Dr. sc. Dobrović: ‘Smrad oko Marišćine, za razliku od onog što je tvrdio Ćorić, ipak objektivno upozorava na ugroženo zdravlje’

Dobrović
Foto: fah

Hrvatska javnost sada ima i konkretan analitički dokaz kako su centri za gospodarenje otpadom mjesto na kojem treba nositi maske sa specijalnim filtrima za zaštitu od niza kemijskih spojeva. Tako stoji u Izvještaju o ispitivanju kemijskih čimbenika u okolišu ŽCGO Marišćina, izrađenog od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, navodi dr. sc. Slaven Dobrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, smrad koji se godinama širi iz Marišćine nije samo subjektivna ocjena nekoga da mu je ugroženo zdravlje, kako je to prije dvije godino tvrdio ministar Ćorić, nego ipak objektivno upozorenje da sa prostorom u kojem se živi nešto ozbiljno nije u redu. Ovo je tek dio ugroze koja iz Marišćine stiže, jer pitanje prodora zagađenih voda u krško podzemlje još nismo ozbiljno dotakli.

Nizu zdravstvenih poremećaja i bolesti izloženi su građani jednim promašenim i štetnim projektom gospodarenja otpadom na koje smo potrošili preko četiri stotine milijuna kuna javnog novca. I to bez obzira što su odgovorne osobe političkih elita na vrijeme bile upoznate s daleko boljom alternativom – ekološkim rješenjem kružnog gospodarenja otpadom, koje osim što je jeftinije sedam do deset puta osigurava visoki stupanj reciklaže i bitno manje emisije u okoliš.

Jesmo li kao društvo spremni nešto naučiti iz vlastite greške?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudeći po ubrzanom ritmu izgradnje sličnih centara kod Dubrovnika, Splita, Zadra i Karlovca, a ujedno otežanoj i usporenoj izgradnji ekološke infrastrukture za otpad, s ovom Vladom NISMO.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [7.28 MB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.