Domovinski pokret Miroslava Škore najavio je da povjesničarka dr. sc. Carla Konta, pripadnica talijanske zajednice u Rijeci, na predstojeće parlamentarne izbore izlazi kao nezavisna kandidatkinja na njihovoj listi u 8. izbornoj jedinici.
Riječka povjesničarka, supruga i majka četvero djece, autorica je knjige US Public Diplomacy in Socialist Yugoslavia, 1950-70 (Manchester University Press, 2020), poslijedoktorandica na Odsjeku talijanistike Filozofskog fakulteta u Rijeci i profesorica povijesti u Srednjoj talijanskoj školi u Rijeci.
U razgovoru za Narod.hr otkrila je svoja razmišljanja o raznim temama.
Narod.hr: Za početak, možete li nam se ukratko predstaviti?
Dr. sc. Carla Konta: Prvo što volim podcrtati kad me netko pita da se predstavim je da sam supruga i majka brojnije obitelji. To je ono što me učinilo osobom koja jesam danas, što me čini dubinski sretnom i zahvalnom. A potom sam riječka povjesničarka, doktorica znanosti, autorica i poslijedoktorandica na Odsjeku talijanistike Filozofskog fakulteta u Rijeci i profesorica povijesti u Srednjoj talijanskoj školi u Rijeci. Profesionalna karijera je važna, ali iznad nje stoji obitelj, suprug i djeca, roditeljstvo i svi izazovi koje obiteljski život donosi.
Narod.hr: Koje je područje Vašeg znanstvenog djelovanja?
Dr. sc. Carla Konta: Ja sam doktorica znanosti povijesti, grana suvremena povijest i povijest SAD-a. Nedavno je izašla moja prva knjiga koja proizlazi iz doktorata na Sveučilištu u Trstu: US Public Diplomacy in Socialist Yugoslavia, 1950-70 s prestižnom engleskom izdavačkom kućom, Manchester University Press. Osim jugoslavensko-američkim odnosima tijekom Hladnog rata bavila sam se i nuklearnim mirnodopskim programom socijalističke Jugoslavije, transnacionalnim nuklearnim odnosima i jugoslavenskim anti-amerikanizmom. Objavila sam nekoliko znanstvenih članaka u važnim međunarodnim časopisima kao Cahiers du Monde Russe i Contemporanea, a tijekom svog znanstvenog rada sudjelovala u mnogobrojnim kongresima po svijetu što mi je dalo međunarodni “pogled” na moja povijesna istraživanja.
Narod.hr: Imate supruga i majka ste četvero djece, možete nam ih predstaviti?
Dr. sc. Carla Konta: Emanuela (10), Clara (9), Gabriel (6) i Larissa (4) (smijeh).
Narod.hr: Kako usklađujete profesionalni život i obitelj?
Dr. sc. Carla Konta: Nikome to nije jednostavno pa tako ni meni. To je borba za svaki dan, svaki dan ispočetka, svaki dan nova prilika da budem bolja osoba, što znači da se trudim, da padam, ali i da ustajem. Naša najstarija kćer kaže mi često: „Mama, život je težak ali jako lijep!“ Koliko mudrosti u toj rečenici. Naravno da kad imate veliku obitelj dobra organizacija i obiteljski menadžment jesu od ključne važnosti: raspored, raspodjela poslova, ali i zajedničko obiteljsko vrijeme; igranje, razgovor, zajedničke igre. I onda, kada je teško, stanem i pogledam „gore.“
Narod.hr: Zašto ste se odlučili uključiti u politiku?
Dr. sc. Carla Konta: Jer je potrebno. Kad su me pozvali da se uključim nisam odmah rekla da. Inače, velike odluke donosim racionalno i staloženo. Ovaj puta sam osjetila poziv da idem. Zadnjih godina sam bila samo vanjski promatrač. Politika, vanjska i unutarnja, ostaje tema o kojoj u društvu svakodnevno diskutiramo. Sada se osjećam dovoljno zrelo, profesionalno ali i osobno. Iza mene su godine obrazovanja i iskustva. A i djeca su malo odraslija što je možda najvažnije.
Narod.hr: Kako ste se odlučili uključiti baš na listi Domovinskog pokreta Miroslava Škore?
