u Argumentima Hrvatskoga katoličkog radija govorili su specijalistica psihijatrije sa Zavoda za liječenje ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče dr. Antonia Puljić, duhovnik i ispovjednik u samostanu sv. Franje na zagrebačkom Kaptolu fra Zdravko Lazić, a svoje iskustvo sa slušateljima podijelio je i bivši ovisnik o kockanju Marin iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nedavnom planiranju popuštanja epidemioloških mjera u Hrvatskoj, među prioritetima su se spominjale kladionice, casina i automat klubovi. Stvorio se dojam da se radi o gospodarskoj grani ključnoj za opstanak Hrvatske.

Specijalistica psihijatrije sa Zavoda za liječenje ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče dr. Antonia Puljić je naglasila: “Tema je jako bitna i o njoj se možda i premalo priča. Kad govorimo o žrtvama kockanja, klađenja i igara na sreću, žrtve su osobe koje mogu razviti ovisnost o kockanju ili o klađenju, kao i kod svih ostalih ovisnosti. Ono što je drugačije nego kod nekih drugih ovisnosti jest činjenica da ovdje dolazi do propadanja cijele obitelji. Dakle, ovisnost o kockanju i klađenju ne devastira samo pojedinca, nego cijelu njegovu obitelj i bližu okolinu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje ispovijedaju li vjernici sudjelovanje u igrama na sreću kao grijeh, duhovnik i ispovjednik u samostanu sv. Franje na zagrebačkom Kaptolu fra Zdravko Lazić odgovorio je potvrdno:

“Prateći vjernike na putu njihovoga duhovnog rasta, osjećamo tu težinu s kojom se oni susreću, veliku težinu savjesti, baš kako volimo reći na tragu učitelja duhovnosti – grijeh uvijek puno obećava, malo daje, a na kraju sve uzima. Taj, možda skriveni, trenutak užitka postaje javni problem jer trpi ponajprije obitelj, a onda i cijelo društvo. Često vodi i u teška psihička i duhovna oboljenja pojedinca, ali i ostavlja preteške posljedice na cijelu obitelj.”

Svoje iskustvo sa slušateljima je ponudio i bivši ovisnik o kocki Marin iz Zagreba, ističući da je sve počelo nagovorom prijatelja na odlazak u kladionicu u blizini osnovne škole koju je pohađao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Do 14. ili 15. godine sve je to bila neka igra ili zabava za adrenalin, ali nakon 15. godine, kad sam dobio jedan veći dobitak, mislio sam da neću nikad postati ovisnik o kocki. Međutim, između 15. i 18. godine redovito sam odlazio u kladionicu, trošio sve veće uloge i onda su s 18 godina počeli prvi pravi problemi, poput posuđivanja novca od prijatelja ili krađe zlata i vrijednosti koje se mogu unovčiti iz vlastitog doma.

Iako je bio uspješan i u srednjoj školi i u nogometnom klubu, Marin je živio dvostruki život te je na put izlječenja krenuo tek kad je roditeljima priznao svoju ovisnost i prijavio se u Zajednicu Cenacolo. Nakon punih pet godina boravka u Zajednici, sada je izišao, te poručuje: “Danas mogu reći da sam obiteljski čovjek, sretno oženjen prije par mjeseci, da i supruga čekamo bebu i da je taj dio moje prošlosti zauvijek nestao. Ali čovjek uvijek mora biti na oprezu jer se na malim stvarima polako počne padati. Mi, bivši ovisnici, uvijek moramo biti na oprezu i dok slušamo svoju savjest i razmišljamo srcem, to je dobro.”

Dr. Puljić upozorila je i na medijsku promociju kockanja i igara na sreću: “Promidžbeni materijali vezani uz klađenje i kockanje naravno da potiču ove pozitivne učinke, primjerice brzi dobitak, zabavu, relaksaciju i odmak od realnog života. Naravno da u reklamama nećemo čuti da kockanje može izazvati ovisnost ili raspad obitelji i apsolutno psihički slom čovjeka.” Podsjetila je da hospitalno liječenje pacijenata počinje smještajem u jedinici intenzivne skrbi, s ciljem nadvladavanja apstinencijske krize te kratkoročnim liječenjem psihofarmacima i antidepresivima. Kako je rekla, vrlo su se dobrim pokazali psihoterapijski i socioterapijski tretmani te rad u skupinama. Govoreći o napasti recidiva, dr. Puljić je spomenula da se, uz mogućnost boravka u dnevnoj bolnici, pa i online, te povremena javljanja psihijatru i u klub liječenih ovisnika, dođe do 15% izlječenja, ali da više od 75% pacijenata apstinira. “A uspiju li apstinirati više od pet godina, kockanju će se vratiti možda 5% pacijenata”, dodala je dr. Puljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Crkva ne brani kocku izričito, ali traži ispravni odnos prema materijalnim dobrima. U moralnom smislu kockanje je vrlo osjetljivo područje, jer osoba lako padne u ovisnost. Kockanjem se zanemaruje Providnost, jer se sigurnost traži u ovozemnim rješenjima, a niječe se potreba za Božjim blagoslovom i važnost ljudskoga rada i zalaganja”, naglašava fra Zdravko i dodaje: “Kad se jednom otkrije istina pred suprugom, pred djecom i pred roditeljima te svima onima koji su često omogućili lijep standard, onda se kaju jer su htjeli više i iznad mogućnosti. Tada bi sve dali samo da sa sebe speru tu težinu. Na tragu sv. Augustina koji govori o kocki, ‘zlo iskoristi napasti koje su uvijek prisutne u čovjeku.’ Pod težinom srama, straha i krivnje najteže je živjeti, jer je čovjek imao mogućnost nadati se još većoj sreći, a zapravo je sve izgubio.”

Iz Porezne uprave nije došao traženi sugovornik, ali iz njihovoga opširnog pisanog odgovora izdvajamo: “Igre na sreću regulirane su Zakonom o igrama na sreću, a iz dijela prihoda od igara na sreću financiraju se programi koji podupiru javne potrebe i potiču razvoj civilnog društva. Prema podacima iz prosinca 2020., igre na sreću priređene su u 22 casina, 357 automat klubova, 1338 kladionica i 3544 samoposlužnih terminala za klađenje. A dobitak za državni proračun u 2020. godini iznosio je nešto više od 1,3 milijarde kuna. Propisi koji reguliraju igre na sreću potiču i zaštitu maloljetnika od pristupa igrama, te svih igrača od pojave prekomjernog i kompulzivnog igranja. Međutim, niti jedan zakonski propis ne može u potpunosti spriječiti pojavnost ovisnosti o igrama na sreću, odnosno onemogućiti da se kod pojedinih osoba razvije sklonost prekomjernom igranju.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.