Dr. sc. Carla Konta: Uključila sam se na poziv i kao što sam prije rekla, odluka je bila promišljena i vagana. Iznimno cijenim g. Škoru i zajedništvo koje je uspio pokrenuti usprkos mnogim protivljenjima i poteškoćama. To što je g. Škoro na neki način politički „outsider“ me posebno privuklo. Prepoznala sam se u idealima Domovinskog pokreta: interes za jačanje malog i srednjeg poduzetništva, važnost slobodnog tržišta da bi Hrvatska napokon iskoristila sve svoje ljudske potencijale i naglasak na tradicionalne, obiteljske vrijednosti, kao što je poštivanje života od začeća do prirodne smrti. To su moje vrijednosti. Za sebe kažem da sam liberalna konzervativka i mnogi su me pitali što to točno znači: prvo liberalna jer vjerujem u slobodno tržište koje može osigurati izlazak iz siromaštva puno bolje, učinkovitije i brže nego bilo kakva državni birokrati. Mi smo tranzicijsko društvo koje nosi breme socijalizma te kad netko spomene kapitalizam svi pomisle na velike multinacionalne kompanije i zločeste, izrabljivačke kapitaliste. Srce slobodnog tržišta je u malom i srednjem poduzetništvu. O, kad bi ih bilo puno više. Nažalost, u Hrvatskoj vlada državni kapitalizam, što znači da je vlada/država glavni pokretač nacionalne ekonomije. Što to znači? Vidjeli smo – korupcija, klijentelizam, nepotizam. Hrvatska se nalazi pod okovima represivnog poreznog aparata, imamo previše političara, previše administracije, previše regulativa. Sve zemlje bivšeg istočnog bloka su nas pretekle maknuvši samo ove restrikcije koje nas toliko guše.
Dodajem konzervativna jer moje etičke i moralne vrijednosti, one koje ću promovirati glasno i jasno kad postanem zastupnica, jesu kršćanske – snažna obitelj, briga za potrebite.
Narod.hr: Pripadnica ste talijanske nacionalne manjine. Kako vidite odnos Hrvata i Talijana u Hrvatskoj?
Dr. sc. Carla Konta: Suživot Hrvata i Talijana na području Istre i Kvarnera je možda najbolji primjer kako dvoje naroda, većinski i manjinski mogu raditi u dobrom duhu, pozitivnom partnerstvu i suradnji. To ne kažem samo ja već mnogi drugi. Ekonomski odnosi s Italijom su izvrsni, kulturna suradnja je čvrsta, korištenje talijanskog jezika u javnosti je slobodno. Lokalne talijanske zajednice su otvorene za sve i to vam mnogi mogu posvjedočiti.
Narod.hr: Možete li prokomentirati rad predstavnika talijanske nacionalne manjine u Hrvatskoj – Furija Radina?
Dr. sc. Carla Konta: G. Radin je prvi puta izabran u Hrvatski sabor 1992. godine. Skoro trideset godina obnaša istu funkciju. Pitam se, je li mu itko rekao da on nije nezamjenjiv i da je njegovo vrijeme prošlo? On predstavlja mrežu klijentelizma, omražen je među pripadnicima talijanske manjine. Nažalost, mada je bilo neuspjelih pokušaja, još ga nitko nije zamijenio. Njegov rad u zadnje četiri godine ne mogu komentirati jer ga – nije bilo. Na listi Domovinskog pokreta želim dati novu, istinitiju sliku talijanske manjine u Hrvatskoj: ona koja voli zemlju u kojoj živi i poštuje njene tradicije, ona koja cijeni slobodu i demokraciju koje joj je Hrvatska pružila nakon više od pola stoljeća jugoslavenske diktature.
Narod.hr: Sudjelujete u udrugama i projektima koji promiču kršćanske vrijednosti, a sudjelovali ste i u Hodu za život. Možete li pojasniti zašto ste se uključili?
Dr. sc. Carla Konta: Ljubav prema životu! Uključila sam se u razne lokalne projekte koje su usmjereni prema kršćanskoj formaciji. Sudjelujem u Hodu već godina na razne načine, a posebno iskustvo bilo je projekt Obiteljskog obogaćivanja kao pomoć u formaciji roditelja koju smo godinama provodili u Rijeci.
Narod.hr: Što mislite o zabrani rada trgovinom nedjeljom i blagdanima?
Dr. sc. Carla Konta: Zabrana rada nedjeljom je „must have“ u europskim zapadnim demokracijama. Pravo na odmor, na obiteljski dan, na slobodnu nedjelju je nešto za što ću se posebno zauzimati. Zaista me čudi što hrvatska ljevica promiče radnu nedjelju u paketu progresivnih radničkih prava – to je vrhunac licemjerstva.
Narod.hr: Kako gledate na trenutni izborni zakon, treba li ga mijenjati? MKako komentirate krađu referenduma GI Narod odlučuje?
Dr. sc. Carla Konta: Postoji već kritična masa u društvu i među političkim akterima koji traže promjenu izbornog zakona i to je odličan znak. GI Narod odlučuje nametnula je teme koje će se morati rješavati u mandatu buduće vlade. S jedne strane žalosti me manjak demokratskih mehanizama u Hrvatskoj koji bi spriječili arbitrarno postupanje s referendumima građana, ali s druge strane GI Narod odlučuje donijela je nove teme koje više nitko ne može ignorirati. Svi parametri govore nam da zakon treba mijenjati!
Narod.hr: Koja bi bila Vaša poruka biračima?
Dr. sc. Carla Konta: Da se bore za vrijednosti u koje vjeruju, da budu zahtjevni prema svojim političarima, da vole svoju domovinu i da glasaju na izborima 5. srpnja. Nije floskula kad kažem da promjene stižu!
Tekst se nastavlja ispod oglasa